Asistență tehnică forum și server

Started by Ionut, September 26, 2016, 09:32:33 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

kitsune

Mereu este așa, un delay între ele. Eu folosesc mult scurtătura cu "ultimele postări" și am observat de mult inadvertențe între ultima postare și ce mi se deschide
Natural stupidity is much more dangerous than artificial intelligence

razvam

@Ionut oare nu s-ar putea dezvolta pagina asta de donatii, prin o integrare cu un procesator de plati locale gen mobileplay ori euplatesc, sau stripe.com si sa se puna pe pagina un widget, sa poata dona oamenii mai usor cu cardul ?

Ideea e ca eu cred ca pentru publicul din facebook ar fi multi interesati care ar dona daca ar fi mai accesibil

Ionut

Teoretic se poate dar implică și niște costuri...

cristi5

#814
Uploader-ul suporta acum "paste" si (pe desktop) "drop" de poze. Am avut nevoie de functia Copy/Paste pe mobil asa ca am implementat-o.

In app-ul de fotografii al telefonului, selectati mai multe poze si alegeti Share, apoi Copy. Apoi mergeti in uploader, in partea de jos scrie

QuoteFaceti "paste" sau "drop" cu poze aici!




Daca dati Paste in acea casutza, pozele se incarca ca si cum ar fi fost alese cu "Choose files".

Avantajul este ca in loc de dialogul "choose files", care e limitat, puteti incepe de la poze, de la vederea lor pe harta (exemplu) , vederea lor in albume, calendare etc.

Se poate edita o poza, de exemplu pt adnotare, cum am facut mai sus, apoi Copy. Sau un screenshot nu mai trebuie salvat, apoi ales dintre fisiere, ci direct Share si Copy, apoi direct Paste in uploader.

Alt avantaj (pe mac OS Sonoma de exemplu) este ca pozele copiate pe iPhone sunt disponibile pe Mac (si invers). Deci se poate da Copy la poza pe telefon, si apoi direct Paste pe laptop/desktop. Cu asta se poate ocoli partial si limitarea imgur, pt ca sunt 2 browsere in loc de unul :)

Pe desktop merge atat Paste cat si Drop. Daca selectati fisiere cu poze din File Explorer (Mac Finder) ele pot fi trase si plasate (drag and drop) in acea casutza. La fel ca la Copy/Paste, avantajul la Drag and Drop e ca incepeti de la fisiere, pe cand Choose files poate incepe din alt director, trebuie sa cautati directorul corect etc etc.

La fel ca "choose files", operatiile de Paste si Drop pot fi folosite repetat, adica puteti sa tot adaugati noi poze, apoi dat "Copy" la textul final pt forum.

Cu schimbarea asta posibil sa fi introdus ceva bug-uri in uploader, le-oi fixa daca mi le spuneti.

PS: din pacate Paste "curat", fara acea casutza, doar prin apasarea unui buton de exemplu, nu functioneaza pe mobil. Multumesc ChatGPT ca mi-a dat ideea cu paste in casutza (contenteditable)

razvam

@Ionut

Costuri de integrarea sau costuri de administrare ?

Costurile de administrare lunara sunt zero la procesatorii romani in mare parte, se iau din fiecare tranzactie fee-urile, parca netopia cerea 1% din valoarea unei trazactii asta daca nu se merge pe o varianta nativa procesare de plata de la BT sau BCR unde fee-ul poate sa fie mai mic, revolut si stripe iau un pic mai mult dar au reprezentata in ro cat de cat.

La integrare sunt si solutii aproape free, gen un wordpress+woo+modulul oferit de procesator, toate free, nu trebuie neparat integrari directe, cat sa valideze ca merita tot efortul si dupa se exploreaza alte variante.

Ideea e ca este un canal mult mai accesibil prin care API poate fi sustinut financiar si de publicul care poate simpatizeaza pe facebook sau in alte grupuri, dar nu frecventeaza forumul activ. Ar fi niste venituri care nu ar veni in mod normal. Se incurjeaza ca cei care donau prin transfer sa o faca in continuare, ca sa nu se piarda pe fee-uri si se testeaza 6-12 luni, daca merge super, daca nu se ramane la transfer bancar.