Author Topic: [TM] [Constructie] Pasajul Solventul  (Read 12266 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

iuli

• Duke
  • Legend
  • *
    • My blog
Re: [TM] [Constructie] Pasajul Solventul
« Reply #15 on: November 02, 2016, 10:42:27 AM »
De la inceput s-a luat in considerare ca atat pasaj supra cat si sub teran sa aibe o linie de tramvai centrala.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

rocklee

• Legend
  • *
« Reply #16 on: November 04, 2016, 12:57:41 AM »
pana la urma se face acest pasaj sau nu ...sa aprobat lucrarea lui  :o ???

iuli

• Duke
  • Legend
  • *
    • My blog
« Reply #17 on: November 04, 2016, 09:31:06 AM »
Nu s-a facut nici macar un SF. Stiam ca sunt ceva probleme acolo cu terenurile in primul rand.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Cosminescu

• Officer
« Reply #18 on: November 04, 2016, 10:15:43 AM »
Asta e un articol din septembrie:

http://www.banatulazi.ro/maretele-planuri-ale-administratiei-robu-pod-nou-peste-bega-si-pasaj-rutier-si-feroviar-in-zona-solventul/

Aici scrie ca: "...săptămâna viitoare va ajunge la Primărie documentaţia tehnică pentru investiţie. Cât va dura şantierul sau câtţi bani se vor investi… nimeni nu ştie momentan. "

Prin "documentatie tehnica" se intelege ... SF?

Cuneo

• Officer
« Reply #19 on: November 18, 2016, 11:17:14 PM »
Ultima veste despre noul pasaj ce va fi facut pe sub calea ferata la Timisoara, in zona Solventul! Uimitor cat de lat si cat de lung va fi

http://www.opiniatimisoarei.ro/ultima-veste-despre-noul-pasaj-ce-va-fi-facut-pe-sub-calea-ferata-la-timisoara-in-zona-solventul-uimitor-cat-de-lat-si-cat-de-lung-va-fi/18/11/2016

epuru

• Youngster
  • *
« Reply #20 on: January 27, 2017, 02:24:44 PM »
http://www.opiniatimisoarei.ro/cea-mai-noua-veste-despre-pasajul-ce-va-fi-construit-pe-sub-9-linii-de-cale-ferata-la-timisoara-in-zona-solventul/27/01/2017

Primarul Nicolae Robu a declarat, vineri, ca a avut o intalnire cu reprezentantii legali ai proprietarului fostei fabrici Solventul din Timisoara, iar acestia l-au asigurat ca vor incepe demersurile pentru dezmembrarea si cedarea terenului necesar catre Primaria Timisoara pentru realizarea acestui proiect indraznet.

iuli

• Duke
  • Legend
  • *
    • My blog
« Reply #21 on: August 29, 2017, 10:05:17 AM »
La ex-Solventul s-a discutat cu reprezentantul local al proprietarului, urmand ca luna viitoare sa vina la Timisoara reprezentantii din Bucuresti. Din informatiile mele sunt sanse ca la aceasta intalnire sa se ia decizii. Nu am aflat in ce perioada a lunii vor veni. Proprietarii ar fi dispusi la o intelegere cu primaria, problema este daca primaria isi va suma obligatiile de mediu pentru terenul pe care doreste sa il preia. De asemenea, pentru o portiune de teren mai exista interes din partea unei societati locale.
La ex-Solventul lucrurile se misca extrem de greu datorita obligatiilor de mediu. Agentia pentru Protectia Mediului Timis si Garda Nationala de Mediu-Comisariatul Judetean Timis au impus conditii de mediu extrem de stricte pentru re-integrarea/uilizarea acelui teren in scopuri imobiliare/edilitare. Costurile sunt foarte mari (ar fi nevoie de o decapare de minim 2 m urmata de tratarea/neutralizarea pamantului si molozului), proprietarul nu are planuri de investitii, eventualii cumparatori se retrag din negocieri cand afla-vad-inteleg acele obligatii, primaria Timisoara nu intervine cu amenzi..iar concluzia e una singura...cateva hectare de mizerie si balarii.

Sursa
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

elphax

• Senior
« Reply #22 on: October 26, 2017, 09:53:52 AM »
Primaria a modificat lista de proiecte pentru Axa 4 - ceva cu fonduri europene
Pasajul Solventul a fost scos. In schimb ramane extinderea liniei de tramvai pana in zona unde ar fi capatul pasajului. Linia respectiva se termina cu o bucla, probabil bucla ramane pe loc si se faca inca una cu 1 km mai departe

Nicolae Robu: „Am primit de la Ministerul Dezvoltării aprobarea pentru documentele strategice pentru Axa 4. Începând de acum, Timișoara este eligibilă, poate depune proiecte, pentru că am parcurs toți pașii premergători obligatorii de parcurs. Fondurile totalizează 53 de milioane de euro pentru Timișoara și se adresează strict municipiilor reședință de județ. Suntem primii din țară care am primit confirmarea de la minister, ne pregătim să depunem proiecte”

Ramane un mister de ce nu incearca accesarea de bani europeni pentru un proiect atat de mare si de costisitor
mii de hectare de padure taiate ilegal dar nu putem amenaja cateva partii de ski pentru ca nu putem taia cativa copaci?