[AR] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Arad

Started by sebba, June 18, 2013, 03:18:17 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

bogdymol

S-au finalizat lucrarile de inlocuire a conductelor de sub str. Lucian Blaga si s-a redeschis circulatia auto. Inca nu s-a asternut asfalt peste transeele sapate, iar la trecerea fiecarei masini se face un nor de praf de abia respiri.



Aici era acea strada ce se termina intr-o cladire pentru care au facut cei de la Antena 3 galagie degeaba. Acum cladirea nu mai exista:



Magazinul Kaufland din aceeasi locatie e in constructie:





Cand m-am oprit langa gard sa fac cateva poze au inceput sa ma latre 3 caini din interiorul curtii ingradite. Am stat linistit sa fac poze pentru ca ne despartea un gard... dar ce n-am observat era gaura din gard, cam la 5-10 m langa mine. Noroc ca pedalez repede pe bicicleta :D
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

nenea_hartia

Îmi poate da detalii cineva mai multe detalii prelungirea străzii Câmpul Liniștii către Centura de Nord? E încă în lucru? Am văzut pe paginile anterioare că lucrarea pare terminată. Care este scopul ei, pentru că șoseaua e lată, are două benzi pe sens prin plin câmp? Cine este/a fost constructorul și care este/a fost termenul de predare? Se dorește și un pasaj peste CF care să o lege de strada Câmpul Liniștii? Există planuri de lărgire și modernizare a acesteia? Mulțumesc anticipat.

bogdymol

Raspund eu la ce stiu: firma ce s-a ocupat de constructie este SCT (SylConTrans, sau ceva de genul) - firma care acum castiga toate lucrarile de drumuri din Arad. Noua legatura cu Centura Nord Arad e inca inchisa pentru ca nu s-a gandit nimeni ca trebuie facuti si ultimii cateva sute de metri + un sens giratoriu pe centura :bash: Pe scurt, noua sosea se opreste inainte de a ajunge la centura :bash: In plus, mai trebuie realizata trecerea la nivel cu CF dinspre Arad, de la capatul actualei strazi Campul Linistii (momentan camioanele nu prea pot circula pe "ocolirea" existenta, care e si foarte proasta pe langa ca sunt foarte stranse curbele).
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

sebba

bogdy, se circula pe acea bucata de drum, poate neoficial dar se circula
am vazut de multe ori camioane care intra pe acolo din centura
intradevar, sensul giro e un "semi-sens giro" dar ala probabil ca va fi definitivat cand se va termina lucrul la pasajul de la CET si coborarea de pe pasaj va fi in acelasi giro
cel putin asa ar fi logic

utilitatea acelei bucati, pe moment e aproape inexistenta, dar cred ca va fi varianta in care cei ce vin dinspre oras vor putea urca pe pasaj ca sa mearga spre Oradea/Deva pe centura
Sailing away! S/Y Haimana

mash510void725

acel sens giratoriu trebuia sa fie realizat initial de catre cei care lucreaza la pasajul din zona CET ca o continuare a unui drum paralel cu DN 7 care s-ar fi unit cu actualul DN 7 in acel sens giratoriu. Pana la urma sarcina realizarii lui si-a asumat-o Primaria Arad dat fiind faptul ca soseaua de legatura cu centura Aradului era aproape finalizata. Vina ca sa zic asa a Primariei Arad este ca a asteptat pana in ultimul moment ca CNADNR sa-si finalizeze partea lor de lucrare pasaj+drum de legatura+sens giratoriu. Din aceasta cauza acest giratoriu nu e gata nici la aceasta ora, pentru ca nu a fost bugetat de la inceput si nu a fost nici inclus pe proiectul finantat de UE pentru ca terenul nu era proprietatea Primariei. Asta e treaba cu giratoriul.
In ceea ce priveste trecerea la nivel cu calea ferata, acolo au existat o serie de discutii cu Regionala Timisoara si cu 2 operatori privati care detin acele linii de cale farata pentru a putea realiza o trecere moderna si utila. Pana la urma se va realiza aceasta insa lucrurile au trenat nespus de mult. In zona se intentioneaza sa se realizeze un pasaj peste respectivele linii de cale ferata.
Nu mai exista nici o bucata de drum care sa trebuiasca sa fie realizata. Utilitatea investitiei este pe langa accesul in si din municipiu al masinilor mici si degrevarea strazii Poetului de camioanele care aprovizioneaza sau colecteaza marfuri in/din Pracul Industrial UTA si care nu sunt putine.

nenea_hartia


marius_ar

"Pasarela pietonala peste raul Mures", ca orice alta lucrare are termenul depasit, dar, cel putin se lucreaza. Din cand in cand. Poze de ieri 9 octombrie 2014:







marius_ar

#37
Noi lucrari in Micalaca, Parc Orizont: alei, gazon, stalpi de iluminat.

marius_ar


livearad

Consiliul Judeţean va depune proiecte pentru peste 100 de kilometri de drumuri judeţene, pentru a fi finanţate prin Programul Operaţional Regional. Preşedintele Nicolae Ioţcu a semnat studiile de fezabilitate pentru şapte proiecte de modernizare a unor tronsoane importante pentru judeţ. Studiile vor fi gata în termen de 30 de zile, astfel încât în luna mai, când se preconizează deschiderea liniilor de finanţare, instituţia să fie pregătită pentru accesarea fondurilor. Localităţi precum Felnac, Birchiş sau Lipova vor avea legături facile cu judeţele vecine, fiind realizată o legătură rutieră mult mai uşoară şi rapidă. Consiliul Judeţean Arad pune ...http://www.livearad.ro/vesti-bune-de-la-cja-drumul-arad-seleus-va-fi-reabilitat-pe-fonduri-europene/

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

TibiV

Se pare că aveţi şanse mari să treceți Mureşul pe pasarelă în vara asta....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

iuli

Pacat de dezastrul cu taierea acelor pomi de pe mal.  :(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

adyneamtu

Are idee cineva daca drumul ocolitor din vestul Pecica a fost dat in folosinta ?
Stiu ca drumul din Sanpetru German pana la pod e gata dar despre restul drumului pana la DN7 nu gasesc informatii in presa.