[AR] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Arad

Started by sebba, June 18, 2013, 03:18:17 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

bogdymol

Am uitat sa pun si aici. Mai bine mai tarziu decat niciodata...

Harta cu viitoarea pista de biciclisti de pe malul muresului (impreuna cu tronsoanele adiacente):



A nu se confunda cu proiectul care presupune realizarea de 60 km de piste de biciclisti in interiorul orasului. Ala e proiect separat.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Profilurile transversale ale pistelor de biciclete in zona malului Muresului:





Profilul pe Bulevardul Revolutiei:



Marcaje:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Zonele de odihna ce vor fi amplasate de-a lungul pistei:









edit: din ce am citit pe acolo se pare ca pista de pe malul Muresului va fi iluminata cu LED-uri.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

Sa inteleg ca tot maretul plan e sa asfalteze aleea de pe malul Muresului, sa o vopseasca si sa tranteasca niste banci? La faza cu iluminatul am mari rezerve de functionalitate. Doamne fereste sa mai vina vreo inundatie cum a fost prin 90 si ceva ca s-a dus de rapa tot. Eu tot nu inteleg de ce nu pot marca frumos digul, ca tot il ai deja facut, sa schimbi iluminatul ca ii pacat de el, sa schimbi bancile alea care sunt de cand eram eu copil, sa mai cosmetizezi putin partea vegetala.

In plus, cum mama ei de treaba rezolva cu pista de biciclete in dreptul bazei UTA?! Nu am mai trecut de ani de zile pe acolo, mai exista sau au distrus-o si pe aia? Vad ca se practica sa se distruga terenuri de sport, mai noi si terenul din Micalaca (Telecom) e in plan sa fie distrus.  >:(

PS. Cand ne vedem face-to-face o sa va povestesc cu am rezolvat eu cu vecinii mei biciclisti (pe cand stateam in zona 300) problema cu interzisul bicicletelor pe dig.  :lol:
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

marius_ar

Traversarea Aradului, de la Nord spre Sud, adica dinspre Oradea spre Timisoara, DN79>DN69:
http://www.youtube.com/v/JMxtmeoX6Sc

bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Str. Lucian Blaga, ieri:





Aceeasi strada in seara asta:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

ARAD. Tramvaiele merg cu viteza melcului, după investiții de 48 de milioane de euro în configurația traseului

Quote48 de milioane de euro investite în viteza melcului. Se întâmplă la Arad, unde tramvaiele abia se mişcă pe traseu. Au o viteză medie de 14 kilometri pe oră, aproape jumătate faţă de media europeană. Dacă înainte se circula încet din cauza liniilor vechi şi nesigure, acum, de vină e configuraţia traseului care ţine tramvaiele mai mult pe loc decât în mers.

Pe lângă bilet valabil, o călătorie cu tramvaiul prin Arad presupune şi multă răbdare. Reabilitată începând cu 2007, reţeaua de transport cu tramvaiul din Arad a prevăzut pe lângă schimbarea liniilor şi o reconfigurare a traseului. Una nu tocmai fericită dacă ne luăm după timpii de aşteptare pe care îi adună tramvaiele în trafic.

Înainte de modernizarea liniei, tramvaiele opreau în staţie şi stăteau în acelaşi timp şi la semafor. Acum acest lucru nu mai este posibil. Tramvaiul trebuie să oprească pe o parte a intersecţiei pentru semafor şi pe cealaltă parte a intersecţiei pentru a lua călătorii din staţie.

,,S-au creat şi staţii suplimentare, s-au creat traversări semaforizate şi normal, în situaţia în care nu există o prioritizare prin semaforizare a tramvaiului, viteza să fie puţin mai redusă", spune Petru Cuvineanu, director tehnic Compania de Transport Public Arad.

Planurile de viitor ale primăriei nu includ însă aceste sistem care să creeze o ,,undă verde" pentru tramvaie. În acelaşi timp, autorităţile se apără şi spun ca actuala configuație a fost impusă prin proiectul Băncii Europeane pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare şi avizată de experţi agreaţi de bancă.

,,Toate lucrările s-au realizat în urma unor proiecte tehnice, după cum ştiţi aceste proiecte tehnice sunt realizate de specialişti. Toate configuraţiile au fost stabilite de specialişti", afirmă Corina Drăghici, purtătorul de cuvânt al Primăriei Arad.

Conform estimărilor Companiei de Transport Public, în Arad circula cu tramvaiul aproximativ 1,5 milioane de călători în fiecare lună. Durata medie a unei călătorii este de 26 de minute în condiţiile în care traseul mediu abia dac depăşeşte 10 km.

Sursa: Digi24
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

marius_ar

Un nou filmulet: Traversarea Aradului dinspre Vest (Nadlac) spre Est (Deva). Cea mai buna varianta pentru cei care vor sa evite Centura Nord (si pasajele nterminate).
http://www.youtube.com/v/l58aDiYTXFk

bogdymol

Lucrarile de pe str. Lucian Blaga continuau astazi:



Cu toate ca strada e inchisa circulatiei auto, unii au intrat cu masinile in zona santierului si ingreuneaza lucrarile:





Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Harry

ultima poza coltul din dreapta. ce cladire e ? e superba. ai mai multe poze cu ea ?

iuli

#26
Liceul Pedagogic, Scoala de aplicatie. Inainte de 89 era ceva internat parca de fete al liceului.

Mai bine decat pozele facute de Bogdy sau street view, nu prea ai sanse sa obtii pentru ca strada e extrem de ingusta si nu poti face poze de perspectiva asupra cladirii.

LE Am mai gasit ceva poze aici
http://istoriadepeloculdoi.blogspot.ro/2011/03/scoala-de-aplicatie-clasele-i-iv-scolii.html?m=1
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Harry


bogdymol

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

In cladirea de vis-a-vis am fost eu recrutat in armata :P
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog