[AR] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Arad

Started by sebba, June 18, 2013, 03:18:17 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sebba

Cred ca e ok daca postez aici, in categoria "vecinilor" din Timisoara

O veste buna din Arad, dar nu exagerat de importanta, totusi! Sper insa sa urmeze curand si altele la fel de bune!

Au reparat strada Vasile Milea, aici
Si de data asta chiar s-au miscat repede si se pare si bine. Bineinteles probabil a contat si faptul ca au mai fost lucrari acolo acum ceva vreme, dar de data asta mie personal chiar imi place ce au facut.

Rusine insa celor doi nesimititi care habar nu au sa-si parcheze masinile si carora probabil le lipsesc si cei 7 ani de acasa!
Ar fi bine ca si Politia sa se implice putin in corectarea acestui tip de comportament.
Sailing away! S/Y Haimana

iuli

-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

sebba

huh... da... acum ca ai deschis subiectul parca sa zic si eu ca erau altfel... i-or fi taiat/tuns?
Sailing away! S/Y Haimana

bogdymol

Se lucreaza la fundatia viitorului pod pietonal peste Mures de langa strand:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

udar


bogdymol

Tehnodomus a castigat licitatia pentru constructia podului. Nu stiu daca utilajul pentru forat piloti este a lor sau a unui subcontractor.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Continua lucrarile la pasarela pietonala peste Mures de la strand.

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

Ca urmare a discutiilor de pe forumul SSC, am mers astazi pe str. Campul Linistii sa vad cum se prezinta lucrarea de extindere a strazii spre centura nord Arad. Locatia pe harta. Asa arata astazi prelungirea vazuta de pe Campul Linistii spre centura:



Ce se vede imi pare a fi balast stabilizat, care in mod normal trebuie protejat de catre un strat de emulsie bituminoasa (protectie impotriva evaporarii apei astfel incat cimentul din balastul stabilizat sa faca priza). In mod normal emulsia ar trebui pusa uniform pe toata suprafata...



Din pacate nu am vazut nici o miscare la trecerea "directa" peste CF Arad-Nadlac. E posibil sa ramana acea trecere in "bucla" existenta. Asa arata "prelungirea" directa in zona trecerii CF:



Trecerea existenta e intr-o stare proasta:



La capatul str. Campul Linistii, pe directia "inainte" spre noua prelungire ar trebui facuta o trecere la nivel cu CF pentru evitarea acelei bucle:



Str. Campul Linistii arata dezastruos:



Exista si o trecere de CF industriala pe la jumatatea strazii, trecere pe care o abordezi cu 2 km/h daca mai vrei sa ajungi acasa cu masina:



Bonus: lucrarile continua la pasarela peste Mures de la strand:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

bogdymol

A venit toamna, coafura rezista Pardon... a venit toamna, lucrarile continua la pasarela peste Mures de la strand. O poza de azi dimineata:



Si inca cateva facute dupa masa:







Pentru prima data am facut poze si la lucrarile ce se executa pe partea cu strandul:





Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

iuli

BIG like pentru update-uri!!!

Stii de ceva termen de finalizare si daca crezi ca se pot incadra in el?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

Continua lucarile la viitorul pod pietonal peste Mures de la strand. In aceasta seara betonau una dintre pilele dinspre partea cu Primaria:







Pilele de pe partea cu strandul sunt gata:



Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

sebba

#11
Quote from: bogdymol on September 27, 2013, 07:25:41 PM
Ca urmare a discutiilor de pe forumul SSC, am mers astazi pe str. Campul Linistii sa vad cum se prezinta lucrarea de extindere a strazii spre centura nord Arad. Locatia pe harta. Asa arata astazi prelungirea vazuta de pe Campul Linistii spre centura:




aseara am trecut pe centura si tot drumul era iluminat
n-am apucat sa fac poze si oricum le-as fi facut degeaba ca tilifonu meu nu prea le are cu astea, mai ales noaptea
arata insa destul de bine :)
sa ne asteptam la o deschidere "soon"?

si... daca ma uit pe harta.... drumul ala ar iesi in centura cam pe unde va fi coborarea de pe pasajul CF! asta ar insemna ca s-ar relua cumva lucrarile la pasajele CF? o avea vreo legatura?

PS: alo... ale nenea cu pasajele CF... le mai terminam secolu' asta? alo... presa?!... voi nu vreti nici un subiect pe tema asta?
Sailing away! S/Y Haimana

sebba

azi am trecut exact prin locul unde a facut bogdymol poza de mai sus si drumul arata ca finalizat
seara de seara sunt luminile aprinse pe el de zici ca esti in Belgia
in locul mormanului ala de pamant erau insa niste blocuri destul de masive de beton astfel incat sa nu se poata intra cu masina

de ce nu deschid circulatia pe acolo? asteapta si acolo 1 decembrie? sau asteapta sa finalizeze pasajul peste CF? sper sa nu...

capatul dinspre centura am vazut ca se termina intr-un semi-giratoriu dar nu am apucat sa vad cat de aproape e de finalizare
are cineva mai multe vesti/info?
Sailing away! S/Y Haimana


sebba

drumul ala care se vede la sfarsit si despre care s-a mai vorbit pe aici e cam terminat dar inchis circulatiei
se pare ca e un nou stil pe la noi: facem drumuri dar le tinem inchise! de ce oare?
e ca in faza aia cu baba de-si ia televizorul de la reparat si depanatorul ii zice: asta e, merge, l-am reparat! dar sa nu il bagi in priza ca se strica!
asa e si cu drumurile astea? asta de aici, bucata de la Sanovita... le avem, sunt gata dar nu le putem folosi ca sa nu se strice?

pe de alta parte... parerea mea e ca drumul asta ar fi combinat cu pasajul de la CET, strapunge centura cam pe unde ar fi coborarea de pe pasaj spre Nadlac
si daca lucrarile de la pasaj au fost oprite de ce s-a continuat/terminat lucrul la acest drum?
Sailing away! S/Y Haimana