[AR] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Arad

Started by sebba, June 18, 2013, 03:18:17 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Cuneo


Kidu

Noi informatii despre centura de SE a Aradului, cea care va lega DN7, ocolind Aradul si comuna Vladimirescu, de autostrada A1.

Articolul original aici: http://www.aradon.ro/aradul-in-grafic-pentru-50-de-milioane-de-euro/2083748

Din ce deduc eu in randarile din articol are o singura banda pe sens, speram sa fie dubla.
Daca la A1 mi-e clar ca pleaca din giratoriul de langa benzinaria Gazprom, in celalalt nu mi-e clar unde ii va fi capatul in DN7.

alexandru_m

#77
Combinatul chimic (sau ce a mai ramas din el), este situat la E de Vladimirescu, pe partea de N a DN7, fix inainte de benzinaria MOL. Din articol inteleg ca acolo se vor "racorda" la DN 7, urmand sa reabiliteze si drumul care traverseaza combinatul (folosit pentru devieri temporare ale DN7, in special cand se mai carpeste trecerea la nivel cu CF de langa Real - momentan este absolut crancen, ar necesita o culoare noua pe harta API, cele existente nu il pot reproduce). De acolo proiectul nou ar continua spre Nord pana la DJ 709.

Kidu


bogdymol

Intersectia de la Intim e complet reabilitata, inclusiv marcajele. Totusi nu reusesc sa inteleg o chestie dupa ce am vazut poza de mai jos postata pe pagina de facebook a Primariei Arad:



Care masina trece prima? Cea de pe traseul rosu sau cea de pe traseul galben?

Inainte sa fie marcaje pe jos, traseul rosu era cel prioritar, pentru ca teoretic erai deja intrat in sens. Totusi, acum cu noile marcaje, intrarea efectiva in sens e dupa punctul de intersectie al celor 2 variante, iar teoretic se aplica prioritatea de dreapta, deci traseul galben e cel prioritar.

Pareri?
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

dumbravaandrei

Daca nu sunt alte marcaje sau indicatoare, cel de pe traseul marcat cu galben intra primul. Aia nu este giratorie sa aiba prioritate cel aflat deja in intersectie. Este o intersectie cu giratie. M-as mira ca acolo sa nu fie alte marcaje cu indicatoare sau chiar semafor si atunci discutia este cumva inutila :)

bogdymol

Semafor a fost, dar de cativa ani nu mai functioneaza (e mai bine asa, pentru ca inainte se formau cozi, iar de cand l-au scos traficul e relativ fluent). Ca si indicatoare, cei care vin de pe ambele trasee (rosu si galben) au indicator de cedeaza trecerea.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

dumbravaandrei

In cazul asta cel de pe traseul galben are prioritate.

bogdymol

In cartierul Alfa s-a inceput deja de ceva vreme demolarea garajelor dintre blocuri si reamenajarea zonei ca parcare + spatiu verde. In partea de nord a cartierului, se lucreaza momentan in zonele galbene:



Si cateva poze cu stadiul actual:







De vreo saptamana au disparut muncitorii si utilajele de pe santier, dar speram sa revina in curand.

Problema e alta: primaria a inceput sa trimita platforma de ridicat masini parcare neregulamentar prin cartier.

Sa nu ma intelegeti gresit, sunt cu totul pentru ridicatul autoturismelor parcare neregulamentar, si ma bucur ca in Arad a inceput o actiune in acest sens. Problema in cartierul Alfa este ca, de cand s-au apucat de reamenajarea spatiilor dintre blocuri (din nou, o initiativa buna), chiar nu mai ai unde sa parchezi, cu toata bunavointa de a te deplasa pe jos o distanta mai mare. Locuitorii acestei zone inteleg motivul disparitiei garajelor, cat si disparitia temporara a locurilor de parcare din zona lor. Cand lucrarile se vor finaliza zona va arata cu siguranta mai bine.

Problema este ca nu poti sa faci sa dispara majoritatea locurile de parcare din zona, iar imediat dupa sa vi sa ridici masinile parcate neregulamentar. Da, este legal, dar este complet imoral.

Consider ca o administratie locala buna ar astepta pana cand lucrarile de realizare a parcarilor dintre blocuri ar fi finalizate, iar imediat dupa acea ar incepe sa ridice autovehiculele parcate neregulamentar.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

voicul


cristi5

#85
Poate ar trebui sa dam un comunicat in presa locala de pe coridorul 4 ca 160km/h nu e mare viteza ci viteza normala. HSR incepe de la 200

Desi sunt fost aradean nu l-am prins sau urmarit pe Falca. Dar e ciudat cum se lauda cu proiecte CNAIR si CFR in care primaria nu a avut alt rol decat sa dea avize...

Kidu

Fanfaronada electorala si nimic mai mult. Falca e un mincinos patologic si un incompetent pe masura dar sa n-o dam in politica.
Oricum, mi se pare josnic sa te lauzi cu o CF unde tu ca municipalitate ai tot atatea contributii cate am avut eu la ridicarea Turnului Eiffel.

bogdymol

In ziarul local din comuna Vladimirescu a aparut si o schita cu viitorul sens giratoriu ce se va realiza intre Vladimirescu si Arad, in locul unde se va construi si un magazin Lidl (google maps). Acest giratoriu va permite accesul de pe DN7 la noul magazin Lidl, cat si in zona de case "via Carmina", unde accesul este in acest moment deficitar:



Poza preluata din ziarul comunei Vladimirescu.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Kidu

O sa iasa o mare porcarie pentru ca nu au cazut de comun acord sa racordeze in acel giratoriu si accesul catre/dinspre cartierul "Europa" al comunei Vladimirescu.

bogdymol

QuoteCentrul Aradului se reconfigurează: se investesc peste 50 milioane euro!

În aproximativ 3 ani centrul Aradului, în mod special axa Teatrul Clasic Ioan Slavici – Catedrala Ortodoxă Sfânta Treime, se va schimba radical. Investiții începând din subteran – canalizare, rețea de apă menajeră și pluvială, mergând la partea de infrastructură rutieră – reconfigurarea benzilor de circulație, a trotuarelor, și finalizându-se cu aspectul estetic – iluminare arhitecturală, reabilitarea clădirilor. Toate proiectele au o valoare cumulată de peste 50 milioane euro și ar trebui să fie finalizate în 3 ani.

,,Cea mai mare investiţie de până acum derulată în centrul oraşului!". Astfel a catalogat primarul municipiului Arad, Gheorghe Falcă investiţia de peste 50 milioane de euro ce va schimba total zona centrală a oraşului.

articolul complet pe aradon.ro
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele