[AR] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Arad

Started by sebba, June 18, 2013, 03:18:17 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.


bogdymol

Nu scrie in articol. Si eu sunt curios...

Data trecuta cand a fost un proiect de asemenea anvergura, Primaria Arad a luat un imprumut de la BERD (cred), pe care il vom plati 20 de ani. Sper ca de data asta sa se indrepte spre fonduri europene.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Cuneo

7,6 milioane de lei pentru Podul Decebal

La 7,6 milioane de lei se ridică lucrările capitale la Podul Decebal. Firma câștigătoare este Tehnodomus care are la dispoziție opt luni de zile pentru a finaliza această lucrare de reabilitare.
Contractul de reabilitare a Podului Decebal a fost scos la licitație la aproximativ 9 milioane lei, dar firma câștigătoare, Tehnodomus, s-a angajat că va executa toate lucrările pentru 7,6 milioane lei, TVA inclus. În ceea ce privește termenul de execuție, din capul locului se anunță întârzieri. Ținând cont de faptul că urmează și perioada de iarnă, cel mai probabil consolidarea și reabilitarea Podului Decebal nu va fi finalizată mai repede de 1 an, după cum a mărturisit chiar primarul interimar al Aradului – Călin Bibarț.

http://www.aradon.ro/76-milioane-de-lei-pentru-podul-decebal/2318663


voicul


alecu26

Cica s-a lansat licitatia? 195 deschidere principala. Pod hobanat?

Descarca cineva documentatia?
Drumurile noastre POATE;

razvan96

Link catre licitatie: http://e-licitatie.ro/pub/notices/c-notice/v2/view/100124187. Durata propusa a lucrarilor este de 28 de luni.

Podul hobanat are 3 deschideri: 50+195+50. Mi se pare o prostie ca e prevazut cu o singura banda pe sens. Documentatia e si in varianta fara semnatura electronica, se poate descarca usor. Podul nou va face legatura intre strada Andrei Saguna si strada Economului, in zona de vest a orasului. Poate ne ajuta @RobertH cu includerea lui pe harta.

RobertH


elphax

superb! pacat ca are doar 1 banda pe sens. la asa o investitie, chiar nu vad sensul, de ce nu se putea face mai lat cu 6 metri

ionut_16

Podul vechi pe care trece tramvaiul are tot o bandă și probabil că nu se justifica că nu există trafic de două benzi

danvoicu

Si daca intr-o de va justifica? Il darami si faci altul in loc sa ai perspectiva.
Nu stiu daca e mit sau adevar dar proiectantul New York-ului a prevazut si suprdimensionat canalizarea de 10 ori. Dupa 150 de ani inca face fata la o populatie de 100 de ori mai mare.

ionut_16

Permite-mi să mă îndoiesc de faptul că va exista o cerere peste 10-15 ani, cifrele care vorbesc pentru aceasta sunt cele ale prognozei demografice.
Populația se duce doar in jos, inclusiv in Arad. Logica dictează că cererea va scădea. Link: https://www.aradon.ro/aradon-stirile-judetului-arad/aradul-cea-mai-mare-scadere-a-populatiei-in-ultimele-decenii-comparativ-cu-orasele-vecine-1330959/

Dovedește mi că va exista cerere crescândă!

Poate dacă insistai pentru o bandă auto și una de bicicleta, te susțineam, dar așa nu. Iar exemplul cu New York nu este reprezentativ pentru Romania sau pentru Arad, e doar o eroare în logică (fallacy, din engleză)

alecu26

Cu toate ca in general idea mai ales in aceasta perioada de 4 benzi ar trebuii sa fie general valabila trebuie avute in vedere doua chestiuni:

- sa poti implementa 4 benzi in fata si in spate fara demolari massive
- poate pe viitor mai bine faci inca un pod intr-o pozitie usor diferita.
- traficul rutier in interioriul orasului trebuie descurajat.
Drumurile noastre POATE;

bogdymol

#103
Dupa ani de zile de promisiuni, s-au inceput in sfarsit lucrarile la viitorul sens giratoriu de pe DN7, la intarea in cartierul Via Carmina din comuna Vladimirescu. PORR e deja pe santier, se pregatesc de lucrari:

DN7 / Intrare cartier Via Carmina (Vladimirescu). Organizare santier PORR pt viitorul sens giratoriu




Powered by API/PUM imgur uploader

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Kidu

Unde nu-i cap, vai de picioare, accesul in cartierul Europa a ramas in aer pentru ca cei ce s-au pus la masa nu au putut gasi un numitor comun si pentru problema asta.