Author Topic: [AR] Lucrari in Arad  (Read 55158 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

bogdymol

• Duke
  • Legend
  • *
    • YouTube.com/bogdymol
Re: [AR] Lucrari in Arad
« Reply #30 on: February 12, 2014, 07:51:04 PM »
Zonele de odihna ce vor fi amplasate de-a lungul pistei:

edit: din ce am citit pe acolo se pare ca pista de pe malul Muresului va fi iluminata cu LED-uri.
Lived, Been, Drove in: A B BG BiH CH CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IRL L M MNE P PL RO RSM S SK SLO SRB UK V
+ Australia, Hong Kong, Macau, Malaysia, New Zealand, Singapore, United Arab Emirates & United States of America
my clinched highways
My wife has just started a travel blog. Check it out here: makeitcount.blog

iuli

• Duke
  • Legend
  • *
    • My blog
« Reply #31 on: February 13, 2014, 12:27:27 AM »
Sa inteleg ca tot maretul plan e sa asfalteze aleea de pe malul Muresului, sa o vopseasca si sa tranteasca niste banci? La faza cu iluminatul am mari rezerve de functionalitate. Doamne fereste sa mai vina vreo inundatie cum a fost prin 90 si ceva ca s-a dus de rapa tot. Eu tot nu inteleg de ce nu pot marca frumos digul, ca tot il ai deja facut, sa schimbi iluminatul ca ii pacat de el, sa schimbi bancile alea care sunt de cand eram eu copil, sa mai cosmetizezi putin partea vegetala.

In plus, cum mama ei de treaba rezolva cu pista de biciclete in dreptul bazei UTA?! Nu am mai trecut de ani de zile pe acolo, mai exista sau au distrus-o si pe aia? Vad ca se practica sa se distruga terenuri de sport, mai noi si terenul din Micalaca (Telecom) e in plan sa fie distrus.  >:(

PS. Cand ne vedem face-to-face o sa va povestesc cu am rezolvat eu cu vecinii mei biciclisti (pe cand stateam in zona 300) problema cu interzisul bicicletelor pe dig.  :lol:
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

marius_ar

• Knight
  • Senior
  • *
    • marius_ar
« Reply #32 on: February 17, 2014, 08:23:06 PM »
Traversarea Aradului, de la Nord spre Sud, adica dinspre Oradea spre Timisoara, DN79>DN69:
<a href="http://www.youtube.com/v/JMxtmeoX6Sc" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/JMxtmeoX6Sc</a>
YouTube   |   Google+   |   Blog

bogdymol

• Duke
  • Legend
  • *
    • YouTube.com/bogdymol
« Reply #33 on: February 20, 2014, 11:23:45 AM »
2 poze de ieri de pe str. Lucian Blaga:

Lived, Been, Drove in: A B BG BiH CH CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IRL L M MNE P PL RO RSM S SK SLO SRB UK V
+ Australia, Hong Kong, Macau, Malaysia, New Zealand, Singapore, United Arab Emirates & United States of America
my clinched highways

udar

• Knight
  • Hero
  • *
« Reply #34 on: February 21, 2014, 02:05:25 PM »
« Last Edit: February 21, 2014, 07:11:33 PM by udar »

bogdymol

• Duke
  • Legend
  • *
    • YouTube.com/bogdymol
« Reply #35 on: February 21, 2014, 07:40:00 PM »
Str. Lucian Blaga, ieri:

Aceeasi strada in seara asta:

my clinched highways

iuli

• Duke
  • Legend
  • *
    • My blog
« Reply #36 on: February 22, 2014, 08:41:51 AM »
ARAD. Tramvaiele merg cu viteza melcului, după investiții de 48 de milioane de euro în configurația traseului

48 de milioane de euro investite în viteza melcului. Se întâmplă la Arad, unde tramvaiele abia se mişcă pe traseu. Au o viteză medie de 14 kilometri pe oră, aproape jumătate faţă de media europeană. Dacă înainte se circula încet din cauza liniilor vechi şi nesigure, acum, de vină e configuraţia traseului care ţine tramvaiele mai mult pe loc decât în mers.

Pe lângă bilet valabil, o călătorie cu tramvaiul prin Arad presupune şi multă răbdare. Reabilitată începând cu 2007, reţeaua de transport cu tramvaiul din Arad a prevăzut pe lângă schimbarea liniilor şi o reconfigurare a traseului. Una nu tocmai fericită dacă ne luăm după timpii de aşteptare pe care îi adună tramvaiele în trafic.

Înainte de modernizarea liniei, tramvaiele opreau în staţie şi stăteau în acelaşi timp şi la semafor. Acum acest lucru nu mai este posibil. Tramvaiul trebuie să oprească pe o parte a intersecţiei pentru semafor şi pe cealaltă parte a intersecţiei pentru a lua călătorii din staţie.

„S-au creat şi staţii suplimentare, s-au creat traversări semaforizate şi normal, în situaţia în care nu există o prioritizare prin semaforizare a tramvaiului, viteza să fie puţin mai redusă”, spune Petru Cuvineanu, director tehnic Compania de Transport Public Arad.

Planurile de viitor ale primăriei nu includ însă aceste sistem care să creeze o „undă verde" pentru tramvaie. În acelaşi timp, autorităţile se apără şi spun ca actuala configuație a fost impusă prin proiectul Băncii Europeane pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare şi avizată de experţi agreaţi de bancă.

„Toate lucrările s-au realizat în urma unor proiecte tehnice, după cum ştiţi aceste proiecte tehnice sunt realizate de specialişti. Toate configuraţiile au fost stabilite de specialişti”, afirmă Corina Drăghici, purtătorul de cuvânt al Primăriei Arad.

Conform estimărilor Companiei de Transport Public, în Arad circula cu tramvaiul aproximativ 1,5 milioane de călători în fiecare lună. Durata medie a unei călătorii este de 26 de minute în condiţiile în care traseul mediu abia dac depăşeşte 10 km.

Sursa: Digi24
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

marius_ar

• Knight
  • Senior
  • *
    • marius_ar
« Reply #37 on: February 22, 2014, 01:48:39 PM »
Un nou filmulet: Traversarea Aradului dinspre Vest (Nadlac) spre Est (Deva). Cea mai buna varianta pentru cei care vor sa evite Centura Nord (si pasajele nterminate).
<a href="http://www.youtube.com/v/l58aDiYTXFk" target="_blank" class="new_win">http://www.youtube.com/v/l58aDiYTXFk</a>
YouTube   |   Google+   |   Blog

bogdymol

• Duke
  • Legend
  • *
    • YouTube.com/bogdymol
« Reply #38 on: February 25, 2014, 08:12:33 PM »
Lucrarile de pe str. Lucian Blaga continuau astazi:

Cu toate ca strada e inchisa circulatiei auto, unii au intrat cu masinile in zona santierului si ingreuneaza lucrarile:

my clinched highways

Harry

• Knight
  • Legend
  • *
    • URBAN CONSTANTA
« Reply #39 on: February 25, 2014, 10:22:35 PM »
ultima poza coltul din dreapta. ce cladire e ? e superba. ai mai multe poze cu ea ?

iuli

• Duke
  • Legend
  • *
    • My blog
« Reply #40 on: February 25, 2014, 10:35:24 PM »
Liceul Pedagogic, Scoala de aplicatie. Inainte de 89 era ceva internat parca de fete al liceului.

Mai bine decat pozele facute de Bogdy sau street view, nu prea ai sanse sa obtii pentru ca strada e extrem de ingusta si nu poti face poze de perspectiva asupra cladirii.

LE Am mai gasit ceva poze aici
http://istoriadepeloculdoi.blogspot.ro/2011/03/scoala-de-aplicatie-clasele-i-iv-scolii.html?m=1
« Last Edit: February 25, 2014, 10:42:09 PM by iuli »
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Harry

• Knight
  • Legend
  • *
    • URBAN CONSTANTA
« Reply #41 on: February 25, 2014, 10:50:12 PM »
Ms. F interesanta cladirea.

bogdymol

• Duke
  • Legend
  • *
    • YouTube.com/bogdymol
« Reply #42 on: February 25, 2014, 11:30:24 PM »
In cladirea aia am fost eu in clasele I-IV :D
my clinched highways

iuli

• Duke
  • Legend
  • *
    • My blog
« Reply #43 on: February 26, 2014, 12:01:24 AM »
In cladirea de vis-a-vis am fost eu recrutat in armata :P
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

bogdymol

• Duke
  • Legend
  • *
    • YouTube.com/bogdymol
« Reply #44 on: March 07, 2014, 10:39:46 PM »
S-au finalizat lucrarile de inlocuire a conductelor de sub str. Lucian Blaga si s-a redeschis circulatia auto. Inca nu s-a asternut asfalt peste transeele sapate, iar la trecerea fiecarei masini se face un nor de praf de abia respiri.

Aici era acea strada ce se termina intr-o cladire pentru care au facut cei de la Antena 3 galagie degeaba. Acum cladirea nu mai exista:

Magazinul Kaufland din aceeasi locatie e in constructie:

Cand m-am oprit langa gard sa fac cateva poze au inceput sa ma latre 3 caini din interiorul curtii ingradite. Am stat linistit sa fac poze pentru ca ne despartea un gard... dar ce n-am observat era gaura din gard, cam la 5-10 m langa mine. Noroc ca pedalez repede pe bicicleta :D
my clinched highways