Romania, de la vest la est

Started by catalinf, June 02, 2013, 05:32:18 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

catalinf

Daca deschid un topic ce deja a fost dezbatut, imi cer scuze, abia aastazi am descoperit acest forum, interesant si util, si, m-am gandit sa incec sa-mi lamuresc o dilema.
Locuim in Marea Britanie si, din 2007 , am calatorit cu masina in Romania de 4 ori, anul acesta o vom face din nou.
Destinatia finala este orasul Iasi asadar, avem de strabatut Romania de la vest la est.
Cred ca nu mai este nevoie sa spun ca aceasta distanta o fac cam in acelasi timp in care strabat Austria si Ungaria impreuna,
am folosit trei intrari pana acum, Bors, Nadlac si Valea lui Mihai.
Din pacate, niciodata nu am dat peste acei celebri kilometri de autostrada.
Daca cineva de aici cunoaste, care ar fi ruta ideala pentru acest traseu?
Va multumesc anticipat si multumesc pentru multitudinea de informatii oferita aici!
Am urmarit cu placere cateva din clipurile puse de anumiti utilizatori, m-ati bagat la idei, mai ales amintindu0mi pe ce drum am mers anul trecut de la Sighetul Marmatiei spre SuceavI...ORIBIL!
Probabil imi voi lua si eu camera cu mine...daca mai dau de asa ceva!

Henning

Eu zic sa luati avionul,in cazul in care vrei sa te scapi de masina atunci poti intra pe oriunde.

catalinf

Well, noi calatorim de placere, imi ia cam 3 zile drumul, mai oprim, mai cascam ochii, dar acum,trebuie sa ajung in timp scurt, pt o nunta,
varianta avionului a fost discutata dar a cazut la vot  :lol:,
avantajul calatoriei cu masina il reprezinta posibilitatea de a aduce cate ceva din bunataturile romanesti care nu se gasesc in regat, una fiind desigur, sarea neiodata pentru muraturi :D

Ionut

Pai ideea cu topicurile din Haihui este sa fie topicuri de poze. :) Deci asteptam poze...

Henning

Quote from: catalinf on June 02, 2013, 05:49:53 PM
...avantajul calatoriei cu masina il reprezinta posibilitatea de a aduce cate ceva din bunataturile romanesti care nu se gasesc in regat, una fiind desigur, sarea neiodata pentru muraturi :D

Esti tare, insa cred ca trebuia sa deschizi un topic "Romanul,UK and iodized salt"  :lol:

Pai mergi si tu la grocery si ceri: refined salt (table salt).Daca nu gasesti te trimit sigur la un magazin care are asa ceva. :p

catalinf

 :)
Multam Henning,
s-a vrut cu tenta ironica, dupa ce fusesem trimis la avion cumva.
Multam de raspunsuri,anyway...
De dragul conversatiei, va zic cateva lucruri care nu le gasesti in UK, de la sarea iodata fara de care nu obtii varza murata asa cum trebuie... :lol:
pana la ceaunul de tuci, care face tocana ca la mama acasa, OK?
Am adus cu masina inclusiv butasi de vita de vie, care, s-au si prins!


t.chiriac

Pentru ajuns in Iasi, cea mai scurta si buna varianta este sa intri pe la Satu-Mare, ai autostrada in Ungaria pana aproape de Mateszalka, la 50 km de Satmar ( nu stiu ce ai cautat pe la Valea lui Mihai...) si sa mergi Baia-Mare , Dej, Bistrita, Vatra Dornei, Campulung Moldovenesc, Gura Humorului, Spataresti, Motca, Pascani, Iasi. Asta inseamna 528 km, circa 9 ore de mers cu pauze de masa si de cate o cafea. Fara pauza l-am facut in 7 ore si 30 minute.
Daca tii cu tot dinadinsul sa mergi pe una din autostrazi, intri pe la Oradea si inainte de Cluj, imediat ce iesi din Gilau, intri pe autostrada Transilvania pana la Campia Turzii, apoi spre Targu Mures pe care te sfatuiesc sa-l ocolesti  prin Gheorghe Doja, apoi la Balauseri faci stanga spre Sovata, Praid, Gheorghieni, Lacul Rosu, Cheile Bicazului, Piatra Neamt, Roman, Iasi. Drumul e mai lung cu circa 75-80 km fata de cel prin Satu Mare, asta inseamna cam 10 ore de mers, daca ai noroc ( am facut si 12 ore...) in schimb, e mai pitoresc, treci prin zone foarte frumoase.
De la Nadlac la Iasi  e mult mai lung, circa 780 km, nu prea merita sa faci trei-patru ore in plus prin Romania. De la Arad la Deva e virajat, plin de tiruri si linii continui de kilometri, depasesti foarte rar si riscant. Ai ca varianta sa intri inainte de Arad pe autostrada spre Timisoara si apoi prin Lugoj la Deva, e mai liber un pic, dar mai lung. Dupa ce se va da in folosinta si Timisoara Lugoj, poate deveni rentabil. Oricum, de la Deva mai ai 30 km de autostrada, apoi traversezi minunatul oras Sebes, cam in 30 minute daca ai noroc. De la Sebes poti veni prin Alba Iulia si sa iesi la Balauseri, dar traseul e mai gropos si denivelat pe alocuri, sau sa mergi spre Sibiu, ocolesti Sbiul pe centura ( autostrada!) si apoi spre Brasov, Tragul Secuiesc, Onesti, Bacau,Iasi.
Drum bun!

Redox

Quote from: t.chiriac on June 17, 2013, 04:04:22 PM
... De la Sebes poti veni prin Alba Iulia si sa iesi la Balauseri ...

Cand vi de la Deva si vrei sa o iei spre Alba Iulia nu intri prin Sebes, faci stanga la un moment dat, treci calea ferata si intri prin Vintul de jos. De acolo iesi la intrarea in Alba Iulia. Drumul e super ok si nu e aglomerat pentru ca masinile mari nu au voie pe acolo.

catalinf

Multumesc mult de tot, este un ajutor imens, nu vreau neaparat autostrada, vreau sa ajung repede ,