Aeroportul International Iasi [IAS]

Started by loazif, May 31, 2013, 02:05:18 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

loazif

Salut,

Desi foarte tanar pe forum - a 2-a postare - imi permit sa incerc a deschide acest topic, in ideea ca am cateva zboruri cu aterizare/decolare in/din Iasi -  si pentru ca pare o nisa neacoperita inca.

Sait: www.aeroport.ro

Au inceput sa aiba (din primavara 2013, Tarom) 2-3 curse Italia si una Londra - si poate si Paris mai din toamna.

Se vede exceptional Iasiul de sus, mai ales seara - foarte multe stradute luminate si in panta - si cand este totul verde, de ex primavara, cu paduri imense la sud - o senzatie similara am avut-o la Frankfurt (ne referim strict la padurile din jurul orasului). Poate si de aia imi place acasa.

Ionut

Merci pentru topic!
Am tot vazut la TV ca vor sa faca o pista noua and stuff. Poti veni cu stiri din presa si updateuri din teren? Ar fi excelent.

:cheers:

Eurocopter

#2
Salut, ai informatii legate de LF (gradul de incarcare) pe noile curse de pe aeroportul Iasi? Merci!

Jocis

Bine v-am gasit!

Va urmaresc de ceva timp si va multumesc pentru informatiile utile pe care le gasesc aici.

Daca tot s-a deschis acest topic...se pare ca astazi s-a semnat, in sfarsit, contractul pentru modernizarea Aeroportului Iasi:

http://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/s-a-semnat-iasul-va-avea-cel-mai-modern-aeroport-din-tara-incepe-constructia-pistei--11778.html

Jocis

http://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/incep-lucrarile-de-constructie-a-pistei-de-la-aeroport--12424.html

QuoteVineri a fost emis ordinul de incepere a lucrarilor privind noua pista a Aeroportului Iasi.

Saptamana trecuta a fost semnat contractul pentru proiectarea si constructia primei piste flexibile din Romania, cu dotari si echipamente de ultima generatie.

"Mentionam inca o data ca este vorba de constructia unei piste noi iar in perioada de derulare si executie a contractului, traficul aerian de pe Aeroportul Iasi nu va fi perturbat", au declarat reprezentantii Aeroportului Iasi.

La Bucuresti, la sediul Autoritatii Aeronautice Civile Romane (AACR), dar si la Iasi, la sediul aeroportului,  au avut loc intalniri intre autoritatea contractanta si reprezentanti ai executantului lucrarilor, reprezentanti ai Romatsa, ai AACR. Aceste intalniri si discutii fac parte din procedurile uzuale de lucru in vederea organizarii eficiente a lucrarilor mentionate.

Noua pista va avea o lungime de 2.400 metri, iar pentru constructia sa se vor cheltui 139,1 milioane lei.

Oare va avea si Iasiul aeroportul mult dorit ?

dunmaty

Salutare,

Aeroportul ieşean se va închide la mijlocul lunii august. În perioada 15-19 august nu va fi efectuat niciun zbor pe aerogara ieşeană. Decizia a fost impusă de lucrările în curs la noua pistă. ,,În perioada respectivă se va lucra la realizarea joncţiunii, respectiv traversarea pistei actuale spre platforma de parcare a aeronavelor. Ulterior, lucrările vor fi continuate sub trafic", a declarat directorul Aeroportului, Marius Bodea.


Decizia de închidere a Aeroportului în intervalul 15-19 august a fost luată după consultarea Tarom, companie care efectuează majoritatea curselor de la Iaşi. Compania a avut de ales între trei perioade diferite, în iulie, august, respectiv septembrie.

Conform programului de anul trecut însă, în perioada de închidere a aerogării ar urma să fie anulate 62 de curse tur-retur. Dintre acestea, 52 sunt operate de Tarom, pe relaţia cu Bucureştiul, Roma, Bologna, Torino şi Londra. Austrian Airlines ar urma să anuleze 8 curse pe relaţia cu Viena. Celelalte două curse care apar în programul de vară din 2013 erau curse charter pe relaţia cu Antalya, operate de Air Bucharest.
După cele cinci zile de închidere a Aeroportului, pista actuală ar urma să fie închisă definitiv, fiind înlocuită de pista elastică aflată acum în construcţie. ,,Primii 1.800 metri vor fi daţi în folosinţă de pe 20 august. Vechea pistă va rămâne în folosinţă doar ca o cale de rulare. În continuare, se va lucra la restul de 600 de metri ai noii piste", a spus Bodea.

Sursa: http://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/cei-care-se-intorc-in-august-din-concedii-cu-avionul-vor-ateriza-la-bacau-sau-suceava--37148.html
Esti inteligent daca nu crezi decat jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care jumatate!

dunmaty

Noua pistă de la Aeroportul Iaşi, gata de Ziua Naţională anul acesta
Graficul de lucrări a fost devansat cu şapte luni: de la 1 iulie 2015 la 30 noiembrie a.c.
Sursa
http://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/noua-pista-de-la-aeroportul-iasi-gata-de-ziua-nationala-anul-acesta--39723.html
Esti inteligent daca nu crezi decat jumatate din ceea ce auzi; esti intelept daca stii care jumatate!

mocris

Salutare tuturor si bine v-am gasit

Off-topic: felicitari pentru treaba foarte buna pe care o faceti cu acest forum.Este plin de informatii utile si la obiect :)

On: se pare ca Wizz ar fi deja pe drum spre Iasi, asta in masura in care vor fi toate gata la timp, cum speram cu totii...
O sa ne prinda bine si noua iesenilor sa putem ajunge acasa la un pret competitiv(cat de cat) si fara sa mai facem escale la Bucuresti.

Nu ramane decat sa sper ca in August voi vedea  o pista de 1800 m gata, iar in Decembrie restul....
De lucrat cica se lucreaza in ritm barbar.Acum sper doar sa faca totul asa cum trebuie...

Toate cele bune

mocris

Se pare ca reusesc cei de la Iasi sa faca treaba si sa ofere garantii ca pista va fi operationala cand trebuie.
Zic asta pentru ca Menzies Aviation, operatori de zboruri Wizz Air pe alte aeroporturi romanesti, face recrutari la Iasi...

Sursa
http://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/studentii-de-la-a-cuzaa-pot-sa-se-angajeze-la-aeroport-pe-post-de-agent-de-check-in--47675.html

Mai ca incep sa vad luminita de la capatul tunelului...

mocris

Un update al stadiului lucrarilor de la Iasi.
Indraznesc sa spun ca e unul din cele mai bine facute proiecte din Iasul ultimilor ani.Sper sa o tina tot asa, sa isi respecte termenele si calitaea asumata si sa putem merge si noi din tomana cu aeronave mari pana la Iasi din Europa...

https://www.youtube.com/watch?v=oSM5t8dnq78&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=BeFb5IpMPCQ&feature=youtu.be

Archi

Proiectul consta doar in constructia unei piste noi, sau si a unui terminal + parcare pt avioane? Degeaba avem pista daca terminalul deabea poate opera 2 curse simultan.

RaduC

Ar exista nevoia pentru a opera mai mult de doua curse simultan in urmatorii 5 ani?

Archi

#12
Pai daca nu ar exista nevoia dece mai construim  alta pista? Inteleg ca pt a veni companiile este nevoie intai de infrastructura, dar eu ma gandesc ca un terminal nou va fi necesar dupa vreo 5 ani asa ca dece sa nu-l construim de acuma? Ar face ca ritmul de crestere sa se mareasca.
A si era sa uit de platforma mai mare cred ca va fi nevoie imediat ce se deschide pista.

mocris

Platforma de care dispune aeroportul acum este suficienta.Se vor face lucrari si la parcaj, dar este in regula ce exista acum.
Poate trage un A320 acolo fara sa fie chin...
Legat de terminal, abia l-au facut pe cel nou, care cred ca poate face faca cu suficienta onoare traficului de pasageri.
Am inteles ca este in plan si efectuarea de lucrari de extindere pentru terminal.

Eu unul sun multumit(momentan) sa mareasca pista, sa fie gata la timp si sa vina companii cu aeronave mari, rute bune si preturi decente la Iasi.
Nu cred sa devina asa aglomerat aeroportul incat sa se ajunga la blocaje in terminal....

iuli

Din cate vad apronul pare mic dar e facut pentru patru aeronave in acelasi timp. OK, nu pot fi patru aeronave mari, dar 3 mici si unul de tipul A320 sau B737 merg inghesuite, asta pentru situatii extreme. Pentru uz curent doua aeronave in acelasi timp nu e greu.

Terminalul pare destul de nou, dar nu stiu cum se descurca cu un flux de pasageri.

Problema mare pe care o vad eu e parcarea :(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog