Identitate vizuala forum, adicatelea noi n-avem o sigla p-aci?

Started by sebba, May 12, 2013, 10:54:33 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sebba

dupa cum zice si titlul, forumu asta nu are si el o sigla a lui?
ca daca nu are, ar trebui sa facem una, zic eu!

am putea-o folosi chiar in scopuri comerciale, producem ceva materiale promotionale - sepci, tricouri, brelocuri, mouse-pad-uri, calendare, stickere auto, etc - si mai vin si de acolo niste bani la fondul de rulment

si pe langa partea de promovare a comunitatii bagam si sloganurile initiativelor comunitatii ;)

o sa imi storc si eu creierii ptr o sigla dar nu ma lasati singur
Sailing away! S/Y Haimana

sebba

nu-i chiar sigla... dar poate-mi mai vin idei... sau voua...

banner standard 468x60:


parca as mai simplifica putin si as scoate "forum", sa ramana doar "peundemerg.ro", oricum acel "punct ro" s-a cam incetatenit si cine vede asa ceva stie ca e vorma de i adresa de web, chiar si fara "www" in fata
plus ca site-ul "raspunde" si la "peundemerg.ro", direct
Sailing away! S/Y Haimana

sebba

Sailing away! S/Y Haimana

sebba

Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

Va trebui intr-un final sa avem si un logo. :)
Semnul n-ar trebui sa fie verde? :p

sebba

da, m-am gandit si eu dar n-am instalat nici un soft de grafica... e facut in Paint-ul lui windows :)
ca logo ma gandeam la ceva combinat intre harta Romaniei si semnul de autostrada, cam in genul avatarului lui bogdymol, simplificat insa spre "monocrom" ca sa poata fi aplicat/inscriptionat pe/in orice fel de material, sa nu depinda de culori
Sailing away! S/Y Haimana

Marius90

Postez si eu 2-3 bucati facute la repezeala. Am tinut cont si de ce zicea @sebba mai sus.







Sunt doar idei, nimic concret :)

Ionut

Pretty nice. :) Cred ca pe verde ar fi mai bine... daca punem ceva cu autostrazi. :)

bogdymol

Quote from: sebba on May 13, 2013, 07:47:01 AM
da, m-am gandit si eu dar n-am instalat nici un soft de grafica... e facut in Paint-ul lui windows :)
ca logo ma gandeam la ceva combinat intre harta Romaniei si semnul de autostrada, cam in genul avatarului lui bogdymol, simplificat insa spre "monocrom" ca sa poata fi aplicat/inscriptionat pe/in orice fel de material, sa nu depinda de culori

Vedeti ca va cer drepturi de autor :D



Eu cred ca ceva in genul acesta ar trebui:



... cu mentiunea ca ar trebui ".ro" sa urmeaze chiar dupa "forum.peundemerg", iar semnul de autostrada sa fie in partea dreapta (adica rocada intre semn si .ro).
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

dorinparau

pana imi vine si mie o idee mai ..... bine pusa in aplicare, ce ziceti de asta? :p


sebba

Quote from: Marius90 on May 13, 2013, 08:26:59 PM


cam spre ceva de genul asta ma indreptam si eu dar fiind logo as scoate textul, "firma", ala s-ar scrie langa, in functie de caz, in functie de cum/unde va fi afisat
si as ramane la un contur stilizat al Romaniei, nu neaparat asa de precis/complet, poate fi si "spart", "rupt" undeva, astfel incat "totalul" sa se incadreze cat mai bine intr-o forma geometrica regulata (cerc, hexagon, patrat)

din pacate nu am apucat sa instalez nici un soft de grafica vectoriala asa ca nu pot sa vin cu nimic concret, sunt prea prins cu alte chestii pe moment...

si cum am mai zis - as merge pe forme nu pe culori
formele pot fi facut in orice culoare fara sa-si piarda "forma" :)
vedeti sigla mercedes in comparatie cu cea a bmw
sigla mercedes nu are culoare, e "imuna" la orice deterioreaza culoarea. arata la fel si ziua si noaptea si poate fi la fel de bine desenata atat pe nisip pe plaja cat si pe un capac de ceas de aur, nu-si pierde nimic din "personalitate"

sigla bmw in schimb, care are in componenta ei culori si elemente mult mai detaliate de grafica... pierde prin aceasta multe din atuurile enumerate mai sus
Sailing away! S/Y Haimana

Marius90


Ionut

Ah ce misto ultima idee. Mai curand cred ca putem face din cuvinte... de genul "autostrazi", "mobilitate", "infrastructura", "avioane"... :D Cuvintele cheie din zona de mobilitate. Misto, imi place ideea.

sebba

da marius, cum e prima, cam asa ceva ziceam eu
eu as merge pe prima varianta si daca-mi e permis, as stiliza mai mult conturul tarii, i-as mai atenua din curbe, cele mici si - in mare - nesemnificative

un logo cu multe detalii nu prea se preteaza la orice material, d-aia fug de asa ceva
ca si exemplificare, o sigla a unui renumit dealer de broaste VW, la reproducere, a necesitat gravare cu freza de 0.1mm in varf, aproape ca un ac.



emblemele astea au 40 respectiv 50mm diametru

si chestia asta ridica preturile - in caz de realizare de materiale promotionale gravate - dar chiar si la alte aplicari practice, detaliile se pierd inutil, mai ales la dimensiuni mici

ganditi-va la un breloc, chiar vopsit, de maxim 30mm diametru, ce s-ar mai vedea din scrisul din varianta a 3-a? mai nimic, doar literele mari
Sailing away! S/Y Haimana

Marius90

Quote from: Ionut on May 14, 2013, 01:20:42 PM
Ah ce misto ultima idee. Mai curand cred ca putem face din cuvinte... de genul "autostrazi", "mobilitate", "infrastructura", "avioane"... :D Cuvintele cheie din zona de mobilitate. Misto, imi place ideea.

Asa am vrut sa fac, dar nu am avut rabdare, asa ca am folosit doar cele 3 cuvinte. Plus ca partea dreapta e o copie in oglinda a celei stangi.
Dezavantajul este ca textul scris foarte mic nu mai este lizibil atunci cand logo-ul este micsorat. (nu sunt sigur cum se comporta daca il fac in format vectorial)