Identitate vizuala forum, adicatelea noi n-avem o sigla p-aci?

Started by sebba, May 12, 2013, 10:54:33 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

bogdymol

Din punctul meu de vedere varianta din dreapta e mai buna, atat datorita culorilor, cat si acelui P. Singura obiectie pe care o am este in legatura cu diametrul acelui cerc in care e drumul+cladirile+avionul, care e mai mic in dreapta si actioneaza ca un fel de "crop" fata de cel din stanga. Ca sa intelegi mai bine la ce ma refer, uite aici:



Cercul rosu arata cat e "crop-uita" imaginea. As prefera imaginea intreaga, fara acel crop.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

ciprebbe

Acu ma bag si eu in seama ....
Fa si la imaginea din stanga un P, fara sa schimbi altceva. Ms.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

sebba

n-am avut deloc timp sa ma ocup de chestia asta, scuzele mele...
revin cu ce spuneam mai pe la inceputuri: poti face cumva sa nu depindem de culoare??
adica sa ramai cumva la liniile de contur si eventual zone pline

ca idee: avionul, casele si drumul, adica ce e in acel cerc din interior sa se reduca la o singura culoare
celelalte elemente de grafica (din exterior) sa fie doar liniile de contur, cu aceeasi culoare ca si cea de mai devreme

daca ai imprimanta as zice sa scoti la imrpimanta sa vezi cum arata la dimensiuni mici, cercul mare. picatura, undeva la 25mm diametru (pe post de breloc)
e posibil ca toate detaliile alea sa se piarda
Sailing away! S/Y Haimana

iuli

Culorile sunt geniale si imi place mai mult varianta intai :P
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Marius90


Ionut

P-ul de aici:


mi se pare mai reusit. Fara talpa. Evident, daca punem si acel "cityscape" atunci trebuie marit si isi pierde din efect, insa cred ca se poate face.

Legat de culori, mie imi place mai mult setul din stanga. :D

iuli

La cel din stanga ma refeream dintre cele doua ramase in discutie.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Marius90


bogdymol

Mie imi place :)

Probleme care ar mai fi, din punctul meu de vedere:
- e mic simbolul ala cu oras+drum+avion. Adica, e ok cum il vedem acum, dar daca va fi facuta o versiune mai mica a siglei, se vor pierde detaliile :(
- in loc de peundemerg.ro, cred ca ar arata mai bine peundemerg.ro ("unde" sa fie fara bold pentru a fi mai bine delimitate cuvintele intre ele)
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

Marius90

^ in legatura cu dimensiunea...evident cu cat e mai mic se vor pierde din detalii, dar avand in vedere ca e realizat in format vectorial, ar trebui sa fie scalabil intr-o anumita masura. Pentru care vreti sa incercati sa-l printati va pun la dispozitie cateva fisiere de diferite dimensiuni, sa vedeti cum se vede printat.

https://docs.google.com/file/d/0B5cKTeP7iHnOVHhpRnNacnpKa0U/edit?pli=1

Ionut

Imi place, eu zic sa lasam scrisul asa (peundemerg o singura culoare), daca punem mai multe culori pare prea pestrit. Imi place si fontul, nu l-as schimba. :) Ai putea, totusi, sa faci un pic p-ul mai gros (cel din pin)? Daca poti un pic re-aranja, vezi daca e OK. Am testat si eu dimensiuni mai mici si e normal sa se piarda din detalii, insa pare OK.

Marius, poti sa-mi faci un png cu backgroundul alb TRANSPARENT? Vreau sa pun pe forum sa testez la logo cum arata. Da-i te rog un export pe inaltime (height) de 130px. Si sa fie cropped exact cat logo, sa nu fie spatiu liber in rest. Merci!

Ah, acum imi dai seama - p-ul din pin trebuie sa ramana alb si restul sa fie background transparent... vezi cum il faci alb. :p Adica sa ramana alb si dupa ce dai export cu backgroundul transparent. Altfel acel p ia culoarea backgroundului si nu cred ca e OK. Sau...?

iuli

Pentru dimensiuni mici sau alte locuri in care trebuie folosit putem sa facem variante alte siglei. De exemplu doar pin-ul sa apara sau sa fie o varianta alb-negru, etc. Pentru breloc, de exemplu, se poate folosi doar pinul. Pentru cani sau tricouri se poate folosi cu text. Daca se doreste folosirea pe suprafete mici si nu se vad detaliile din pin se poate face o stilizare simplista a orasului,drumului si avionului. Chiar si pentru ico-ul din browser sau tapatalk pentru forum se poate folosi un pin fara partea din oras din interior doar P-ul si pin-ul stilizat.

In concluzie, arata superb! Good job!
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

^ Exact cum spune iuli. Facem versiuni simplificate si/sau folosim DOAR pin-ul in functie de suprafata (online sau offline) pe care se aplica. De-asta mi-a placut pin-ul, mi se pare suficient de simplu dar are si cateva elemente de diferentiere pe care sa le retii. :D

Mai exista initiative/idei pentru identitate? Stiu ca mai erau colegi care ziceau ca vorbesc in stanga/dreapta. Eu nu ma grabesc, daca mai exista initiative va rog sa ziceti. Oricum, Marius zic eu ca a facut o treaba f buna!

:cheers:

sebba

Sailing away! S/Y Haimana

Marius90

@Ionut: P-ul l-am facut gol pe dinauntru, nu alb, deci asa cum e acum va lua culoarea fundalului. Atat timp cat fundalul e cat de cat deschis la culoare va arata OK. Daca fundalul e mai inchis oricum nu va arata bn, pentru ca nu va mai fi contrast intre pin si fundal (aici trebuie sa fac o versiune cu alte culori pentru fundal negru/inchis).

Iti atasez versiunea curenta la o inaltime de 130px sa o probezi + favicon-ul de 16px: https://drive.google.com/file/d/0B5cKTeP7iHnObDBVVjBxWnRvbjg/edit?usp=sharing