Libera circulatie a romanilor in Europa si in lume

Started by Ionut, September 16, 2011, 06:28:31 PM

Previous topic - Next topic

3 Members and 4 Guests are viewing this topic.

BoGDaN

Am inteles ca totusi o noua discutie se va produce in primavara lui 2013!

Ionut

BREAKING acum pe Digi:
CE: Romania, pregatita pentru aderarea la Schengen

Bine, n-ar fi prima data cand oficial se recunoaste asta... sa vedem daca de data asta mai sunt piedici de la nemti, olandezi si alti amatori.

ciprebbe

De pregatit suntem pregatiti...    intrebarea e de cand ne vor baga in Schengen.
Probabil in prima faza cu granitele "aeriene".
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

hentz

Quote from: Ionut on January 30, 2013, 11:57:06 AM
BREAKING acum pe Digi:
CE: Romania, pregatita pentru aderarea la Schengen

Bine, n-ar fi prima data cand oficial se recunoaste asta... sa vedem daca de data asta mai sunt piedici de la nemti, olandezi si alti amatori.

Hai sa iti stric entuziasmul si carma ,vorba lui Iuli

Nu a fost un raport pe Schengen ci pe Justitie.Esentialul este cam asa-Romania nu si-a indeplinit in totalitate obligatiile,dar avem incredere ca o poate face
Nu stiu de unde titreaza Digi titlul asta ,dar cel mai probabil din contextul declaratie raspuns la o intrebare adresata de un reporter ungur "Va afecta raportul acesta intrarea romaniei in Schengen?"
Cum era de asteptat raspunsul a venit diplomatic -Acesta nu este un raport pe Schengen ,dar desigur se intrevad sanse ca Romania sa....bla...bla
Pentru alte detalii si subtilitati in asteptam pe @frunzaverde

davyl

Mai asteptati... momentan nu ne putem pronunta...Regina Olandei a abdicat in favoarea fiului, guvernul de acolo s-a schimbat... Comisia Europeana ne sustine... Si oficial, raportul MCV nu a fost legat niciodata de Schengen...Niciodata...

Au inceput sa fie semnale pozitive... Poate in final va iesi ceva bun...

madad

04.02.2013


Întrevederea ministrului Radu Stroe, cu ambasadorul Republicii Austria la Bucureşti, ES Michael Schwarzinger

Ministrul Afacerilor Interne, Radu STROE, s-a întâlnit vineri, 1 februarie a.c., la sediul M.A.I., cu Ambasadorul Republicii Austria la Bucureşti, Excelenţa Sa Michael SCHWARZINGER.

Pe agenda întâlnirii au avut loc discuţii privind aderarea la spaţiul Schengen, partea română manifestându-şi speranţa că statele membre vor lua o decizie favorabilă României cu ocazia Consiliului JAI din data de 7 martie 2013. De asemenea, ministrul Afacerilor Interne a mulţumit oficialilor austrieci pentru sprijinul constant acordat autorităţilor române în finalizarea procesului de aderare.

La rândul său, ambasadorul Austriei a reiterat susţinerea pentru adoptarea unei decizii favorabile părţii române în martie 2013, subliniind că nu există nicio legătură între dosarele Schengen şi MCV.

Totodată, cei doi oficiali au evidenţiat nivelul înalt de colaborare între cele două ministere, fiind trecut în revistă şi stadiul parteneriatului româno - austriac în domeniul afacerilor interne.

Cu această ocazie, ministrul Radu Stroe a evidenţiat buna colaborare instituită în cadrul Forumului Salzburg şi prin mecanismele reglementate de Tratatul de la Prüm, precum şi cooperarea poliţienească internaţională între cele două state, în care ataşaţii de afaceri interne şi ofiţerii de legătură români şi austrieci joacă un rol important.

La finalul întrevederii, cei doi demnitari au reconfirmat dorinţa comună şi interesul de a aprofunda relaţiile şi cooperarea dintre cele două părţi în domeniul afacerilor interne, pe multiple planuri.

La întâlnire, au mai participat secretarul de stat pentru Relaţia cu Parlamentul şi Guvernul, Bogdan Tohăneanu, şi chestor şef de poliţie Marian Tutilescu, şeful Departamentului Schengen, Afaceri Europene şi Relaţii Internaţionale.

http://www.schengen.mai.gov.ro/index09.htm

ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe


Ionut

Da, am vazut si eu, e de bine, sa speram ca vom intra cu toate granitele, nu cu inventii cretine gen numai cu "granitele aeriene".

madad

#39
Schengen prospects are getting dimmer for Bulgaria: Bulgarian media
24 February 2013 | 04:29 | FOCUS News Agency
Home / European Union
Sofia. Bulgaria's Schengen prospects are getting dimmer. Schengen enlargement will not be part of the agenda at the forthcoming EU Justice and Home Affairs Council on 7-8 March in Brussels, the press office of the Council announced. Protests in Bulgaria are the likely reason for postponing the decision, the Standart daily concluded. According to the programme released by the Irish EU Presidency in the beginning of the year, Bulgaria and Romania's Schengen entry was supposed to be considered at the Council meeting. Friday's announcement did not specify the reason behind the change of agenda, BNR noted. The Standart daily quoted sources from Brussels as saying that there is yet no consensus on the two Balkan countries' accession. The Trud daily did not receive a confirmation by the Irish EU Presidency that Bulgaria and Romania's Schengen bids will not be discussed. The Monitor daily emphasised on the standpoint of Romanian PM Victor Ponta, who last week said that the Council's decision would most likely be influenced by political instability in Bulgaria. However, Bulgarian MEP Andrey Kovachev told the daily that there political situation in Bulgaria could not be the motive for postponing its Schengen membership as there were protests and pre-term elections in other countries as well. In a separate commentary, the Monitor daily noted that whatever the reasons for postponing the decision on the two countries' Schengen entry are, they should be formally announced.

http://www.focus-fen.net/index.php?id=n300257

Ionut

Oh crap.
Deci... e cam naspa si pentru noi... nu putem intra decat cu Bulgaria la pachet... :ohno:

madad

Personal tind sa cred ca se cauta "nod in papura" pentru a ne mai tine cu granitele actuale. Nu prea joaca fair-play tarile astea din Schengen.

Dupa cum vezi mereu se gaseste cate o tara sa zica NU Romaniei si Bulgarie cand toate celelalte zic DA, ca ei asa cred, fara nici un motiv concret.
Daca nu e asta, atunci e problema cu raportul MCV care dupa ce a fost re-explicat de 'n-spe mii de ori tarilor deja in Schengen, sa ajung la idea ca DA nu are nici o legatura cu Schengenul in mod direct.
Acum se leaga de instabilitatea politica din Bulgaria si ca Bulgarii si-au rezolvat partial problema si guvernul actual si-a dat demisia, deci corect si urmeaza ca un nou guvern sa fie stabilit, deci corect si democratic, nimic iesit din comun.   Ce e iesit din comun e ca ei se leaga de Bulgari desi Belgia de exemplu nu are guvern de vreo 3 ani, ca aia vorbesc 3 limbi in aceeasi tara si aia din sud nu se inteleg cu aia din nord, dar ei sunt in Schengen si de Bulgari se leaga. Pe deasupra ne mai amesteca si amandoua tarile in aceeasi oala, dar no, daca asa ne vad ei asa sa fie.

E clar ca exista frica ca vin aia cu alcool si tigari ilegale din ukraina si ca raportul MCV monitorizeaza coruptia, si defapt tarilor Schengen le e frica ca granicerii de la granita cu Ucraina sunt mana in mana cu mafia. E foarte posibil sa aiba dreptate, dar eu incep sa ma satur de jocurile astea copilaresti.

Acum doua saptamani m-a oprit politia Slovaca pe autostrada si mi-au cautat nod in papura la masina ca sa imi descopere trusa medicala expirata de 2 luni si sa imi ceara mita pe loc. "20 EUR si te las sa pleci mai departe."

Coruptie exista peste tot, intradevar in Romania mai multa, dar eu imi pierd rabdarea.

No, scuze, dar dupa ce am scris tot ce am avut pe suflet legat de treaba asa cu intrarea Romaniei in schengen, acum ma simt mai bine :)

Salutari,
Madalin

davyl

Aderarea României la Schengen, pe agenda reuniunii JAI de săptămâna viitoare. Guvernul român poate cere un vot privind extinderea spațiului

Aderarea României şi Bulgariei la Spaţiul Schengen va figura ca decizie pe agenda Consiliului Justiţie şi Afaceri Interne (JAI) din 7-8 martie, a declarat pentru Agerpres un purtător de cuvânt al preşedinţiei irlandeze a Consiliului UE, ceea ce înseamnă că reprezentanţii guvernului român pot solicita un vot asupra acestui punct.

Sursa: http://www.evz.ro/detalii/stiri/aderarea-romaniei-la-schengen-pe-agenda-reuniunii-jai-de-saptamana-viitoare-guvernul-rom-10262.html

ciprebbe

#43
Care sunt cele 7 state care AR VOTA IMPOTRIVA intrarii Romaniei in Schengen.
QuoteCele şapte state care ar vota împotriva aderării României la Schengen, dacă problema ar ajunge să fie supusă la vot joi şi vineri, sunt Germania, Olanda, Franţa, Belgia, Finlanda, Danemarca şi Austria

Sper sa nu calc pe bec cu asta ( mesajul e dur, dar pare adevarat :(  )  (ionut daca e sa ma tragi de urechi fi bland )
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe