News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Libera circulatie a romanilor in Europa si in lume

Started by Ionut, September 16, 2011, 06:28:31 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 2 Guests are viewing this topic.

Ionut


sebba

mai avem ceva treaba la slitzul deschis... stii tu... din postarile mele "cenzurate"...
inca mai putem! ultimii stropi!
Sailing away! S/Y Haimana


madad

Ministrul Afacerilor Interne, Radu Stroe, a declarat, miercuri, pentru AGERPRES, că la începutul anului 2014 România ar putea fi acceptată în Schengen cu graniţele aeriene şi portuare, chestiuni care vor fi discutate, din luna iulie, şi în cadrul Forumului Salzburg a cărui preşedinţie va fi preluată de ţara noastră.

Sursa: http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/romania-ar-putea-fi-acceptata-in-schengen-in-2014-181177.html

Florin

Pe mine sincer nu ma intereseaza asa de mult Spatiul Schengen,nu ma ajuta cu nimic  :lol:

cst08

Probabil cand o fi gata si A1 macar pana la Sibiu ,ne or da drumul . oricum e politica treaba.

radutm

Quote from: Florin on June 13, 2013, 11:59:45 AM
Pe mine sincer nu ma intereseaza asa de mult Spatiul Schengen,nu ma ajuta cu nimic  :lol:
Te ajuta mai mult decat crezi, doar ai senzatia ca nu te ajuta cu nimic pe tine individual, in mod direct si imediat. Totusi, trebuie sa recunosti ca viata ne este guvernata de foarte multe lucruri care nu stau direct si imediat in fata noastra. E imposibil sa te sustragi unui sistem, cum e imposibil sa nu te afecteze in niciun fel intrarea tarii noastre intr-un sistem mai mare, cum a fost NATO si UE, iar acum Schengen si in viitor zona euro. Intuitia mea este ca foarte probabil o sa te ajute si in mod individual. Ca nu te intereseaza, asta e altceva, dar ca informatie in sine, dezinteresul tau nu aduce vreun fel de utilitate discutiei:)
cont inchis





Ionut

Ce sa zica omul... declaratii diplomatice. Iar cand vine vorba sa voteze, iar dau veto. (Bine, stiu ca nu s-a votat propriu-zis.)


doryan93

 Primarul Nisei cere ca România şi Bulgaria să nu fie primite în Schengen. O alternativă propusă: Franţa să iasă din Schengen ca să nu mai primească ţigani.

http://adevarul.ro/international/europa/romania-bulgaria-tigani-1_51f8d5a9c7b855ff568e6340/index.html

frunzaverde

Quote from: doryan93 on July 31, 2013, 03:01:38 PM
Primarul Nisei cere ca România şi Bulgaria să nu fie primite în Schengen. O alternativă propusă: Franţa să iasă din Schengen ca să nu mai primească ţigani.

http://adevarul.ro/international/europa/romania-bulgaria-tigani-1_51f8d5a9c7b855ff568e6340/index.html

Articolul face la confuzii... Libera circulatie, dreptul de munca si dreptul de rezidenta in UE n-au absolut nici un fel de legatura cu Schengen. Sunt parte a tratatelor de baza UE, si se aplica cu sau fara Schengen.

Restrictiile pe piata muncii au legatura cu clauza tranzitionala (cunoscuta si ca 2+3+2 sau 2+5), care prevede 3 niveluri de deschidere a accesului pe piata muncii pentru noii aderati. Toate restrictiile dispar la 7 ani dupa aderare, in mod automat (adica, in cazul Romaniei si Bulgariei, la 1/1-2014, in cazul Croatiei, la 15/6-2020).

Dreptul de calatorie e perfect liber pentru orice cetatean roman este la fel de liber azi ca si dupa intrarea in Schengen. Daca primaru' lu' peste e inspaimantat de tiganii romani si bulgari, sa stie ca singura diferenta e ca dupa intrarea in Schengen "indezirabilii" vor ajunge cu 5 minute mai repede la Lyon. Ca buletin de identitate romanesc sau bulgaresc au oricum. Si din Romania sau Bulgaria pot iesi oricum fara probleme. Cu sau fara Schengen.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!