News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Infrastructura velo în România

Started by ciprebbe, April 29, 2013, 12:34:51 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

iuli

Din instinct iti feresti capul si cazi pe umeri, de aceea cea mai frecventa accidentare a ciclistilor este fractura de clavicula, dar tot apuci sa dai din inertie cu capul usor de asfalt, ca sa nu zic ca poti da de ceva putin mai ridicat si atunci o comotie e asigurata, daca nu si ceva mai grav, Doamne fereste!
Vorba aia: "Paza buna trece primejdia rea!"
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

doryan93

#16
Nu numai soferii fug de la locul accidentului, mai fug si biciclistii.(insa ironic, cel care merge pe bicicleta este considerat sofer)

http://ziuadevest.ro/actualitate/40869-un-biciclist-a-lovit-un-alt-biciclist-pe-trecerea-de-pietoni.html

doryan93


dr4qul4

#18



incredibila agitatie si o organizare pe masura.

amatorii organizasera si turul Londra-Paris si erau veniti in numar destul de mare sa-l felicite pe Froome.

  garmin team before last stage (in the morning)

PS. unul din putinele lucruri organizate in Paris


la Londra bicicletele merg pe mijlocul strazii iar soferii nu-i inghesuie.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

iuli

Super!!!
Ma bucur ca unul dintre noi de aici a fost prezent ca suporter in Le Tour!  :D
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

dr4qul4

din pacate am vazut si in paris ceea ce credeam ca se poate intampla doar la bucuresti: biciclete legate cu lanturi de pomi, din care a ramas doar cadrul.   :(
nu e de mirare ca englezii fac legea in Le Tour
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

iuli

La ce te referi cand spui ca englezii fac legea in ciclism?
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Ionut

Wiggins? Froome? O groaza de medalii pe velodrom la Olimpiada? Probabil la asta, desi nu sunt de acord ca fac legea in ciclism, dar asta e doar o opinie personala si cu siguranta sunt multi care cred ca englezii sunt stapanii actuali ai ciclismului. :)

iuli

Quote from: Ionut on July 29, 2013, 11:27:18 AM
Wiggins? Froome? O groaza de medalii pe velodrom la Olimpiada? Probabil la asta, desi nu sunt de acord ca fac legea in ciclism, dar asta e doar o opinie personala si cu siguranta sunt multi care cred ca englezii sunt stapanii actuali ai ciclismului. :)
Mai e si Porte... Toata echipa Sky! Dar ma refer ca fac legea la fel cum o facea si US Postal sau Discovery sau toate denumirile pe care le-a avut atata timp cat Armstrong castiga. Cine a vazut turul de anul asta ori nu stie ciclism ori e fanatic britanic ca sa nu vada ceva ce nu are legatura cu fair-play-ul sportiv!  :2c:
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

dr4qul4

#24
va rog sa nu-l uitati pe Cavendish (desi l-a cam batut Kitell anul acesta) .

am spus ca fac legea in "Le Tour" nu in ciclism. Mai sunt si nemtii pe acolo, dar nu sunt oameni de clasament general, nu au rezistenta englezilor.

sincer sunt fan .... Contador.

insa Froome i-a dominat pe toti anul acesta. in privinta dopajului..... hotul neprins e negustor cinstit.
asa si mie mi s-a parut ca doar Contador a rulat pe apa plata cu lamaie (el fiind deja prins, ar fi riscat prea mult).


PS. Froome pe Mont Ventoux a fost din desene animate (aka Road Runner)  :lol:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

iuli

Quote from: dr4qul4 on July 29, 2013, 12:56:13 PM
PS. Froome pe Mont Ventoux a fost din desene animate (aka Road Runner)  :lol:

Dupa faza aia incepe sa imi para rau dupa Armstrong, macar el nu facea din astea... Oricum a fost cea mai frumoasa editie de Turul Frantei de cand ma uit eu, si ma uit la Tur de prin 94...
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

Telvanni

#26
Imi permit sa va fac cateva recomandari. Arhitectul danez Jan Gehl are doua carti traduse in romana, "Viata intre cladiri" si "Orase pentru oameni". Pe prima s-ar putea s-o mai gasiti doar la Fac. de Arhitectura, insa a doua e pe piata. Eu am avut noroc ca acum 2 ani parca la lansarea cartii "orase pentru oameni" sa particip la conferinta tinuta si pot sa afirm ca de atunci mi-am schimbat total modul in care vedea mobilitatea intr-un oras mare cum e Bucurestiul. Nu realizam cat ne dezumanizeaza masina si cat rau ne face. Mi-a deschis ochii.
Am fost la la proiectia documentarului "The Human Scale" facut tot cu sprijinul lui Jan Gehl. Dati search pe Google si gasiti tot ce vreti.
Imi pare doar rau ca Oprescu este exact in directia opusa dar asta e o frustrare a mea si nu as vrea sa bruiez topicul  cu ea.

Va rog sa admirati asta:

http://www.youtube.com/v/vyrTx9SXkVI

Multumesc!

dr4qul4

in Bucuresti momentan nu se paote circula cu bicicleta.

stiu pe cineva care si-a luat un "montain bike" nu foarte scump (vreo 150 euro). in prima saptamana a fost lovit de un sofer care a facut dreapta fara sa-l intereseze....nu foarte grav asa ca a continuat.... a doua saptama i-a fost furata roata fata.....iar dupa alte 2 saptamani i-a fost furata bicicleta cu totul.

omul conduce un BMW, 535xd, nou, si totusi....si-a mai luat o bicicleta.


eu prefer sa nu renunt la aerul conditionat :lol:
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

iuli

Quote from: dr4qul4 on July 30, 2013, 10:09:05 PM
eu prefer sa nu renunt la aerul conditionat :lol:

Păi nu prea renunţi la aer când mergi pe bicicletă, vântul bate destul de bine pe două roţi. Dacă nu pedalezi ca nebunu nici nu transpiri, problema va fi în momentul în care te opreşti, atunci transpiri pe căldură foarte mare.
Încearcă măcar primăvara să pedalezi puţin...
Iar legat de accidente, un idiot te poate lovi şi dacă stai pe trotuar şi te uiţi la o vitrină. Dacă mergi pe bicicletă responsabil şi cu atenţie la trafic nu are ce să se întâmple.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

reed

offtopic-Arma secreta impotriva biciclistilor sunt obstacolele facute pe amenajarile destinate lor  :bash: