Initiative ale comunitatii PeUndeMerg.ro

Started by Ionut, April 20, 2013, 11:26:01 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

iuli

Ideea de portal zic că e superbă. Să fie un fel de rezumat al posturilor, al pozelor sau ştirilor pentru a nu căuta zeci de mii posturi ca să găseşti ceea ce te interesează.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

radutm

Quote from: iuli on May 01, 2013, 11:05:33 AM
Ideea de portal zic că e superbă. Să fie un fel de rezumat al posturilor, al pozelor sau ştirilor pentru a nu căuta zeci de mii posturi ca să găseşti ceea ce te interesează.
Un fel de WikiInfrastructura Romania sau wiki.peundemerg.ro
cont inchis

penad2007

Ce ziceti, la urmatoarea filmare pe clip punem un mesaj al forumului, un fel de informare cu stadiul licitatiilor pentru loturile ramase?

radutm

O alta idee: forumistii care au chef, timp si se pricep cat de cat la grafica, ar putea sa tina o evidenta a progresului inregistrat pe tronsoanele in lucru, putin mai detaliata, in genul celei tinute de constructorii podului de la vidin:
http://www.danubebridge2.com/images/n/2013/f2013/B-1-Sketch-NV13-rev01ENG.jpg
Pentru asta ar trebui facuta mai intai o clasificare a celor mai importante etape. In functie de informatiile venite de pe teren, se poate face o evaluare paralela a stadiului in care sunt lucrarile. E un mijloc bun si pentru noi, pentru a avea o idee globala despre stadiul efectiv de pe teren si ar fi un mijloc in plus de presiune pe constructori. Nu in ultimul rand, ar putea fi si o sursa suficient de valabila pentru presa.
cont inchis

sebba

Deci, cum zicea si eurocopter, viteza minima pe A e de 50km/h, nu b?ocam nimic asa decat daca ne adunam vreo 5000 de masini si nu mai intra nimeni pe A...
Dar stati, ca pe centura Sibiului poate ca ajung si mai putine...

15km? Atat are centura?
Sa facem un calcul pe 1km
1000m / 5m per masin = 200 masini bara la bara
X 3 benzi inseamna 600 masini per km de autostrada
Cam irealizabil sa adunam 600 masini x 10km ca sa blocam centura sibiului
Ar fi suficient insa macar 1000
Dar la fel de imposibil de adunat...
Cu 6000 de masini am prelua deja puterea...

Insa... putem face altceva:
O campanie! Stabilim o data anume, pe 1-3 luni, timp in care mediatizam cat de puternic putem
Ne facem si stickere si le punem pe masini...
Si in data respectiva toti ne oprim masinile, fiecare unde se afla, pe A, pe DN, in intersectii, oriunde

Doar mediatizarea sa fie facuta cat mai puternic, sa stie toata tara si toata lumea de aceasta actiune!

Cum s-a mediatizat summit-ul durerii de acum nu stiu cati ani si nu a mai intrat nimeni cu masina in bucuresti, asa sa se stie de actiunea noastra

Si medietizam pe unde putem: semnaturi in conturile noastre pe toate forummurile unde activam, stickere stridente pe masini, sms-uri la cunoscuti (ca la colinde de craciun) si orice alt fel de trambitare...

IMPLICA-TE!!! ACUM!!! E TARA TA SI VIITORUL TAU!!!

Ceva la modul asta, cat mai agresiv dar decent...
Veniti cu idei... mie incepe sa-mi vina cheful!
Sailing away! S/Y Haimana

Archi

nu trebuie sa blocam neaparat toata autostrada. Daca sunt 50-100 de masini putem bloca pe o portiune de 100-150m, suficient pentru a da traficul peste cap.

sebba

inteleg ca va excita ideea de a bloca o autostrada dar ca sa faci asta fara repercursiuni negative nu-ti ajung 100 de masini
istoria e scrisa de invingatori ;)
Sailing away! S/Y Haimana

tigrel58

Asta inseamna ca trebuie sa ne inmultim, si nu prin mijloace clasice.  :D
Asa ca eu nu astept 9 luni, ci voi lua acum legatura cu MariusB, sa se faca membru.

Ionut

Intreb si eu: de ce trebuie sa blocam autostrada? Nu putem atrage altfel atentia? :)

tigrel58

Corect. Si dupa cum spuneam acum cateva ore, marius brkt este acum cel mai nou membru.

sebba

Quote from: Ionut on May 11, 2013, 08:23:23 PM
Intreb si eu: de ce trebuie sa blocam autostrada? Nu putem atrage altfel atentia? :)

altfel cum? propune! ;)
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

Quote from: tigrel58 on May 11, 2013, 08:52:18 PM
Corect. Si dupa cum spuneam acum cateva ore, marius brkt este acum cel mai nou membru.

Marius brkt? Ar trebui sa-l stim? :)

@sebba: pai nu stiu, ma gandesc sa gasim o metoda inteligenta, ca doar avem pretentii ca ne duce mintea, nu doar sa blocam strada asa cum fac mai toti grevistii de la Oltchim, minerii si altii. Uite de exemplu mi-a placut foarte mult ideea de a planta panselute in gropile din strazile de prin Moldova. Sau unde era oare? FOARTE TARE! Simplu, eficient, fun si, mai ales, nu deranjeaza pe nimeni.

Nu am acum o idee, pur si simplu ziceam ca ar trebui (parerea mea) sa gasim niste metode de protest sau de atragere a atentiei mai inteligente. La faza cu blocatul nu-mi place deloc faptul ca ii incurcam pe alti soferi care poate se grabesc sau ceva... ei n-au gresit cu nimic.

radutm

Blocarea unei strazi se poate justifica in cazul unui protest pe o problema stringenta si cand s-a acumulat foarte multa tensiune in randul unor mase de oameni, care sa conduca la un asemenea gest. Cei care recurg la blocarea unui drum sunt ajunsi la exasperare, au un motiv bine intemeiat. Opinia publica ii aproba daca simpatizeaza cu cauza lor si considera ca au dreptul sa faca acest lucru. Va dau un exemplu:
Recent, satenii din Uliuc, un sat f.apropiat de Timisoara, legat de lume printr-un drum de evul mediu, au blocat practic drumul judetean in semn de protest pt. ca drumul lor este impracticabil:
http://www.tion.ro/protest-de-amploare-in-uliuc-satenii-ameninta-cu-blocarea-drumului-timisoara-buzias/1264718
Cauza lor a fost receptionata pozitiv de opinia publica, chiar daca soferii care treceau pe acolo nu au fost neaparat f. multumiti. Daca blocau drumul pentru ca erau nemultumiti in general de drumuri sau pentru ca aveau o disputa locala, nu simpatiza nimeni cu ei, iar Politia ii lua pe sus. Dar pentru ca au avut o cauza justa, nici politia si nici autoritatile nu s-a incumetat sa intre in forta, au recurs la mediere, si pana la urma se pare ca oamenii si-au atins scopul iar drumul a fost refacut de judet.

Daca ne raportam la exemplul de mai sus, noi nu indeplinim nici una din conditiile necesare pentru a recurge cu succes la un astfel de gest extrem. Sunt insa o sumedenie de alte cai de actiune care functioneaza. Insusi existenta celor doua forumuri peundemerg.ro si SSC, prin activitatea userilor, este un mijloc fenomenal de a influenta opinia publica si factorii de decizie. La asta se pot adauga actiuni pe care le indeplinesc de obicei asociatiile, ONG-urile sau chiar simplii cetateni.
cont inchis

tigrel58

Quote from: Ionut on May 12, 2013, 06:52:52 AM
Quote from: tigrel58 on May 11, 2013, 08:52:18 PM
Corect. Si dupa cum spuneam acum cateva ore, marius brkt este acum cel mai nou membru.

Marius brkt? Ar trebui sa-l stim? :)


Incercam sa spun ca fiecare dintre noi poate sa aducape cineva pentru largirea comunitatii.

myid

Incerc sa ajut cum pot mai mult

Am realizat un mic fluturas ,

Astept idei de modificare , cu siguranta vor fi , este doar o idee


fluturas