Initiative ale comunitatii PeUndeMerg.ro

Started by Ionut, April 20, 2013, 11:26:01 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

myid

#60
Quote from: Ionut on August 02, 2013, 11:44:14 AM
Heh, e o idee. :D Problema e ca trebuie cineva sa se ocupe cineva de shipping and stuff...

Pai asteptam doritori , eu pot sa o fac si din Franta, dar shippingul ar costa cat nu face tot tricoul  :D

Am dat doar o idee + promisiunea ca primele 5 le cumpar eu ! :) :p

LE : sunt o gramada de siteuri care realizeaza tricouri si fac si livrarea, si pretul tot pe acolo iese : 33 lei cu tot cu livrare, deci o idee ar fi :

- sa faca transferul catre unul din voi ( @eurocopter si @ionut )
- cand ne strangem de 10 tricouri , facem comanda si dam toate adresele de livrare

Si toata lumea e multumita, fara foarte multa bataie de cap

PPS : putem sa punem un pret si mai mare la tricouri , astfel am strange bani pentru filmari mai usor

ppps : asta se intampla cand ai 3 ore intarzere la avion si stai prin aeroport , iti vin "idei crete" ca cea de mai sus :P

sebba

Am niste prieteni in arad care fac si d-astea
O sa ii intreb de pret dar ma vor intreba de cantitate
Cam ce cantitate sa le zic?
Sailing away! S/Y Haimana

savagedanyro

Scuze de deranj. Am si eu o propunere referitor la initiative ale forunului.

Vi s-ar parea oportuna realizarea de catre duci sau de catre persoanele importante din forum a 2 topuri despre constructori ?

De exemplu un top 5 al constructorilor "generalisti" : drumuri, poduri, cladiri de birouri, constructii civile si un top 5 al constructorilor de autostrazi ?

La fiecare sectiune sa fie 10 propuneri alease din propunerile forumistilor, iar "juriul" sa acorde punctaje pe anumite criterii : calitate, viteza, deschidere fata de public, eficienta samd.

Iar primilor 3 sau primilor 5 din top sa le fie acordate Plachete simbolice cu "LOC X in clasamentul Y" - acordate de forumul PEUndeMerg.ro.


Nu stiu daca sunt destul de clar in exprimare, poate unii dintre voi pot "cizela" putin ideea.
TIMISOARA 2021 !

bogdymol

Nu cred ca ar fi benefic sa realizam asa ceva. E mult prea subiectiva treaba, iar acordarea punctajelor ar fi destul de greu de realizat. Plus ca aceeasi firma poate sa aiba si "bile albe" si "bile negre". Exemple:

Astaldi: A1 Arad-Timisoara nu e nici acum gata, deci ar avea o bila neagra (stiu ca au fost probleme cu finantarea), dar s-au miscat repede pe A2 langa Cernavoda

UMB: a lucrat repede si bine la A3 langa Ploiesti si A1 langa Timisoara, dar in stilul romanesc fara autorizatii si prea multe hartii

Alpine: a lucrat relativ bine pana a picat in groapa

Bechtel: daca are finantarea asigurata muta muntii din loc

etc.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

myid

O idee OK, dar trebuie extinsa si divizata pe :
- calitatea lucrarii
- respectare termen de executie
- respectare buget alocat
- respectare proiect/ modificat proiect
- protectia muncii / santierului
- relatia cu subcontractorii ( plata. etc )
- utilaje disponibile
- samd

Cred ca ar fi super util un astfel de "proiect "

ActiON_

M-am gandit sa ,,reinvii" acest topic, prin a va propune crearea unei pagini de Twitter a forumului/asociatiei. Sa aparem pe cat mai multe retele de socializare. :) Pe Twitter exista un anumit avantaj fata de Facebook: rapiditatea cu care se posteaza.

Ionut

M-am gandit si eu acum mai mult timp la asta, insa lumea nu prea foloseste Twitter la noi in tara. Ar fi bun la chestii gen traffic alerts, de exemplu. Insa nu se foloseste in Romania prea mult.

ActiON_

^

Exact, la alerte de trafic ma gandeam. Oricum, ar trebui sa ne familiarizam cu Twitter-ul. :))

Plimbaretu

#68
Pentru a face realizarile fiecarei "stapaniri" mai vizibile, cred ca ar fi util sa avem un thread legat de realizarile lor in domeniul infrastructurii majore. Acest thread ar trebui sa fie controlat de o singura persoana, cineva care se pricepe si care are abilitatea de a vedea "the big picture". Doar aceasta persoana poate posta.
Pentru fiecare combinatie prim ministru / ministru al transporturilor cred ca ar trebui sa existe un singur post care sa inregistreze (de preferat cu trimiteri la articole de presa relevante):
- de cand pana cand au fost in functie
- ce a primit (stadiu fizic si financiar)
- ce a realizat (daca nu se poate deduce din ce a lasat minus ce a primit)
- ce probleme au aparut intre timp si eventual ce s-a rezolvat din ele.
- ce lasa in urma la plecare
- si orice altceva este considerat necesar de catre cei de pe forum care se pricep.
Cum presa preia adesea material de pe acest forum, poate ca vizibilitatea crescuta si sistematizata a realizarilor concrete ii va face pe domnii de la putere sa se miste "mai cu talent".

GIV

#69
mai e de actualitate ideea cu tricourile? daca ar mai fi de interes, as incerca sa ma ocup  :D

de asemenea, in ultima perioada ma gandeam cum am putea sa promovam ideea de plantare copaci in zona nodurilor rutiere, debleelor etc.. nu ar putea fi impusa o cerinta pe viitor constructorilor sa planteze?

gabim

@Ionut: Am vazut intamplator pe facebook initiativa ProInfrastructura de ajutorare a Ucrainei si a ucrainenilor. Imi permit sa sugerez ca ar putea fi o idee buna si un topic aici pe forum pentru a mari vizibilitatea acestei actiuni.

Pariu A7: se va circula pe toate loturile UMB pana la Pascani inainte de a se circula pe lotul Pizzaroti - in caz contrar, 100 Euro in contul API.