News:

.

Main Menu

Prin Grecia

Started by user201, April 10, 2013, 09:05:16 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

user201

#45
Drumul se îndepărtează complet de mare, traversând peninsula de-a latul spre Kallithea.














user201

#46
Ca parte a turului peninsulei, am ajuns din nou în Kallithea și am decis să vedem cum mai arată.














user201

#47
În a cincea imagine se vede o modalitate rapidă de a coborî la plajă. De urcat tot pe acolo poate fi ceva mi greu.












user201

#48
Câteva imagini de pe faleză. Spre deosebire de acum doi ani, când am mai fost pe acolo, acum plaja mi-a părut invadată de umbreluțe:














user201

În această localitate se găsesc și ruinele templelor lui Zeus Ammon și Dionysous, ce pot fi vizitate în mod gratuit












user201

Locația este chiar lângă plajă, după cum se vede din unele imagini.












user201

#51
Câteva imagini din zona plajei și falezei:










Ionut

Cata istorie au oamenii astia... urme de istorie peste tot.

user201

Da, foarte multă istorie, în special cu vestigii din antichitate și perioada bizantină, atât în orașe mai mari cât și în localități mai mici sau chiar în afara acestora.

user201

#54
Mai jos câteva imagini ce surprind o ploaie torențială. Astfel de poze nu o să vedeți niciodată într-un ghid turistic despre Grecia.

Nu aș fi crezut că poate ploua așa de tare, dacă nu aș fi văzut cu ochii mei. În altă ordine de idei m-a ajutat să înțeleg cât de important este și drenajul pentru un drum.











Mă și gândeam ce zic turiștii din autocarul din față dacă vin pentru prima dată în Grecia.


user201

#55
Oameni care se uită la meci. Partea ciudată este că la meciul din preliminariile UCL PAOK Salonic-Schalke04 stadionul era gol, dacă vă uitați la transmisiile TV, în timp ce la toate tavernele din stațiune se transmitea meciul și erau pline ochi. Spre deosebire de noi, meciurile se urmăreau în liniște, exceptând golurile, neexistând atmosfera de pe stadion care se întâlnește la restaurantele noastre.



Numele persoanei de contact și modul în care este scris e ciudat. Dacă ești și cu copii mici pot apărea tot felul de întrebări inopinate de aici:


user201

#56
Câteva imagini cu dulciuri netradiționale:

Un croissant mare, umplut cu ciocolată, muultă ciocolată:


Exista și versiunea mai mică, din care ciocolata dădea afară, precum și o versiune nedulce cu șuncă:


Clătite învelite și stropite cu ciocolată, cu înghețată în interior:


Nu sunt dulciuri, ci pâine prăjită și sărată înmuiată în ulei de măsline, un fel de aperitiv:


În colivia aceea mare ( nu știu care e termenul exact ) erau mulți papagali:

user201

Am reușit să refac pozele de pe thread, deși e un pic modificat. Sper să vă placă și să vă fie util ca informații. Pozele sunt din 2013 sau mai înainte, dar în mod logic multe nu se pot schimba.

Dacă poate plasa și altcineva poze și informații mai proaspete pe acest thread nu  e nici o supărare!

ciprebbe

Am sa incerc eu, in limita timpului liber, sa vin cu cele din 2016
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

boer_escu

Am revenit de curand din concediu in Grecia (Thasos), intrand pe la Makaza si mergand pana la Keramoti. Noutatea fata de anul trecut este ca acum drumul national 23 de la Makaza pana la Komotini este complet (lipseau anul trecut cativa km inainte de Komotini), iar pentru a intra in autostrada (Egnatia Odos - A2 - E90) trebuie doar sa stai la un semafor langa Komotini la intersectia cu DN2 al lor.

Iar referitor la vama in sine, controlul a fost rapid si la intrarea in Grecia nu am asteptat deloc, iar la iesire am asteptat 5 minute (aproximativ 10 masini).