News:

.

Main Menu

Prin Grecia

Started by user201, April 10, 2013, 09:05:16 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

user201

#30
Este probabil ce mai mare stațiune din zonă. Plaja este mai joasă decât nivelul stațiunii trebuind să cobori pentru a ajunge la ea.










user201

#31
Lămâii, portocalii și măslinii sunt la ei acasă chiar și în stațiune.








user201

#32
Stațiunea este imediat următoarea după Kallithea mergând în continuare spre sudul brațului Kassandra.












user201

#33
Aici apar și imagini de pe o plajă secundară din stațiune. avantajul acestei plaje este că avea loc destul să te desfășori, nefiind la fel de aglomerată ca cea principală. Foarte multă lume din spațiul ex- Iugoslav în această stațiune.














user201

#34
Petralona este cunoscută mai ales datorită peșterii ce se află lângă localitate. În peșteră din păcate fotografiatul era interzis, deci nu am poze de acolo, dar chiar lângă peșteră există un parc cu statui ale unor animale și un muzeu. Accesul la peșteră se poate face cu un trenuleț sau pe jos. Trenulețul apare în primele două fotografii. În ultima imagine se găsește o descriere a ceea ce există în muzeul de lângă peșteră. Accesul în muzeu era gratuit.










user201

#35
Continui cu imagini din 2013, făcute într-o dimineață în care soarele alterna cu norii și chiar ploaia, prilej de a face un tur cu mașina al brațului Kassandra din peninsula Halkidiki. Turul începe și se termină în localitatea Polychrono. Unele imagini sunt mai spectaculoase, altele nu, dar pe ansamblu mie mi-a plăcut turul, sper să vă placă parțial și vouă. ruta e aproximativă, ce a ieșit din maps:



În imaginea de mai jos mașina neagră din față era parcată așa încât bloca complet o bandă


user201

#36
În continuare câteva imagini din Chaniotis, Pefkochori de pe drum:










user201

#37
Un lucru care mi-a plăcut era combinația dintre conifere și vegetația specifică zonei calde. Drumul urca treptat acum, comparativ cu nivelul mării.










user201

#38
La un moment-dat am ajuns undeva de unde se putea admira peisajul până la mare, după cum se vede în pozele 4 și 5 cu zoom mai mic sau mai mare:










user201

#39
Încet-încet sau mai abrupt drumul coboară din nou spre mare:








user201

#40
Drumul ajunge foarte aproape de mare.








user201

#41
Una dintre pozele mele favorite este a doua din această grupare, ce prezintă o terasă în mare cu o masă și un scaun la care poți ajunge trecând pe pietrele mai mici.








user201

#42
Continui seria de poze:








user201

#43
Din nou drumul se îndepărtează de mare:
















user201

#44
În zona localității Fourka drumul revine lângă mare și în același timp urcă față de nivelul acesteia.