News:

.

Main Menu

Prin Grecia

Started by user201, April 10, 2013, 09:05:16 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

user201

#15
Alte două simboluri ale Salonicului pot fi considerate La Rutonda și Arcul lui Galeriu, două construcții datând din perioada Romană:






user201

#16
Când am ajuns noi acolo, erau în plină desfășurare lucrări de restaurare, de aceea și schelele din interior:








user201

#17
Aici apar și imagini din curtea bisericii:








Ionut

Incredibila civilizatie au avut grecii astia... pacat ca s-a cam ales praful, no offense. Chiar nu se compara atitudinea grecilor de azi cu a grecilor din antichitate. In fine, uite ca fac comentarii aiurea, next pics please.

user201

#19
Quote from: Ionut on April 17, 2013, 09:59:40 AM
Incredibila civilizatie au avut grecii astia... pacat ca s-a cam ales praful, no offense. Chiar nu se compara atitudinea grecilor de azi cu a grecilor din antichitate. In fine, uite ca fac comentarii aiurea, next pics please.

Din păcate, aici te contrazic un pic legat de ales praful. Nu aș da prea multă crezare presei de la noi sau din Germania. În realitate sunt foarte relaxați din câte am văzut eu și ca infrastructură stau mult, mult mai bine ca noi, cel puțin în partea de Nord, dar din câte am auzit de la cunoscuți lucrurile stau bine cel puțin până în zona Atenei. Cred că sunt mai șmecheri ca noi, dar ca națiune, nu individual între ei ( nu știu dacă am reușit să mă exprim corect ).

Cu toată criza și falimentul, am ajuns din greșeală( nu știam ce e acolo și se sper că se vede din poze ) într-o zi de Marți la ora 13:00 la un mall din Salonic și era plin de nu găseai loc de parcare. Dacă ar fi fost faliți nu mergeau acolo cu atâtea mașini să umple parcarea.

Pe autostradă în preajma Salonicului fiecare bec lumina, nu ca pe la noi unul din două sau unul din trei. La fel și în oraș, cel puțin în zonele mai ok. Sincer pe mine m-au uimit mai mult că nu înțelegeam nimic. La noi în presă e plin de falimentul Greciei și când ajungi acolo vezi că aparent totul e OK.

P.S. Am adăugat niște poze făcute în spatele mallului care se numește Mediterranean Cosmos și după cum se vede are și o biserică lângă el. Cum arăta din față și un pic a Egipt, nu știam dacă e muzeu, ștrand sau ce este. Nu am făcut poze în zonele populate pentru că nu cred că era voie.












user201

#20
O veche saună turcească, restaurată.












user201

#21
În Salonic există o biserică ce este o copie fidelă a Sfintei Sofia din Istanbul, dar de dimensiuni mai mici:










user201

#22
Insula Amouliani este singura insulă locuită din Halkidiki. Este situată la aproximativ 100 km  de Salonic, în golful Muntelui Athos și este conectată de partea continentală prin ferryboat-uri.










user201

#23
Mai multe poze cu coastele insulei( sper că se spune așa și nu a ieșit ceva amuzant ) și din micul port ce o deservește.










user201

#24
Câteva imagini cu cetatea Platamonas și din orașul Larissa, pe drumul dintre Salonic și Meteora, prin Larissa.












user201

#25
Imagini cu mănăstirile de le Meteora, de la exterior și peisaje.












user201

#26









user201

#27
Imagini făcute de pe un vas ce organiza o mini croazieră în zona muntelui Athos cu oprire în Ouranopolis. Excursia se putea achiziționa de la orice agenție de turism din Halkidiki:










user201

#28









user201

#29