News:

.

Main Menu

Prin Grecia

Started by user201, April 10, 2013, 09:05:16 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

user201

Încep un nou topic cu poze din Grecia, făcute pe parcursul mai multor ani, în special în Halkidiki.

Primele imagini sunt dedicate unui drum care nu mai este. Chestiunea nu e deloc tristă ci e o poveste plăcută:

La Nord de Salonic, spre Serres și granița cu Bulgaria exista un drum 1+1 de pe care sunt făcute pozele. În 2011 am ajuns pe acolo și ceva părea că nu mai e la fel, deoarece am intrat pe o autostradă în loc de DN. În acel moment GPS-ul ne-a spus Mai aveți 46 de km și intrați pe autostradă. :lol: Pe acea porțiune de autostradă se vede din loc în loc câte o inscripție Alpine Bau( sincer sunt chiar curios daca a și fost plătită).









user201

#1
O stațiunea care la o primă vedere nu spune nimic, dar a fost o destinație plăcută.







user201

#2
În zilele foarte însorite se putea vedea "continentul":


savagedanyro

Am fost de 2 ori in Halkidiki , In Hanioti {Chanioti} , pe acelasi brat al peninsulei.
E de vis concediul in aceasta zona !
TIMISOARA 2021 !

user201

@savagedanyro
Scuze de răspunsul întârziat, dar am fost tot pe drum în ultimele zile. Până în Chanioti nu am ajuns, dar am văzut cum e în Polichrono și Kallithea un pic mai sus pe același braț și în aceeași parte, și într-adevăr e de vis.

user201

#5
Salonicul este cel mai mare oraș din Nordul Greciei, având o populație estimată de 1,6 milioane de locuitori. Este o combinație dintre nou și vechi, fiind orașul cu 365 de biserici bizantine, câte una pentru fiecare zi conform afirmațiilor lor:














user201

#6
Vedere spre portul orașului și zona centrală, dacă se poate numi așa. În ultima poză apare o străduță care și-a păstrat aspectul străzilor din Salonic de  dinainte de marele incendiu de la începutul secolului trecut. În pozele acestea și cele din postarea anterioară se mai văd elemente ale zidului ce înconjura orașul în perioada Bizantină.






user201

#7
Totodată multă verdeață pentru un oraș în care vara 40 de grade Celsius nu e ceva neobișnuit.








user201

#8
În continuare câteva imagini de pe o colină pe care s-au păstrat cel mai bine vechile fortificații bizantine ce apărau orașul și de unde există o vedere de ansamblu asupra acestuia:




user201

#9
Turnul Alb este considerat simbolul orașului Salonic. El a fost restaurat acum câțiva ani și e deschis vizitării:










user201

#10
Continuăm cu partea a doua:








user201

#11
Este catedrala de unde televiziunea din Grecia transmite predica duminicală.
La subsolul catedralei există vestigii ale vechiului oraș roman.
















user201

#12
Poze din interiorul bisericii:












user201

#13
Fiind vorba de Grecia, muzeele sunt cu tematică bizantină sau arheologică. În imaginile de mai jos apar niște coronițe de aur, car citisem undeva că adiau în vânt când era cazul.






user201

#14
Alte exponate: