News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

tom

#4125
^^
Din ce am auzit, grinda respectiva s-a rupt cand au incercat sa o aseze.

Marius

Quote from: Wadan on December 14, 2015, 01:02:29 PM
La ce km e podul? cu aproximatie.

Din ce vad in poze, pare rezemata temporar pe bancheta pentru ca cuzinetul cel mai mic (adica bloculetul acela de beton) e la marginea banchetei si creste ca dimensiuni inspre grinda. Daca imi aduc bine aminte sunt doi opritori antiseismici/cale si 5 cuzineti/cale (podul are 2 cai) cum in poza se vad deja doi cuzineti cu opritorul alaturat concluzia este ca e rezemata temporar pe bancheta, dar nu cunosc mai multe.

La km 54.

istvan78

Quote from: tom on December 14, 2015, 08:22:39 PM
^^
Din ce am auzit, grinda respectiva s-a rupt cand au incercat sa o aseze.
Ok, dar cum? Ca grinda sa se rupa spontan, la o manevrare corecta, doar sub propria greutate, ar insemna ca ea sa sufere de defecte de fabricatie catastrofale. Ceea ce ar fo foarte ingrijorator, cu privire la tot procesul de fabricatie folosit acolo.

Trebuie sa fi existat o eroare de manevrare! Cea mai simpla (probabila), mi se pare ce am scris mai sus...

horatiu.cosma

Eu tind sa cred ca s-a facut o greseala la pretensionarea grinzilor componente. Grinda respectiva e formata prin sudarea a 3 grinzi mai mic. Din imagini, asa aproximativ, imi pare ca s-a fisurat la o astfel de imbinare. 

yetiman

#4129
Saptamana asta miercuri e marti.  :lol:
Mare lucru nu este de spus. Situatia e similara cu cea precedenta.
L4 - Se lucreaza la nodul Turda (l-am vazut de la distanta, dar erau multe masini in zona).
La fel, la debleul de la Turda era activitate destul de serioasa.
Apoi, lucrari mai mari sau mai mici la toate podurile si viaductele (inclusiv montari de grinzi la Viaductul de la Inoc/Unirea). Iar in zona terasamentului de langa viaductul Turda se sapa si se montau tubulaturile transversale pentru scurgere apa.
L3 - miscarea era mai departe de DN, asa ca nu s-a vazut mare lucru.
L2 - la nodul Teius se lucra in continuare (dar nu intr-un ritm foarte alert). Se pregateau sa monteze podetele (tuburile) metalice - cel putin erau in zona, nu s-au apucat efectiv de ele, era doar pregatit terenul.

PS: Nu stiu care mai e statusul cu toate AM si AC, dar faptul ca lucreaza si pe vremea asta si nu au pus pusca jos, imi da sperante pentru 2016.
Daca vor fi banii disponibili (stiu discutiile de buget dar si promisiunile PM), si cu autorizarile complete, putem avea sperante sa reia din primavara mai in forta lucrarile.
PPS: Spre deosebire de altii, eu nu sunt chiar asa de pesimist, si cred ca se poate face si ceva treaba anul viitor.  :zen: Nu de alta, dar avem nevoie de autostrazi pentru a salva vieti omenesti si pentru a sustine economia.

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

paulmare

Quote from: istvan78 on December 15, 2015, 11:10:47 AM
Quote from: tom on December 14, 2015, 08:22:39 PM
^^
Din ce am auzit, grinda respectiva s-a rupt cand au incercat sa o aseze.
Ok, dar cum? Ca grinda sa se rupa spontan, la o manevrare corecta, doar sub propria greutate, ar insemna ca ea sa sufere de defecte de fabricatie catastrofale. Ceea ce ar fo foarte ingrijorator, cu privire la tot procesul de fabricatie folosit acolo.

Trebuie sa fi existat o eroare de manevrare! Cea mai simpla (probabila), mi se pare ce am scris mai sus...

A mai fost una rupta la oradea in octombrie pe dn79
Un muncitor nu a pus bine un cablu din dispozitivul de ridicare
Pe Dorel muncitorul nu l-a verificat Dorel maistrul, inginerul Dorel care superviza ridicarea nu a intrebat daca s-a uitat a doua pereche de ochi sa vada ce a facut Dorel nr 1, era seara frig oamenii lucrasera probabil tz-shpe ore ca macaraua se inchiria la ora,

grinda s-a rasucit prinsa la mijloc si s-a rupt sub greutatea capetelor care erau libere - la orizontala nu-si poate sustine propria greutate 
si rezultatul
http://cdn.ebihoreanul.ro/static/gallery_big/grinda_prabusita_dn_79_oradea_bihoreanul_4.JPG

foarte probabil, asa cum spune istvan, ceva de genul asta o fi fost si aici
O sa aflam oricum


stangabriel

Hai sa zicem ca trebuie inaugurate de un element politic. Ma scuzati, sper sa ma insel...... bani se vor re-re-repartiza, vor fi.

yetiman

#4133
Hai sa vin si cu poze. (nu de alta, dar sa ma creada adiarc  :D)
Era azi dimineata, putin dupa 8, putina ceata si inca nu se luminase de tot. De aia sunt cu farurile aprinse.
L4:
Debleul de la Turda. (nu toate sunt focalizate perfect  :( - mea culpa)










Ultimele poze sunt facute de pe DN-ul relocat, de-aia sunt asa balustrade noi si lucioase.

Viaductul:


Terasamentul dupa viaduct:





Dupa cum ziceam, lucrau la tubulatura de scurgere a apelor pluviale de pe terasament.

Ca sa nu uitam de el, Lacul de la Stejeris:




Debleul din zona manastirii. In curand e la nivel.




Si la acest pod se lucra:


Si ultima de pe L4, unde a fost grinda rupta:


PS: La ultimul pod se lucra si seara, la lumina farurilor. Nu am vazut ce faceau, dar macaraua era sus si zona era lumina de proiectoare.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

#4134
L3
Nodul (fara miscare)


Nici la acest pod nu se misca azi:
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

#4135
L2
Nodul de la Teius:




,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

Saptamana asta e mai "ciudata". Si joi e tot miercuri...  :lol:
Mai vin cu cateva poze, unele din ele si pentru mine o exceptie.

L4:
Terasamentul de la Kaufland

Podul:

Se lucra: (o imagine mai mare)

Dupa viaduct (se vad si tevile de scurgere):

Se lucra si la podul de dupa lacul Stejeris:

Si la urmatorul viaduct erau utilaje:

In continuare se ridicau grinzi la Inoc:

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

#4137
Acum sarim direct la L2. (mersi, gdo, evident am gresit, de la 4 am sarit la 2, clar.   :lol:)
In organizarea de santier era o macara.

Avea treaba cu niste grinzi:


Bonus (sau malus). Asa arata coloana de intrare in Teius (si eram pe la mijlocul ei  >:( ):

Si asta din cauza unui camion stricat la iesirea din Teius + pietonii de pe treceri.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

Si acum premiera pentru mine. Dincolo de Teius, spre Alba Iulia.
Viitoarea traversare A10/DN





Si ceva mai incolo:



Urmatoarele nu stiu daca sunt tot de pe L2 sau sunt deja pe L1:







,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)