News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Silviu


istvan78

Neplacut pentru ei ca au pierdut toata vara cu hartogaraia si acum trebuie sa tina oamenii in santier in frig,  ploaie/lapovita/ninsoare si noroaie... :(
Dar apreciem ca se straduiesc sa avanseze ce se poate...

__dir

Un amic mi-a zis ca  s-a depus proiectul tehnic (lot1) la CJ Alba spre aprobare

horatiu.cosma

Locatie noua. Va las pe voi sa ghiciti :).








AFC

"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

horatiu.cosma

Corect :). Intr-adevar, pilonii cilindrici si manunchiul de fier din poza 3 fac parte din breteaua cea lunga de 3 km pe directia A10->A3(Gilau), iar ultimele poze cu culeile aproape finalizate + acel podet sunt de breteaua A3(C.Turzii)-> A10. Nu prea inteleg ce e cu podetul, dar conteaza ca e intr-un stadiu avansat :).

marinul

prea usoara ghicitoarea daca ai prins in poze Cheile si un indicator :)

horatiu.cosma

Trebuia sa sterg tot inafara de piloni si sa pun poza in "Parcare". Sa vezi atunci distractie  :lol:.

AFC

Așa e, n-a fost greu dar veștile sunt bune. +1 si încă unul mai târziu pentru Centura Brasov :)
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

Europiu

Quote from: horatiu.cosma on November 30, 2015, 09:49:07 PM
Trebuia sa sterg tot inafara de piloni si sa pun poza in "Parcare".

Ar fi fost stearsa pe motiv de off-topic. ;)
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

Ionut

Hm, vad ca se lucra la nod, interesant. Asta a fost ieri, de Sf. Andrei?
Pana la urma se lucreaza pe toate cele 4 loturi? Parca pe 3 si 4 nu se mai lucra.

:cheers:

Marius

Din pacate pe 3 si 4 nu se lucra nici vineri, nici sambata si nici ieri. Ceva progres la lucrarile de decopertare pe lotul 2 la nodul Teius, insa slabut. Spre Sebes nu cunosc situatia, traseul meu a fost Blaj-Cluj.

neobluenet

Ieri pe la 16:30 un compactor lucra dupa Santimbru, spre Teius. Cred ca era final de program pentru ca utilajele erau in parcare iar pe marginea drumului cativa muncitori ii asteptau pe altii de la parcare. Mai departe liniste si pace, dar fiind zi libera nu am pretentii de la ei.

Sambata in schimb, pe lotul 4, o betoniera de la Holcim (cap tractor + semiremorca) se ducea la pasajul de la Mahaceni unde erau ceva muncitori.

NGC

Quote from: NGC20 on November 10, 2015, 08:06:08 AM
Sa incepem ziua cu o veste buna.

S-a luat decizia emiterii acordului de mediu revizuit pentru autostrada Sebes - Turda.
Se mai pot face observatii sau contestatii timp de cateva zile, dar ar trebui sa fie gata totul legat de acordul de mediu pentru loturile 2, 3 si 4.
Mai sunt ceva probleme legate de lotul 1, sectiunile B (Km 14+000 - Km 17+000) si C (Km 0+000 - Km 0+300).

Sa continuam tot cu o veste buna.

S-a emis acordul de mediu revizuit in 26.11.2015 pentru toata A10, dar dupa o privire rapida peste documente, imi pare ca pentru lotul 1 sectiunile B (Km 14+000 - Km 17+000) si C (Km 0+000 - Km 0+300) va urma o anexa peste cateva saptamani.

horatiu.cosma

Foarte bine. Din acest moment e in curtea CNADNR. De un an ne tot spun ca nu de ei depinde continuarea lucrarilor. Acum depinde doar de ei. Sa vedem cat de repede se misca cu eliberarea autorizatiilor de constructie si cu aprobarea de plati. Pana la urma ar fi frumos sa mai deconteze ceva de urgenta din POS-T, mai ales pe loturile 3 si 4.