News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

ddfab

pe lotul 2, se extinde aria de lucru.au aparut utilaje in apropiere de santimbru fabric. poate o sa-i vedem si in capatul lotului 2, la limita cu lotul 1 in curand. ar mai fi vreo3-400 de m.
in varful dealului de la oiejdea

putin mai jos

langa santimbru fabrici.aici au si intrat in teren la decopertari, deocamdata mai timid. vedem zilele urmatoare.
.
se lucra si in spate la albalact. daca ajung la inceputul lotului, zona atacata ar fi de aproximativ 6 km. aproape 30 % din lot. vremea se anunta buna in continuare, deci tragem nadejde sa inainteze in urmatoarea luna.
o seara buna.

yetiman

Azi de dimineata, A10 era in ceata totala.
L4: Ceva omuleti erau sus pe viaduct la Turda (nimic nou, asa e de fiecare data), iar in zona manastirii au inceput sa apara gramezi proaspete de pamant pe locul unde depozitau mai demult pamantul de la decopertari.
Sa fi reinceput lucrul? (de vazut nu se vedea nimic la distanta, dar poate sa zaresc ceva mai mult dupa-masa, daca se ridica ceata si nu va fi deja intuneric  :D )
L3: De data asta n-am mai vazut sa se lucreze pe undeva (evident, ma refer la zonele apropiate de DN). Nici la nod, nici la traversarea DN nu era miscare deloc.
L2: Eu tot astept sa ajunga cu lucrarile de decopertare in zona nodului Teius ca sa va pot da si o veste buna, dar momentan nimic.

In toata nebunia asta eu vad doar un singur lucru "pozitiv". Daca continua sa lucreze pe L1 si L2, spre primavara vor fi mai mici diferentele fata de L3/L4 si se va putea lua in calcul o deschidere simultana pe toata lungimea.

Sa vedem ce ne va aduce 2016 (in special asteptam AM si AC)
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

horatiu.cosma

Fac o lada de  :cheers: daca loturile 1 si 2 ajung din urma 3 si 4 inainte ca acestea sa fie finalizate ;).

Europiu

#3873
Intre timp, prin sfere mai "inalte" se vehiculeaza data inaugurarii... (sursa: ziua de cluj).

"Lucrările nu vor fi gata decât în 2017, cred că la începutul anului 2017."

Si, apropos, observati si ultima propozitie:
"Lăpuşan a menţionat că şi autostrada Gilău - Nădăşel va fi terminată tot în 2017; acest tronson trebuia de asemenea să fie terminat anul viitor."
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).

TibiV

Ultima propoziție înclin să cred că ia în considerare şi viaductul de la Gilau...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

NU uitati ca anul viitor este electoral. S-ar putea sa vedem ca se lucreaza asa cum incepuse Porr!

Ce se mai aude cu lotul 1? Se mai reziliaza?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

hadrian

In week-end am aflat ca un vecin de-al meu lucreaza la un subcontractor pt Porr.Mi-a zis asa,la un pahar de vorba ca in ultimele 2 saptamani e agitatie pe L4,s-ar fi platit ceva bani(nu stiu pe ce directie : cnadnr-porr sau porr-subcontractori) dar lucreaza de zor la pod(uri) /viaducte(sper ca am inteles bine,sa ma iertati,nu stiu mai nimic de acest lot).

elion

#3877
poze de luni 26.10.2015- începutul lotului 3 (între km 41-43)

DJ 107 E






zona cu relocările






la întoarcere de pe partea cealaltă

canalul pentru care este pregătit fierbetonul








voyageros

azi pe la ora 18 la nodul de la Turda era agitatie mare in sensul ca era miscare multa (se vedeau faruri si proiectoare) si am distins destul de multi muncitori pentru intunericul de afara spart de farurile masinilor.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

AFC

+1 elion si de la mine. Nu pot sa nu remarc ca deși TS sunt același leat cu Salini-impregilio ( poate ar fi bine sa nu le mai spunem nici pe nume ci "you know who") lucrează infinit mai curat. Mulțumim elion!
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

ddfab

in zona santimbru, pe lot 2 s-a adus o foreza si este pregatita de actiune. va tin la curent.

Cozak

Super elion, multumim, foarte multe detalii in pozele tale!

TibiV

Pentru ce i-au platit 8 milioane lui Aktor ?!...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

holger

Quote from: caf on October 28, 2015, 09:44:52 PM
+1 elion si de la mine. Nu pot sa nu remarc ca deși TS sunt același leat cu Salini-impregilio ( poate ar fi bine sa nu le mai spunem nici pe nume ci "you know who") lucrează infinit mai curat. Mulțumim elion!

De ce sunt acealsi leat ? ca nu inteleg ?