Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

gdo

Se lucra in schimb dinspre Lancram spre Alba Iulia...











Se lucra si la singura structura, la care sunt demarate lucrarile...





Au ajuns cu decopertatile si incep terasamentul pana in zona structuri peste Ampoi

gdo

TibiV da asa cred ca sunt suluri de geotextil, dar nu sunt foarte sigur...

gdo

Se lucra si in zona Drambarului in apropiere de Organizarea de snatier, aceasta fiind defapt si capatul zonei de lucru de pe lotul 1, de aicea si pana la capatul lotului de la Paraul Iovului nu se s-a decopertat nici macar o cupa de pamant





Tot aicea in zona organizarii de santier au mai facut inca o platforma de depozitat grinzile, pe langa cea existenta si pe lanaga terasamentul viitoarei autostrazi care sunt pline de grinzi. Au facut foarte foarte multe  grinzi in toata aceasta perioada, au tutnat continuu....








danutzu_1069

#3558
@Tibi,
Rolele de geotextil au lungimea de 6m. Ceeace vad eu par a fi BigBag -uri umpluti cu pamant.
Plus de asta geotextilul se livreaza ambalat in folie, doar la punerea in opera il vezi alb.
geotextil alb -> nu are protectie UV, trebuie acoperit.
geotextil negru -> are protectie UV.
(vorbesc in cunostinta de cauza)

rocklee

poate fac grinzi si pentru altii.. :|....dar au si ei nevoie de grinzi destul de multe la nodul lancram ....

apropo cite noduri au ei in  proiect pe lotul 1 ... ???

TibiV

#3560
3 noduri : Lancram, Alba Iulia sud si Alba Iulia Nord ( după trecerea peste CF şi DN1, trecere care va necesita muuuulte grinzi).
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

gdo

plus pod peste Mures care coincide si cu traversarea unui drum judetean....dar cireasa de pe tort v-a fi viaductul peste calea ferata si DN...care coincide si cu nodul rutier in zona...

Ionut

Lotul 1 e mai mult autostrada suspendata™...

dr4qul4

iar faptul ca au inceput cu grinzile este imbucurator.

Ar fi perfect sa le aiba gata pe toate la finalizarea pilelor.

Iar grinzile se pot pune si iarna.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

horatiu.cosma

Am ajuns azi pe lotul 3, de la Inoc pana la al doilea pod peste Mures, unde am fost scos mai mult sau mai putin civilizat de pe santier. Ca o paranteza la asta, poate ar trebui sa facem niste legitimatii API pentru cei care merg pe santiere. Pe lot 4, in ritmul actual, ar termina in 1000 de ani. Sunt ceva subcontractori care lucreaza la structuri la Decea, cred ca vor sa aseze toate grinzile pana la iarna. La terasamente 0 miscare. Pe lotul 3 eu zic ca sunt cam la 50% avans fizic. O structura inainte de DN inspre Decea e abia rasarita din pamant, la pasajul peste CF nici macar foraje, iar la primul pod peste Mures culeea dinspre Decea e iesita din pamant. In rest la structuri, pasajele finalizate sau in stadiu foarte avansat, pilele sunt sus, pregatite pentru grinzi. La podul al doilea peste Mures au aparut grinzile la fata locului. Terasamentul e sus pe 80% din distanta parcursa, escavatii mai sunt doar la debleul de la Gambas, dar si acolo sunt aproape la nivelul autostrazii. La noduri toate bretelele sunt sus, la Decea inca nu s-a forat pentru supratraversare. De la nodul Aiud incolo s-au incins spiritele, chiar daca eram pe spatiu public, asa ca nu am mai continuat, dar banuiesc ca avansul e acelasi si de acolo pana la finalul lotului. Asteptam cu interes AC pe acest lot, pentru a se putea face plati. Subcontractorii au plecat fiindca nu mai e de lucru pentru ei, nu din lipsa de bani. Platile catre eI si catre angajatii lor sunt la zi. Programul de lucru e de luni pana sambata, cu sambata program mai scurt.

horatiu.cosma


stangabriel


rocklee

#3567
horica asteptam cu incredere si rabdare ....  >:( :zen:

TibiV

Horațiu, chiar şi briefingul m-a ţinut cu sufletul la gură... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

#3569
Imaginile urmatoare sunt de la ultimele 2 structuri de pe lot 4, din zona asta.


Ultima structura, vedere spre lotul 3.


Grinzile sunt la fata locului, urmeaza sa fie sudate.


Terasament, vedere spre lotul 3.