News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

AndyM09

#3435
Azi pe lotul 4 se lucra destul de bine. Cu vreo 3-4km inainte de intrarea in alba se montau niste grinzi sus pe un pod, iar fix la iesire din Decea spre Alba Iulia se turna ciment sau ce o fi intr-un cofrag pentru construirea unor picioare de pod. Daca vreti pot posta si videoclipuri cu ceea ce se vedea de pe dashcam-ul de la masina.

Allex

^ chiar te rugam, o imagine face cat o mie de cuvinte :)
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Eurocopter

Pe Sebes-Turda lot 3 avem stabilizant destul de mult si primele probe de asfalt in nod la Decea. TS a luat-o inaintea Porr si lucreaza la foc continuu pe intreg tronsonul. Toate astea fara AC si fara vreo factura platita in afara avansului.

Maine veti vedea cu ochii vostri. :)

TibiV

Quote from: AndyM09 on September 10, 2015, 07:39:50 PM
Azi pe lotul 4 se lucra destul de bine. Cu vreo 3-4km inainte de intrarea in alba
?!?!...  :o
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Filmare? Sper sa nu stric F5-ul maine.

elion

EUROCOPTER - mulţumiri anticipate !!!

alecu26

Quote from: Eurocopter on September 09, 2015, 04:59:13 PM
Am inteles ca ar fi probleme mari si cu subcontractorii. Acolo se ajunge mult mai repede la faliment daca cei mari nu isi incaseaza banii.

Posibil. dar subcontractorii ar trebui sa fie platiti relativ la zi. Altfel pe ce a cheltuit Porr 30 milioane de euro? (frumos cum se finanteaza statul roman nu???)
Drumurile noastre POATE;

Eurocopter

O noua filmare aeriana, realizata de API de aceasta data pe A10. Avem progres foarte bun pe lotul 3 si lucrari incipiente pe lotul 1.

http://www.youtube.com/v/kdz26UmnEqA

Daca doriti sa sustineti financiar activitatea API, gasiti mai multe detalii accesand link-ul de mai jos:

http://www.proinfrastructura.ro/implicare/donati/

Allex

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

horatiu.cosma

Multumim mult Eurocopter, fac o bere(daca vrei si reala, nu doar virtuala :) ). Intr-adevar s-a lucrat bine pe lotul 3. Problema cea mai mare acolo e trecerea peste CF. Nu ar fi ok sa facem o solicitare si spre CFR sa urgenteze autorizatiile pentru acea supratrecere, fiindca e mare pacat, la vara lotul poate fi finalizat, si in acelasi timp circulabil? Pe lotul 4 aceeasi poveste, stau bine la structuri, mai putin la nodul cu A3. Si acolo e necesara AC in cel mai scurt timp, fiindca nu se vor putea misca extrem de rapid, fiind lucrari sub trafic. Terasamentul merge repede, deci lipsa lui pe mare parte din lot nu e un impediment pentru finalizarea in 2016. Surpriza e de pe lotul 1: AVEM TERASAMENT, deci inseamna ca s-a dat drumul la treaba serioasa. Am o curiozitate: la primul pod peste Mures de pe lotul 3, asa de lunga e deschiderea? Acolo par sa fie peste 50 de metri.

laszlo.robert

De ce nu apar pe telefon filmarile A1+A10,doar ce a scris Eurocopter si restul in alb ?😢

Ionut

^ Pe mobil apare sub acel chenar alb un link - trebuie sa dai "click" pe link si iti deschide aplicatia YouTube de pe mobilul tau.

Redox

Mulțumim pentru filmare. Am totuși o nelămurire și rog pe cineva care se pricepe să explice: ce reprezintă acele 4 "borduri" paralele de la minutul 2:33? Observ că nu sunt pe aliniament cu viaductul și sunt curios ce sunt și la ce folosesc. Mulțumesc.

horatiu.cosma

Cred ca pe ele au fost asezate grinzile inainte sa fie sudate si ridicate.

Cozak

Eurocopter rules. :)
Nu e usor de loc acest Sebes-Turda.Pe lotul 1  cel putin au mult de lucru, de relocat, am vazut si un bloc pe traseul autostrazii, pff :headache:
Dar cel mai bine sta TS pe lotul 3.Progres vizibil.Poor Porr...