Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

ddfab


luc


gdo

Da si se pare ca pe lotul 1 se lucra si azi la decopertat in zona Lancram (ora 14.30)...sa speram ca o sa mentina si chiar o sa creasca ritmul.. :)

Asteptam sa inceapa si pe llotul 2....

rocklee

super vesti ...multumim colegilor gdo ..ddfab, adiarc,yetiman...si tuturor ce ne aduc vesti proaspete de pe aceste loturi.. :cheers: :cheers:

adiarc

Mulțumim pt veștile excelente !!!!!
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

TibiV

#3290
ddfab, mare pacat ca nu avem concurs foto....
Ai fi fost in top!
Si pentru informatia adusa de poze, dar ai "prins" aici niste poze demne de simeza!...
Quote from: ddfab on August 09, 2015, 06:13:42 PM
o alta zona in care se inainteaza sustinut cu decopertarile, pe malul drept al raului Ampoi, in directia de curgere, intre DJ107 si nodul Alba Iulia sud



Si le multumim si colegilor gdo si yetiman care chiar muncesc acolo din greu... :)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Daniel_I

#3291
^
Salutari,
Am observst si eu azi dimineata. Erau utilaje si lucrau la decopertari inainte de Lancram zona Lukoil, pe ambele parti ale drumului.
In weekend o sa fac o sedinta foto.
In sfarsit, prima miscare serioasa pe Lot 1. :-D
On The Road

horatiu.cosma

Multumim mult de poze si de vesti, sunteti grozavi. Cam pe ce lungime din lotul 1 se lucreaza?

ddfab

deocamdata in jur de 3 km, cu intreruperi in zonele cu situri arheologice, rauri.

Marius

Astazi se lucra intensiv pe lotul 3 la nod Decea (creste terasamentul la bretelele nodului), si la terasament dupa traversarea DN1 si CF spre Aiud. Din ce am vazut din DN1, se lucra bine si intre podurile peste Mures. Poate cineva sa confirme daca a aparut balast stabilizat in acea zona? De departe se vedea inchis la culoare, dar poate ca efectul se datoreaza caldurii.

Despre lot 4 nu pot sa zic decat ca fac tot ce pot ca sa fie ajunsi din urma de ceilalti  >:(
Se lucra doar la podul mare de langa stejeris, probabil ridicau acele dale. In rest zero miscare.

horatiu.cosma

Quote from: Marius on August 10, 2015, 05:26:29 PM
Poate cineva sa confirme daca a aparut balast stabilizat in acea zona? De departe se vedea inchis la culoare, dar poate ca efectul se datoreaza caldurii.
Saptamana trecuta aparuse emulsie, deci sunt sanse sa avem stabilizant. Din DN nu se poate spune cu exactitate.

yetiman

Update-ul saptamanal de pe A10 (L4 si L3).
Aproape as putea sa dau copy/paste la informatia de acum o saptamana. (Si nu, n-ar fi plagiat, ca tot eu am scris-o  :D )
Practic se lucra doar in aceleasi locuri si nu se lucra in restul.

Dar sa pun si pozele, ca altfel nu ma credeti. ( Si totusi vor fi mici evolutii, numai bune pentru exercitii de a gasi diferentele intre pozele de azi si cele de acum o saptamana  :) )

Lot 4: Se continua montarea de predale:


In continuare lucrari la terasamentul de langa (observati camionul ultramodern din prim plan - EURO7 fara indoiala)

Se toarna ceva betoane la podul din apropiere de viaduct (banuiesc ca e platforma):

Stejeris: A aparut o macara la podul pestre autostrada. Se pregatesc sa mai lucreze ceva si pe acolo:


,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

#3297
Lot 3: Aici se poate spune ca se lucreaza. (de data asta am grupat pozele pe locatii si nu pe directii de mers.  :D)
La nod nu este miscare:

In spatele porumbului se vad doua Cife. Probabil au ajuns la balastul stabilizat.



Creste si aici terasamentul:



Pasajul peste DN.



(daca priviti cu atentie, s-a marcat traseul pe unde se va reloca DN-ul si s-au apucat de el.)

Si terasamentul de langa pasajul peste DN:





,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

#3298
Alte poze "la cerere"  :), doar maine.
Apoi o pauza de 4 saptamani (am si eu dreptul la concediu  :lol: )

Pentru 16 septembrie meniul este:
- circulatia pe relocarea DN-uli de la Turda
- lucrari masive pe tot lotul Porr
- circulatia pe sub podul de autostrada cu relocarea aferenta
- nou - lucrari serioase la nodul Teius de pe lotul 2

:lol: :lol: :lol: :lol:

Asta, bineinteles, daca se vor apuca serios de lucru saptamanile viitoare.
Daca nu, iar copy/paste.  O:-)

LE: Si o sa vin si cu poze pentru alte thread-uri.  ;)
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

horatiu.cosma

Multumim mult @yetiman, concediu fain. Sper sa ai dreptate cu meniul :).