Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Hory

Pot sa confirm eu reluarea lucrarilor pe lotul Porr, nu mare miscare insa se lucra destul de sustinut, doar in zona lacului Stejeris era liniste

florin74

Zona unde se lucra la terasamente ( 1 excator si 5-6 camioane). In rest nu se lucra la terasamente pe zonele fara AC.


Pod deal Turda






gdo

FAptul ca avem acord de mediu asta ne da sperante ca vor incepe lucrarile pe loturile 1 si 2...

NGC

#3078
Quote from: Eurocopter on June 05, 2015, 04:40:40 PM
Revizuirea acordului de mediu pentru Sebes-Turda se pare ca a fost aprobata marti. S-ar putea ca asta sa fie un pas inainte spre deblocarea loturilor 1 si 2.

Quote from: Eurocopter on June 12, 2015, 02:28:36 PM
Am fost azi in numele Asociatiei Pro Infrastructura la ANPM (Agentia Nationala pentru Protectia Mediului) pentru a consulta modificarile aduse la proiectul A10 Sebes-Turda. Aceste modificari de proiect au dus la necesitatea revizuirii acordului de mediu, revizuire care am inteles ca va fi in scurt timp aprobata. Ce mi s-a parut ciudat era faptul ca intregul proiect de revizuire era dedicat loturilor 1, 2 si 4. Lipsea cu desavarsire lotul 3 din documentatie, inclusiv din titlul documentului. Posibil ca pe lotul 3 sa nu se fi solicitat modificarea acordului de mediu, nu vreau sa punem raul in fata.

Modificarile nu sunt substantiale, privesc cateva detalii tehnice, configuratia nodului Turda, amenajarile de la Stejeris si ceva detalii privind organizari de santier

Quote from: Eurocopter on June 12, 2015, 02:33:38 PM
Si ceva grafice si mentiuni privind nodul Turda:



Uite aici o plansa cu rezolutie mai buna care include modificarile din proiectul tehnic.

QuoteTraseul in plan: Sunt modificari la nodul rutier Turda km 68+500 – km 70+000
Nod rutier direcțional Turda: Configuratia Nodului s-a modificat, Breteaua estica fiind mutata in dreapta bretelei de vest. De la km 69+050 se desprinde breteaua de legatură între Autostrada Sebeș-Turda și autostrada A3 (spre Gilău) si DN1. In zona km 70+000 se desprind bretele ce asigura legătura între Autostrada Sebeș-Turda și Câmpia Turzii si relatia care asigura legatura Gilau - Autostrada Sebes - Turda.



Dar problema este alta. Aceasta plansa (plus descrierea modificarilor) apare prima data in memoriul din 26.05.2015 (creat in 22.05.2015).

In memoriul initial din 09.02.2015 nu exista, cum nu exista nici in anexa din 11.03.2015 la acordul de mediu din 31.10.2013.

In memoriile din 25.06.2015 (nu e greseala de tipar 25.06 aici si 26.05 mai sus) si din 01.07.2015 (creat in 30.06.2015), nu mai apare nimic legat de nodul Turda, deci nu apar modificarile nodului Turda incluse initial in memoriul din 26.05.2015.

De asemenea, nici in proiectul deciziei etapei de incadrare din 03.07.2015 nu mai apar modificarile nodului Turda.

Poate ca la final va fi o decizie a etapei de incadrare separata doar pentru nodul Turda.

@Eurocopter: Cand este prevazut urmatorul zbor prin zona? Poti sa insisti putin pe nod?

florin74

Am trecut ieri prin nod de 2 ori. Se lucra anemic la pilonul care va asigura trecerea Gilau -Alba Iulia peste nodul actual (pilonul din mijlocul nodului) si 2-3 speriati cofrau  sau se facea ca lucreaza la pilonul care va asigura legatura Campia Turzii Alba Iulia, cel din partea dinspre Turda. In rest nimic, nimic, nimic. Dupa cum sunt sapate gropile de descarcare, se respecta configuratia nodului care este in plansa cu rezolutia mai buna.

Glumind, nu stiu daca are loc Eurocopter sa filmeze, se zboara in draci la Baza de la Luna, e plin de elicoptere, avioane F16 si avioane de transport militare.

interesantul

Interesant acest nod, cum a fost conceput. Parca au s-au inspirat din lucrarile lui M. C. Escher
Sper ca la final semnalizare, indicarea sa fie facila, nu alambicata ca acest nod.

O zi faină la tăt poporul.
Am pierdut prin Romania 30 de ani...

Ionut

Cred ca ar fi de pe acum bine sa ne ocupam noi de semnalizare pe acest nod... avem sanse sa se tina cont de specificatiile noastre.

gdo

#3082
Facand o vizita pe Lotul 1, azi, am constatat ca Pitzzarotti a continuat sa toarne grinzi, dovada stau imaginile care urmeaza. Sunt cel putin 50 de grinzi turnate pe platforma din apropiere de Drambar:










gdo

Se lucra la pregatirea agregatului:





Desi mentionez ca boxele de agregat (cam 8-10 la numar) erau destul de pline... dar mai e loc in ele...  :)




gdo

Deasemenea se lucra la decopertat (timid ce e drept)de ambele parti ale DJ 107C:










CONCLUZIE: Din ce am vazut eu toata lumea asteapta autorizatia pentru a putea incepe intr-un ritm cat mai sustinut lucrarile...atat cat vremea le v-a mai permite... acuma ramane de vazut daca este asa sau nu...

Eurocopter

Quote from: florin74 on July 18, 2015, 09:13:55 AM
Am trecut ieri prin nod de 2 ori. Se lucra anemic la pilonul care va asigura trecerea Gilau -Alba Iulia peste nodul actual (pilonul din mijlocul nodului) si 2-3 speriati cofrau  sau se facea ca lucreaza la pilonul care va asigura legatura Campia Turzii Alba Iulia, cel din partea dinspre Turda. In rest nimic, nimic, nimic. Dupa cum sunt sapate gropile de descarcare, se respecta configuratia nodului care este in plansa cu rezolutia mai buna.

Glumind, nu stiu daca are loc Eurocopter sa filmeze, se zboara in draci la Baza de la Luna, e plin de elicoptere, avioane F16 si avioane de transport militare.

Maine este miting aviatic mare la Luna cu ocazia zilei Fortelor Aeriene. Se tot fac repetitii de cateva zile.

TibiV

gdo , multumim !
Important este că chiar se mişcă ceva, chiar dacă timid.
La asemenea pregătiri, am senzația că ne vor impresiona după ce vor primi verde...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

sebba

Quote from: Ionut on July 18, 2015, 11:45:02 AM
Cred ca ar fi de pe acum bine sa ne ocupam noi de semnalizare pe acest nod... avem sanse sa se tina cont de specificatiile noastre.

da, dar cu conditia sa iasa conform planului!  :lol: :lol:
Sailing away! S/Y Haimana

gdo

Sincer TibiV si senzatia mea este aceeasi...ca de indata ce v-a fi eliberata autorizatia de constructie se vor mobiliza mai tare....

elion

Lotul 3 astăzi între 19.00-20.00
În zona văii Aiudului








între vale şi DJ 107E