Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

yetiman








In rest doar utilaje parcate:



,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

Lot 3:


Se vad camioanele deplasandu-se in ambele directii:

In departare se vad lucrari la pasajul peste CF al drumului de legatura DN / A10 la Aiud:
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

Dupa masa:
Traversarea A10 peste DN. Se lucra la cofrarea caii de rulare (la viteza redusa, totusi):

In zona nodului, furnicar:



,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

L4 - liniste, prea multa liniste






Si revenim la singura zona unde se lucreaza:



Si penultima grinda este la locul ei:

Lucreaza la terasament:

Si la relocarea DN:



,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

Imagini de la nodul A3/A10. Nici aici, azi, nu se lucra nimic.

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

ddfab

pe lotul 1, au inceput sa decoperteze zone mai mari , in apropierea organizarii de santier, langa DJ 107. am vorbit cu cineva si cica ar face niste tronsoane experimentale, pe diferite tipuri de soluri...





aici se vade ca au inceput un drum tehnologic peste dj 107, spre raul ampoi, si au decopertat putin si langa drum





ddfab

pe platforma pregatita pentru grinzi, au inceput sa apara... grinzile! pana acum au produs 10 bucati.

detalii grinzi.
inaltime aprox 2m, lungime 33-34 m.






asa arata deasupra.



diverse orificii in corpul grinzilor



Ciprianul

Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

ddfab

bucati experimentale... au intrat in pamant aproximativ 70-80 cm.




acestea se afla aici...

ddfab

un alt segment, aflat intr-o zona mai mlastinoasa, judecand dupa trestia ce creste in jur...

si aici au intrat tot 70-80 cm...

mi se pare ca au folosit un ballast cu bolovani destul de marisori. unii erau striviti la compactare, dar altii nu...


erau aici...

alte bucati...






ddfab

foloseau ca substrat geotextil asta...

depozitele de pamant rezultat din decopertari cresc pe zi ce trece...


in rest, ce sa zic... se lucra ingrijit, fara risipa de material, nu am vazut nici o gramada de pietris uitata aiurea, grinzile erau bine finisate, nu am vazut urme de fisuri. sa vedem zilele viitoare cum vor evolua.
in alta ordine de idei, se pare ca nodul A10-A1 de la Lancram va suferi modificari fata de planurile initiale. in zona Paraul iovului, la nodul Alba Nord, va mai dura pana vom vedea lucrari.
cam atat de pe lotul 1.
o zi buna sa aveti.

Ciprianul

Multumim de poze....e interesant...sa vedem continuarea.
Romania....o tara unde toti dar absolut toti pot face un ban...egal CUM dar fac.

hailaql2000

Mulțumim pentru detaliile foarte interesante. Ai observat cumva dacă balastul avea urme de var sau ciment, semne ca ar putea fi îmbunătățite proprietățile inginerești ale materialului

Danny550394

Astazi lotul 3.
Drum de legatura Aiud.

In departare este Decea.


Debleu zona Gambas.

Pod peste Mures.

Trecere peste DN1.

La Nord de Decea.



Danny550394

Lotul 4.
Inceput lot 4 trecere peste DJ103G

Dupa Unirea

Pasaj Zona Dumbrava

Dupa Stejeris




Cand am facut poza aceasta am fost atentionat ca nu am voie sa pozez.  :)

Emulsie pe viitorul DN1.

Mai departe spre Kaufland