Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

gdo

Pozele de mai sus nu fac decat sa contrazic un reportaj aparut in presa locala, ieri:
http://www.albatv.ro/2015/05/lucrari-sistate-la-autostrada-sebes-turda/

Acum sunt 2 variante...ori lucrarile au stagnat putin in zilele care au trecut...si au fost reluate de curand...ori.... televiziunea a filmat duminica..si normal ca utilajele stagnau....desi mai bine faceau un reportaj pe lotu 1 si 2, loturi pe care nu se misca mai nimic..au ales si ei lotul cu cea mai buna miscare.. :)

adiarc



aici..pauza ( pozele sunt facute in jurul orei 16-00 )









judecand dupa majoritatea pozelor , cu siguranta pe acest lot sunt necesare cele mai mari cantitati de excavat , ceea ce face ca meritul Porr , pana acum , sa fie cu atat mai mare









"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

horatiu.cosma

Utilajele stagneaza si in pozele lui @Adiarc, o buna parte din ele, deci ar putea fi un sambure de adevar in reportaj. Adica ar fi ciudat, in unele zone sa lucreze puternic, in altele deloc  :o?

adiarc

nu am nici o informatie din interior , dar intradevar erau mult zone cu utilaje parcate, dupa cum se vede.....insa nici vb de lucrari suspendate total
concret , dupa relocarea Dn-ului si zona Stejeris era cam liniste si pace si nu se lucra DELOC

ne apropiem incet , incet de Decea ( sf lotului ) , iar peisajul devine usor mai lin pe masura ce ne apropiem de lunca Muresului





nici aici nu se lucra





o noua linie care trebuie relocata...aici suntem undeva in dreptul localit.Decea si suntem probabil la capatul lotului 4 , incep lotului 3







pauza si aici



cam asta ar fii.
Pana acum ,jos palaria pt Porr...sper ca totusi sa fie o problema cu rezolvare rapida , pt ca intradevar , dupa Stejeris , nu se mai lucra deloc , in jurul orei 15-45-16 00.
NGC 20 , cum stam cu platile aici ? s-a platit ceva in afara de avans ?Multumesc.
O zi faina
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

horatiu.cosma

Prea serios a lucrat Porr ca sa le dea in momentul asta de avant maxim o teapa subcontractorilor, sunt foarte curios care e cauza.

ciprebbe

Aici sunt datele facturii emise si neachitate de CNADNR

27/04/2015     PORR CONSTRUCT                        13,543,331.70 LEI   
PROIECTARE SI EXECUTIE AUTOSTRADA SEBES-TURDA, LOT4 KM 53+700 - KM 70+000

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma

Pai parca avem bani, nu e o problema de finantare la noi... Ofof, imi vine sa dau cu ceva dupa cineva.

adiarc

Sper sa fie doar din cauza procesului birocratic de decontare...nu de alta dar ar trebuii sa meargă totul ceas , daca tot "avem o situație economică excelenta"  :lol:
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

ciprebbe

Relax, mai sunt multe facturi din 2014 neachitate , ba chiar una din 2013.
Cam devreme (la 30 zile) face Porr figuri mai ales ca lucreaza fara AC.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

TibiV

ciprebbe, ai spus ca si pe A3 s-a dat liber...
Nu or fi dat liber si cei de la Porr ca sa prinda oamenii si liberul de Rusalii de luni, 1 iunie ?
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

ciprebbe

Pe A3 e o regula la UMB sa plece din 3 in 3 saptamani acasa si sa nu lucreze duminica si in zilele de sarbatoare.

Aici pe A10 Porr lucra si duminica pana acum. Sa vedem de marti incolo daca se reintorc sau chiar au oprit lucrul. E vizibil lotul din DN si sunt convina ca vor fi colegi saptamana viitoare care sa aduca un update.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

TibiV

Quote from: ciprebbe on May 29, 2015, 08:49:03 PM
Pe A3 e o regula la UMB sa plece din 3 in 3 saptamani acasa si sa nu lucreze duminica si in zilele de sarbatoare.
Mi se pare un patron foarte decent... Si probabil nici oamenii nu caraie cand muncesc peste 12 ore pe zi, cand stiu cu certitudine mini vacanta..
Eu tot sper ca de fapt Porr a luat exemplul...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

horatiu.cosma

Or fi liberi duminicile si cateva zile sa mearga acasa odata pe luna, dar cand e de lucru, dimineata sunt primii si seara ultimii pe santierele patriei.

NGC

#2818
Quote from: adiarc on May 29, 2015, 07:26:41 PM
NGC 20 , cum stam cu platile aici ? s-a platit ceva in afara de avans ?Multumesc.
A mai fost o plata in Decembrie 2014, dar momentan apare doar o factura inca neplatita pe care a trecut-o ciprebbe mai sus.
Pentru lucrari la autostrazi, cum zicea si el, mai sunt facturi neplatite, chiar din 2014 si se pare ca si una din 2013.

Daca voi considerati ca e necesar, pot trece in sinteza si facturile inca neachitate, ca sa vedeti cum apare cate una si cat dureaza pana cand CNADNR le plateste.
Hai ca poate imi dau de lucru maine.  ;)

infraAdi_ro

multumim pt poze.
pararea mea este ca au oprit anumite lucrari din cauza vremii!Nu stiu cat a plouat in zona dar din poze am vazut destule balti pe drumul tehnologic.Nici un constructor serios nu se risca sa lucreze la terasamente  daca pamantul este imbibat cu apa.Am un prieten ce lucreaza acolo la laborator si maine o sa va spun motivul real!!!
Faza cu platile nu se sustine!!!Un constructor de drumuri si autostrazi trebuie sa se sustina cel putin 5-6 luni pana va incasa de la CNADNR.
Romania are un viitor doar daca are prezent!