Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

AkaManah

Sondajele arheologilor s-au incheiat ieri pe loturile 1 si 2. Urmeaza sapaturile propriu-zise dar, nu cred ca ii vor incurca tare deoarece au o multime de poduri, traversari etc de facut pe ambele loturi. Pe lotul 2 au de trecut Muresul de doua ori in cativa km deci...pot lucra fara sa stea dupa arheologi.

StefanCelMare

Văd că se discută de Porr că ar putea face surpriza anul ăsta.
Dar pe filmare nu se văd supratraversările de la nod Turda deloc.
La unele par a fi ceva utilaje, posibil fundații, dar nu la toate.
Se pot ele termina în 5-6 luni?
Eu cred că tot la anul va fi deschis acest lot...

ciprebbe

Se pot face doar ca din motive de siguranta a circulatiei si nerespectarea legislatiei in vigoare nu au voie sa lucreze inca sustinut la nodul rutier.
Se impune OBLIGATIVITATEA limitarilor de viteza pe A3 " in trepte " (100-80-60) pe toata portiunea afectata de lucrari iar in nod posibil chiar 40.
Atata timp cat PORR si subcontractorii nu respecta aceste norme risca sa nu finalizeze nodul in timp util.( insider-ii stiu la ce fac referire si trebuie sa inteleaga ca nu mai e situatia de pe vremea Bechtel si trebuie respectate normele)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Danny550394

Poze de acum 4 ore.

In spate pe la Kaufland.


Spre Alba.









Danny550394

Grinzile aduse saptamana trecuta sunt deja imbinate.





Si mai sosesc altele noi.


Danny550394

Continuam spre Alba.








Imediat dupa Inoc (inceput lot 4).



Bonus. Poza facuta din acelasi loc ca precedenta. :)



Goldmund

Danny550394],
mersi pentru poze!
Se pare ca acest constructor se afla masiv "in lucru".  Bravo lui!

cricric

Presupun ca Sebes-Turda e plin ochi de masini, cel putin asta imi dau seama din pozele postate in ultimul timp.

florin74

Plin? Se merge aproape in coloana de la alba pana in turda. E cumplit.

adiarc

din pct asta de vedere lotul Porr e cel mai important...numai serpentine pe DN si traficul cel mai aglomerat
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Danny550394

Mi-as dori si viitoarea legătură A 3 cu DN 1 ( așa zisa centura Turda) sa fie terminată deodata cu Lotul 4 . Deja visez ca fac mai puțin de 2 ore pana la Cluj.

cricric

Quote from: florin74 on May 19, 2015, 08:45:19 PM
Plin? Se merge aproape in coloana de la alba pana in turda. E cumplit.
Cam acolo bateam. Am luat in calcul si traficul generat de constructori.
Chiar sunt curios sa vad rezultatul recensamantului anul viitor.

AkaManah

Unde se spune daca vor fi panouri antifonice pe A10 in dreptul localitatilor? Sunt interesat pentru ca A10 va trece cam la 7-800 de m de casa parintilor mei.

Ionut

Cred ca e prematur sa vorbim de panouri fonoabsorbante. Oricum la 7-800 m distanta nu cred ca se va auzi mare lucru.

horatiu.cosma

La 7-800 sute de metri se va auzi un zumzeit continuu, dar de intensitate mica. Adica doar daca e liniste in rest, va fi perceptibil.