Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

adiarc

Probabil e suficient pt.traficul de dedesubt....si probabil l-au făcut la minim din motive de costuri
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

ddfab

pe lotul 2 au executat gropi arheologice de la alba iulia nord pana in zona localitatii santimbru.


zona santimbru fabrica unde se vor demola ceva constructii modeste.

mai departe, zona santimbru sat.


sambata pauza.
:(
foto. de sambata 25.04.15.

ddfab

la organizarea euroconstruct-actor de la Beldiu, miscare redusa . probabil fiindca era sambata. au inceput sa betoneze ceva zone, au ingradit si decopertat toata suprafata, au aparut ceva containere si cu actor pe ele.






ddfab

in varful dealului de la oiejdea, unde autostrada trece peste dn1, in curba de langa transavia, executa ceva foraje suplimentare. este a treia tura de foraje.

ddfab

pe lotul 1, in apropierea organizarii de santier pizzarotti, au inceput decopertarea.  :D



foto de pe ax spre turda

adica aici.
.
sa nu ne entuziasmam prea tare. nu cred ca au inceput in forta lucrarile, dupa cum spunea un operator de utilaj. cica au primit ordin sa decoperteze un km si jumatate, ca sa se poata organiza cu depozitare de grinzi. informatiile trebuie privite cu rezerva, deoarece muncitorii nu pareau prea bine informati. erau subcontractori.

ddfab

in apropierea dj 107, unde se incruciseaza a10 cu dj, realizeaza un depozit de pamant pentru ceea ce rezulta din decopertare.


ddfab

in apropierea zonei de turnat grinzi, au amenajat o platforma betonata pe care au inceput sa aduca agregate.



un coleg intreba cateva pagini in urma cam ce lungime au grinzile produse in santier. am intrebat un paznic si a zis ca au 34 m lungime. nu m-a lasat sa dau cu pasul pe linga o grinda sa ma conving, asa ca a trebuit sa ma multumesc cu ce mi-a zis el. sper sa fie corect.
in concluzie, se pregatesc pentru activitati mai intense in urmatoarea perioada. :)
o dupa amiaza placuta sa aveti.

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

tavi_gg


Care este rolul acestui viaduct?
Multumesc.

horatiu.cosma

Banuiesc ca nu au vrut sa inalte asa de mult terasamentul. De pe lotul 3 ce noutati mai sunt, au venit cele 100 de camioane ale TS-ului?

rebel

cateva poze unde dn1 intalneste a10 (zona lukoil lancram)








Ionut

Hei, excelent, se pregatesc de lucrari in zona! Multumim, cred ca pozele sunt o premiera, nu-mi aduc aminte sa mai fi vazut poze de la Lancram de pe A10. :cheers:

florin74

#2547
Au gropile pentru descarcari facute pana in A1. In alta ordine de idei, se fora pentru studii geo la traversarea DN1, partea cu Lukoil-ul. Euroconstruct a ajuns cu sapaturile pentru descarcari in varful dealului de unde se va supratraversa DN1 (inainte de TRANSAVIA). Cam slab avansul de o zi, doar un excavator si un buldo. De asemenea langa ele si o masina de forat (tot pentru studii geo)
Dimineata am observat pe DN1 camioane cu postere AKTOR lipite pe ele.

Nu cred ca au aparut cele 100 de camioane la TS, poate s-au ratacit. :) TS lucra in aceleasi zone, (inclusiv acum la 19.00), in zona din Lunca Muresului unde sunt podetele acele dese au ajuns cu terasamentul aproape la nivelul lor.

PORR ca de obicei, in schimb se pare ca au program mai scurt.  :)
Se lucra intr-un singur punct, se montau grinzi pe podul dinaintea urcusului spre Turda (dinspre Stejaris, nu cel dinspre Turda care are deja montate grinzile). Cred ca erau 2 montate si se pregateau sa o puna pe a treia.

Cam astea sunt ultimele noutati de pe frontul A10.

Daniel_I

Quote from: Ionut on April 27, 2015, 07:25:07 PM
Hei, excelent, se pregatesc de lucrari in zona! Multumim, cred ca pozele sunt o premiera, nu-mi aduc aminte sa mai fi vazut poze de la Lancram de pe A10. :cheers:
Ionut, pozele cu descarcarile arheologice le-am pus eu acum aproximativ 2 luni. Eram in zona centurii ocolitoare Alba.
Descarcarea si delimitarea autostrazii era facuta inca de atunci pe tot lotul, de la Sebes pana la finalul lotului Alba Nord.
In schimb, nici o miscare pe lot 1, in afara de ce au postat colegii, in zona organizarii de santier.
Mie mi se pare mort lotul 1 deocamdata.
On The Road

gdo

Da are dreptate Daniel, lotul 1 momentan nu misca aproape nimic. Din pacate nici lotul 2 nu are miscare, desi totusi in zona organizarii de santier a celor de la Euroconstruct se lucreaza intens si cam in fiecare zi mai apare un utilaj poate doua. Ei muncesc foarte mult la aducerea pieselor pentru statia de betoane..dar din pacate cam asta e tot pe cele doua loturi...