Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

rin tin tin

Quote from: alecu26 on April 09, 2015, 11:53:02 PM
Quote from: rin tin tin on April 09, 2015, 03:19:51 AM
grea este viata la constructor.....fara aut de constr.....
Care trebuia tot constructorul sa o obtina. Poate vede aISC ul postarea ta.
Stie toata lumea stai linistit.
Oricum Constructor nu trebuia sa obtine AC, numai sa faca PT.

DUDDY

Un mic update de la lot 3.
Spratraversare DJ107E


Zona podului peste Mures



Vedere de pe platoul de la Gambas spre Aiud


Vedere de pe platoul de la Gambas spre Turda



Zona dintre al doilea pod peste Mures si platoul de la Gambas. In aceasta zona au inceput timid sa lucreze la terasament.




Vedere spre platoul de la Gambas



Din discutiile avute cu paznicii am inteles ca in zona platoului de la Gambas o sa avem sapatura de 17-20 m, iar un altul a zis ca dupa sarbatori o sa vina inca 100 de camioane pe santier.

elion

12.04.2015 începutul lotului 3 de la drumul dintre Aiud şi Ciumbrud (DJ-107E) până la valea Aiudului, aproximativ 2km.






















alexV

pare-se ca azi a fost trafic intens de forumisti pe lotul TS  ;) astept sa uploadezi pozele si daca am ceva in plus, postez si eu.

adiarc

Mulțumim de poze
sunt curios cat de repede vor merge relocările acelor stâlpi de curent
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alexV

din Aiud, de pe malul Muresului. Autostrada urca pe dealul din fata. Poza a 2-a e facuta de acolo sus din dreapta.






Pe partea cealalta a dealului de la Gambas:


SI una de pe marginea DN. Cred ca A supratraverseaza DN

horatiu.cosma

Ce v-ati mai ingramadit toti pe lotul 3  :lol:. Oricum deja aveam prea multe update-uri de pe lotul 4, era si timpul sa vedem cum merge treaba aici. Ca idee generala, la podul/viaductul de la Ganbas nu se vad mari diferente de acum o luna. La dealul acela va fi foarte mult de escavat, sper sa nu avem probleme gen Aciliu. Sunt o gramada de stalpi de relocat, dintre care unii chiar mari, sper sa se miste repede cu relocarea si sa ii dea bataie cu umplutura. E mult de munca, acele 100 de camioane sunt mai mult decat bine venite. Preconizez ca din mai incolo o sa merite vizitele pe acest lot in timpul lucrarilor( lot scurt, foarte multe utilaje la datorie).

alexV

La viaductul Gambas au progresat cu fundatiile, sau pilotii forati. In varful dealului sunt excavatii de amplaore, greu de incadrat in fotografii. Iar pe partea cealalta a dealului, cum ziceau colegii mai sus, terasamentul s-a inaltat in unele parti cu 1 metru.

Daca pot sa ghicesc la ce se refera rin tin tin cand spune de autorizatii constr. intarziate, cred ca e vorba de poduri. ambele.

ciprebbe

Comisarul European pentru Politici Regionale, Corina Crețu, a anunțat că, miercuri, va face o vizită de lucru pe traseul noii autostrăzi și va fi însoțită de ministrul Transporturilor, Ioan Rus.

Potrivit unui comunicat de presă al Comisiei Europene, comisarul pentru politici regionale, Corina Crețu, se va afla, miercuri, timp de aproape două ore pe traseul viitoarei autostrăzi Turda – Sebeș, unde i se va prezenta întregul proiect, dar și planul de lucrări. Ulterior, Corina Crețu, însoțită de ministrul Ioan Rus, va avea o întâlnire cu prefectul Clujului, Gheorghe Vușcan.

Se va anunta "surpriza" inaugurarii in decembrie :D (cel putin un lot).
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

horatiu.cosma

Ar fi intr-adevar ceva imbucurator daca ar anunta finalizarea pana in decembrie pentru loturile 3 si 4, si senzational daca ar si reusi. BTW, miercuri nu e inca vacanta pentru constructori, sau se vor intoarce doar pentru aceasta vizita?

Ionut

E posibil in decembrie? Ce lot? Sunt totusi lucrari serioase... eu nu as lua in considerare daca e doar o declaratie politica, chiar daca si constructorul zice "da, facem, se rezolva". Pana la urma CNADNR este clientul constructorului, iar acesta este direct interesat sa-l multumeasca. Nu ma intelegeti gresit, ar fi super sa poata sa deschida ceva in decembrie insa imi vine greu sa cred...

ion59

Nu văd cum ar putea termina loturile 4 și 3 în termenul contractual 03.2016, dacă nu au cam totul gata din 12.2015. Asta, dacă își propun să respecte contractul sau sunt siliți să o facă!

horatiu.cosma

Avand in vedere ca s-a castigat cu aproximativ 80% din oferta CNADNR, bani ar fi pentru o varianta de asfaltare si in februarie/martie. Pe lotul 4 pot termina structurile, acolo se vede din poze ca s-au miscat foarte bine, dar pe partea de terasamente sunt foarte in urma. Daca veneau aici cele 100 de camioane care o sa vina pe lotul 3 erau sanse. Pe lotul 3 se pare ca nu au ceva avize pentru podurile peste Mures, acolo e cheia finalizarii. Probabil ca atunci cand s-a acceptat fazarea, ne-am asumat anumite lucrari finalizate anul acesta, ma gandesc ca asta o fi motivul vizitei...

dr4qul4

Nu va faceti griji pentru terasamente. Sa termine Porr structurile ca sunt destule camioane la 2 pasi de ei, care in curand vor fi disponibile (ma refer la subcontractorii UMB de pe A3).
Dupa cum s-a vazut si pe lotul UMB, terasamentele si sapaturile se fac imediat.

Cheia lotului 4 sta in nodul cu A3. Au destule bretele si structuri acolo, incat restul lotului pare o joaca de copii.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

tonică

eu zic ca vor anunta finalizarea in decembrie fix de pe crapatura de la aciliu...sa fim seriosi...cu pozele infata si tot ne lasam dusi de nas... :D