Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

yetiman

Update 25-03-2015, ora 8:30

Viaduct, partea dinspre Turda:

Varful dealului:

Viaduct, partea spre Stejeris:


Intre viaduct si Stejeris:


Lac Stejeris:

Langa lac, au inceput sa puna folia. Se pregatesc de terasament, probabil:

Dealurile dinainte de Unirea:



,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

Lot TS:
Nod Decea:



Intre Decea si Inoc:

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

Si, din nou, lot 4, dupa-masa:
Unirea:

Unirea, partea dinspre Turda:

Langa Manastire, spatiu de servicii cred:

Viaduct Turda, inspre Kaufland:

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

adiarc

multumim pt poze...pun si eu cateva

momentan pe loturile 1 si 2 , se pare ca inca nu au finalizat proiectarea...sper s-o faca cat mai curand..vremea e ideala pt constructii

zona intersectarii cu A10 , a DJ centura AB-Teleac







intre timp si-au facut organizare de santier si cei de pe lotul 2 ( Aktor+Euroconstruct ) , la intrare in Alba Iulia dinspre Teius , pe dr , cu vreo 150-200 de m , inainte de Ambient



"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

elion

#2284
vineri seara 20.03.2015 zona Gâmbaş
















elion

primii 2 km ai lotului 3, respectiv comunicaţia Aiud-Ciumbrud (DJ-107E) până la valea Aiudului, sâmbătă dupăamiaza 21.03.2015































alecu26

#2286
au inceput sa bage tare si TS. Mai au pana ajung la viteza de croaziera.

In alta ordine de ideei, pe langa o crestere poate si de 1-2% care se va vedea in PIB, cea mai mare explozie o vom avea in cresterea industriei cimentului. Posibil sa se ajunga la nivelul anului 2008 in acest an.

In rest...nu vad cresteri la fel de spectaculoase. Fierul-beton e importat majoritate, otelul...la fel....asfalt nu prea se va face anul asta...si oricum si bitumul e importat.

Cariere de piatra, balast....sunt multe in tara...deci nimic spectaculos.
Drumurile noastre POATE;

alexV

Lotul TS e mai scurt cu vreo 4 km decat cel pe care lucreaza Porr. Cand vin procentele de la statistica poate vor fi la egalitate dpdv al lucrarilor.

De asemenea, lotul TS are nodurile rutiere de la ambele capete. Asta conditioneaza deschiderea impreuna a celor doua.

horatiu.cosma

In cazul in care TS va termina cu intarziere intreg lotul, exista o varianta prin care sa dea in folosinta doar nodul de la Decea pentru a putea circula pe intreg lotul 4.

adiarc

haideti sa fim optimisti , momentan se lucreaza bine pe ambele loturi...e ok....eu astept odata sa vad miscare serioasa pe 1 si 2...e pacat de vremea de afara....
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

carutasul

#2290
^^

Eu cred ca se va face destul asfalt anul asta, daca e adevarat ce se spunea pe aici, si anume ca e una din fazele cele mai scumpe. Cum interesul e sa cheltuim cat mai multi bani anul asta si cat mai putini la anul, logic ar fi sa se faca o mica "inginerie" si sa se asfalteze tot ce se poate asfalta, chiar daca sa zicem nu se poate circula pe respectivele portiuni din lipsa de poduri, deblee sau alte lucrari. Bine, eu sunt asa mai optimist si cred ca ratiunea triumfa :)

yetiman

#2291
Si eu zic sa nu incepem cu scenariile negative. Sezonul de lucru abia a inceput, iar miscarea pe L3 si L4 e chiar serioasa. Se pare ca sunt atacate toate portiunile. Iar termenul contractual de finalizare este martie 2016, deci au un an intreg la dispozitie. De ce sa nu speram chiar la o dare in folosinta in avans ( e si in interesul lor sa aiba cat mai mult finalizat pe bugetul actual)
Bine ar fi sa vedem mai repede miscarea pe L1 si L2.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Marius

Ieri trecand pe langa Stejeris am observat in zona lacului, perpendicular pe axul viitoarei autostrazi, niste structuri metalice din fier beton, tip cofraj, vreo trei la numar. Estimez inaltimea lor la 6-8m. Poti sa le faci o poza yetiman maine dimineata? Sunt in zona dinspre sud a lacului. Initial am crezut ca sunt pentru DC81, traversare A10, dar sunt mai la nord fata de acest DC81.

Mai sus, in zona varfului de deal dintre Stejeris si Kaufland, au aparut pe asfalt primele marcaje cu spray colorat. Probabil viitoarea structura care va supratraversa DN1.

Speram sa nu fie intarzieri, acum doua zile la ora 9 seara se lucra la lumina farurilor pe lotul 4.

yetiman

#2293
Cred ca te referi la astea cars se vad in stanga imaginii. (e facuta seara, asa ca lumina e mai slaba).
Va fi pasajul peste autostrada probabil. Cred ca se va reloca DC81.


LE: Doar saptamana viitoare mai trec pe acolo si pot sa vin cu poze noi.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

Danny550394

Quote from: Marius on March 26, 2015, 11:05:44 PM
Ieri trecand pe langa Stejeris am observat in zona lacului, perpendicular pe axul viitoarei autostrazi, niste structuri metalice din fier beton, tip cofraj, vreo trei la numar. Estimez inaltimea lor la 6-8m. Poti sa le faci o poza yetiman maine dimineata? Sunt in zona dinspre sud a lacului. Initial am crezut ca sunt pentru DC81, traversare A10, dar sunt mai la nord fata de acest DC81.

Vezi mai jos.


Se relocheaza DJ-ul. Probabil si iesirea din DN1 se va muta mai la Nord.