Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Schumy

Quote from: ddfab on February 01, 2015, 10:13:42 PM
asta ce-ar putea fi?


Dupa locul unde este amplasat si bucata metalica din mijloc as zice ca topografii si-au facut o borna.

alecu26

da...e o borna ceva mai solida si mai permanenta, pe care se vor baza retelele mai indesite.

Am vazut asa ceva de obicei la CF. Pentru autostrazi in general nu se practica borne asa sofisticate.
Drumurile noastre POATE;

infraAdi_ro

Quote from: alecu26 on February 02, 2015, 12:11:41 PM
da...e o borna ceva mai solida si mai permanenta, pe care se vor baza retelele mai indesite.

Am vazut asa ceva de obicei la CF. Pentru autostrazi in general nu se practica borne asa sofisticate.

e borna topografica.....isi fac reteaua baietii .......
Romania are un viitor doar daca are prezent!

paulmare

Quote from: Schumy on February 02, 2015, 11:53:43 AM
Quote from: ddfab on February 01, 2015, 10:13:42 PM
asta ce-ar putea fi?

Dupa locul unde este amplasat si bucata metalica din mijloc as zice ca topografii si-au facut o borna.

e un bulon topo, pus acolo pe post de borna de indesire
au nevoie de coordonate si constructorii, sa nu fie cuplate loturile de exemplu ca andronache latit de sectorul 2 cu andronachele latit de voluntari, sau cum s-o fi chemand strada
si autostrada ca orice constructie la un moment dat se inscrie intr-o cf, acuma cine are teren constructii etc cine contesta exproprierea etc in partea aceea de lume pe unde trece autostrada se poate raporta la bulonul acela care din moment ce e in baza de date la ancpi e ceva "oficial"
poti da google dupa borna rompos


Aiud.dan

#2044
Astazi au decopertat racordul la DN1 la intrare in Aiud, inspre CF pe linga vechea groapa de gunoi a orasului.

adiarc

multumim de poze...am trecut si eu intre Luna si Aiud spre Sebes....pe lotul 4 ( Porr -Turda-Decea) era miscare la majoritatea str vizibile din DN...pilele sunt deja vizibile si se vedeau si ceva betoniere la lucru......pe lotul 3 ( TS - Decea - Aiud ), n-am vazut mare miscare....drumul tehnologic era plin de noroi asa ca nu m-am riscat....pe lotul 2 inca n-am observat nimic ( Aktor+Euroconstruct - Aiud-Alba Nord ), iar pe lotul 1 ( Pizzariotti+Pomponio-Alba Nord - Sebes ), era cam tot traseul delimitat cu tarusi ( portiunile vizibile din DN ) , si intradevar masina de forari geo era in apropiere de Lukoil-ul de la iesire din Lancram spre ALba
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alin_simeriaveche

Am trecut azi pe lanaga viitoarea A10. Lot 1: nu am reusit sa vad pt ca microbuzul a mers prin oras si am iesit la sensul firatoriu cu centura ocolitoare. Ce s-a zarit doar gropi. Lot 2: actiune. Multi muncitori ce faceau studii geologice si un buldozer cu treaba. Pana supa santimbru pamantul este rascolit pe viitorul traseu. Lot 3:noapte buna..din DN cel putin. Lot4: imi plac mult de ei. Nu am reusit sa ma plictisesc pe drum. Multa actiune. Se baga mare la debleul dinaintealocalitatii Unirea, am vazut ca se fac structuri metalice pt viitoarele podete, pe lac s-a inaintat bine cu platforma de pamant pt a fora pilotii iar in dealul Turdei iar plin de muncitori. Pana acum Porrmi se pare o  firma serioasa

elion

Am auzit că ar exista ceva probleme la podeţele realizate pe lotul 3 şi din pozele postate pe forum se observă că baza acestora este sub nivelul solului din preajmă, mai mult chiar unul din ele executat în trepte are cădere inversă iar în cazul unor  inundaţii apa Mureşului ar rămâne captivă între autostradă şi digul care împrejmuieşte Metalurgica Aiud. Tot din auzite - nu au terminat proiectarea, iar termenul de finalizare s-ar fi extins până în octombrie 2016. Tare mi-aş dori să nu am dreptate!

ciprebbe

Nu e stres, si pe lotul UMB sunt podete care sunt cu aproape 2m mai jos decat nivelul actual al solului, se rezolva cand ajung la cota cu restul terenului. Daca e executat in trepte nu cred ca un inginer de pe santier nu-si dadea seama in care parte e Muresul si unde trebuie "sa fuga apele". E prematur de vorbit despre extinderea termenului de finalizare. Personal cred ca sunt doar vorbe. Sa asteptam sa treaca iarna si vom vedea.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

AiudA10

Podetul executat in trepte are caderea exact cum trebuie sa aiba.

NGC

#2050
Contractul pentru " Supervizare autostrada Sebes-Turda Lot 3" a fost atribuit in 04.02.2015 catre "Asocierea TECNIC Consulting Engineering Romania S.R.L. - EGIS Romania S.A.".
Valoare estimata:  11,495,980.00 RON fara TVA
Valoare atribuire:  3,980,826.20 RON fara TVA


Contractul pentru " Supervizare autostrada Sebes-Turda Lot 4" a fost atribuit in 04.02.2015 catre "Asocierea TECNIC Consulting Engineering Romania SRL - SPEA Ingegneria Europea SpA. (Lider de asociere - TECNIC Consulting Engineering Romania SRL)".
Valoare estimata:  11,495,980.00 RON fara TVA
Valoare atribuire:  3,980,826.20 RON fara TVA


Sunt aceleasi valori estimate si de atribuire, deci nu este greseala de tipar.

Pentru lotul 1 s-a contestat la CNSC si se reevalueaza o oferta.
Pentru lotul 2 inca nu este public cine a castigat.

florin74

Azi la ora 10 un excavator lucra la nodul Turda (pe partea opusa Kaufland) pe sensul Campia Turzii -Gilau, inainte de breteaua de iesire spre Turda si Alba Iulia. Langa el erau armaturi pentru piloti.
Exact pe partea opusa o masina de forat piloti si o macara erau pozitionate.

Ieri nu am reusit sa observ nimic pe restul traseului, datorita intunericului si ninsorii, atat la dus, cat si la intors (am fost la Bucuresti). Nimic in plus fata de ce au raportat colegii zilele anterioare.

rocklee


AlexIP

Dacă văd eu bine pe hartă, spațiile de parcare vor fi făcute chiar lângă mănăstirea de la Dumbrava, aia celebră că tot face biserici din ce în ce mai mari, ultima fiind chiar pe marginea dealului. Nu o să apară o problemă acolo?

alecu26

Masina de forat langa  A3 langa nodul turdam pe cealalta parte a autostrazii  carcase de armaturara.
Drumurile noastre POATE;