Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

yetiman

Vesti bunicele de pe A10-L4. Desi nu e mobilizare generala, Porr a inceput sa lucreze. In zona manastirii, mai multe excavatoare si basculante erau la lucru. Cred ca pregateau locul pentru fundatia la pasajul peste DJ.
Si asta la o temperatura exterioara de -14 grade.
Bravo lor.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

adiarc

#1966
Mulțumim....sapt.viitoare se anunța temp mai îngăduitoare....cu ușor peste zero grade ziua si ușor sub noaptea....poate de asta își fac ceva planuri , mai ales pt foraje si turnari de beton la piloții forați
Ieri am fost in zona lotului 1 ( Pizzariotti si Pomponio )...si momentan nici un semn nou...sper sa termine pana luna viitoare , proiectarea
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alm26mm

Vise... In Ardeal ninge "de ingroapa"... :yawn:

horatiu.cosma

La cluj picura si sunt 4 grade,asa ca foarte probabil ca de luni sa inceapa lucrul peste tot.

yetiman

#1969
Update lucrari L4-A10, 12.01.2015 ora 8:30:
- La Kaufland spre Turda nu era nici o miscare
- Pe partea cealalta a dealului se decofra pilonul de la viaduct si se sapa pentru alti piloni
- La capatul lacului, pe langa ZUBLIN-uri era miscare
- Mai incolo se lucra din nou ceva la piloni
- La capatul dintre Unirea si Decea nu era nici o miscare


LE: Ora 17:00 Lucrarile continuau in aceleasi zone, si am vazut niste betoniere care se deplasau  pe drumul tehnologic.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

AiudA10

Se rucleaza si la tronsonul TS confirm azi camioane care se deplasau pe santier!

yetiman

Update L4-A10, 21-01.2015
Clar se lucreaza pe lotul 4. Parcurile auto erau goale, deci masinile erau pe traseu. Din pacate era o ceata densa si aproape nu se vedea nimic de pe DN pana in zonele de lucrari. Ce am observat, era miscare in punctele cu viaducte. 
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

yetiman

Si ceva poze de azi, cu telefonul, din mersul masinii. Nu sunt cea mai buna calitate, dar in conditiile date sper ca sunt OK.


















,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

horatiu.cosma

Multumim de poze :). Intrebare, in primele doua, ce se vede e deja umplutura, sau doar spatiu de depozitare al pamantului?

yetiman

E doar spatiu de depozitare a pamantului. Nu am vazut lucrari de decopertare sau umplutura decat in zona Kaufland. in schimb se lucreaza destul de serios la lucrarile de arta. nu sunt in domeniu, dar banuiesc ca asta tine de conditiile meteo si de durata de executie mai mare pentru acestea.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

mariansb

Ieri pe la amiaza, in zona nodului de la iesirea din Alba Iulia catre Aiud, erau cateva utilaje , unele stationate, altele sapau, se faceau si masuratori.S -a si decopertat putin pe acolo.O sa mai trec luni -marti sa vad ce se intampla.
Se lucra in mai multe puncte si pe lotul PORR.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

FRS

Pe lotul 1 s-a inceput saptamana asta cu arheologia, chiar din capat de la iesirea din Alba Iulia.

ddfab

Buna seara si bine v-am gasit. Va urmaresc de ceva timp si am zis sa contribui si eu la buna informare a celor pasionati de infrastructura. Pe lotul 1 au inceput sa se miste usor. Au inceput cu gropile arheologice in zona nodului alba iulia nord si continua spre sud. Azi erau pe teren arheologi si ceva topografi, precum si  utilaje de foraj. Pe tot lotul 1 este delimitat traseul prin doua benzi paralele facute cu buldozerul pe culoarul de expropriere. Pizzarotti si pomponio amenajeaza o platforma foarte mare in zona bazei Pomponio de pe drumul judetean alba iulia -drambar, in imediata apropiere a culoarului autostrazii. Am vorbit cu un paznic si a spus ca vreau sa amenajeze, pentru a turna grinzi de beton. Au adus si doua utilaje ce par a fi macarale, nu sunt in domeniu si nu va pot spune o denumire corecta. Revin cand mai sunt noutati.

Granata06

Poze facute pe lotul 3, cele doua podete fiind situate intre municipiul Aiud si satul Ciumbrud, jud. Alba.













ciprebbe

Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe