Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 4 Guests are viewing this topic.

horatiu.cosma

Multumim mult de poze. Ne-ati mai scos din hibernarea din ultima luna :). Arata foarte bine lotul 4, au tras tare in ultimele 2 luni, daca se intorc in 12 ianuarie, inseamna ca au planuri mari, poate cine stie, o deschidere la anul(asta e super-optimistul din mine in preajma craciunului).

rocklee

multumim de imagini si daruire ccado si alexv....craciun fericit si hibernare placuta linga cei dragii  :) :cheers:

teocharis

tot respectul pentru muncitori! (mai putin ptr constructori)

alexV

mersi mersi. am lasat lotul 3 la fotografiat colegilor care stiu mai bine drumurile locale din spatle Aiudului. poate ne face cineva o surpriza cu poze weekendul asta, ca de luni va ninge bine.

elion

Pe lotul 3 de la DJ 107E până la valea Aiudului s-au retras toate utilajele, inclusiv gheretele paznicilor, iar la cele 5 podeţe care subtraversează autostrada lucrările par a fi în mare parte terminate.

alm26mm

Pana la primavara, se cam pune praful pe aici.. ;)

teocharis

de ce la primavara?

inteleg ca vacanta in constructii se incheie in 15 Ianuarie 2015!

adiarc

depinde de vreme si de cand se dau avansurile si pt loturile 1 ( Pizzariotti+Pomponio ) si 2 ( Aktor+Euroconstruct )
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alin_simeriaveche

tatal meu lucreaza paznic la statia de betoane Pomponio Simeria Veche. Am vb ieri cu un angajat de acolo si mi-a spus ca se muta la Decea. Eu crezand ca vor face betoane la Pizzaroti pt A10(i-am explicat ca sunt pasionat de autostrazi si cum stau lucrurile cu constructia de autostrazi si cf) el era destul de informat. Mi-a spus ca fac betoane pt Tirrena Scavi iar pt Pizzaroti  fac doar la Cf. Poate ca nu stie nici el prea bine. Dar sigur la Decea si-au deschis statie pt ca un constean de-a meu ce e ceva responsabil pe la Pomponio Simeria Veche face naveta zilnic la decea

NGC

Quote from: adiarc on December 30, 2014, 10:31:59 AM
depinde de vreme si de cand se dau avansurile si pt loturile 1 ( Pizzariotti+Pomponio ) si 2 ( Aktor+Euroconstruct )
Au fost platite recent avansurile pentru ambele loturi.

adiarc

Multumesc
Nu intru tot timpul pe sinteza
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

yetiman

Dupa cum era de asteptat, nu se lucra la A10. Cu o singura exceptie!
Langa lacul de la Stejeris, unde sunt cele 2 ZUBLIN, se lucra. Oamenii aveau veste reflectorizante, si se vedeau imediat pe fondul alb al zapezii. Si se descarcau constructii metalice, iar pe drumul tehnologic se plimbau niste Dustere de la Porr.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

NGC

CNADNR a semnat Luni, 05.01.2015 contractul de supervizare pentru Sebes - Turda Lot 2 cu KAPPA ARCHITECTS & ENGINEERS pentru 5719331,21 RON.

alecu26

Kappa nu prea a avut proiecte pe partea de infrastructura...dar sa speram ca se descurca. Plus ca mai au legatura cu dosarul Microsoft.
Drumurile noastre POATE;

TibiV

Quote from: NGC20 on January 07, 2015, 09:07:09 AM
CNADNR a semnat Luni, 05.01.2015 contractul de supervizare pentru Sebes - Turda Lot 2 cu KAPPA ARCHITECTS & ENGINEERS pentru 5719331,21 RON.

BUCUREŞTI (MEDIAFAX) - CNADNR a atribuit la începutul acestei săptămâni un contract de 7 milioane lei (1,57 milioane euro), cu TVA, pentru servicii de supervizare a proiectării şi execuţiei lucrărilor la lotul 2, de 24 kilometri, al autostrăzii Sebeş - Turda.
Contractul a fost adjudecat, la 5 ianuarie, de asocierea Kappa - Architects & Engineers - Salfo & Associates, în urma unei licitaţii deschise, unde au fost admise 5 oferte, potrivit unui anunţ al CNADNR.
Compania de Drumuri a lansat la finele anului trecut şi o procedură pentru contractarea unor servicii de realizare a documentaţiei tehnice pentru exproprieri necesare construcţiei autostrăzii Sebeş - Turda. Termenul de depunere a ofertelor pentru acest contract a fost stabilit pentru 22 ianuarie, acordul având o valoare estimată de până la 1,6 milioane euro, cu TVA.
Autostrada Sebeş - Turda însumează 70 de kilometri şi va costa peste jumătate de miliard de euro, proiectul fiind împărţit în patru loturi.
Mama proștilor este mereu gravidă... :)