Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Ionut

Lotul 3 este intre Aiud si Decea si din ce vad pe harta nu prea are cum sa se vada activitate... nu e ca lotul 4 care merge aproape paralel cu DN1. Am mai observat ca si alti colegi nu vad activitate din DN, insa nu cred ca trebuie sa judecam daca se lucreaza doar dupa acest criteriu. Cel putin asa inteleg eu uitandu-ma pe harta, sa ma corectati daca aberez.

yetiman

Corect. Lotul 3 are o portiune foarte scurta vizibila din DN. Pentru restul trebuie sa ne bazam pe cineva de la fata locului (Aiud) care sa ne tina la curent.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

ccado

Un mic update de pe Aiud-Turda.

S-a marcat giratoriul de la nodul rutier al Aiudului.



Giratoriul dintre Decea si Inoc.





Baza de la Decea a celor de la PORR.



Imagini dupa Unirea inspre Turda (din mers ce-i drept), dar totusi consider sa sunt relevante. Sunt foarte multe portiuni atinse ca sa zic asa.





Se lucreaza la piloti intre Manastirea Dumbrava si Leier.




ccado

Dupa Dumbrava inspre Turda.









Se lucreaza la piloti inainte de lacul Stejeris.
Eu sunt foarte curios cat vor trece pe, si cat pe langa lac.







Aici il las pe Alecu26 sa ne spuna folosul acelor bolovani adusi pe marginea lacului. Cred ca vine tangenta cu lacul pe aceasta portiune.




ccado

Dupa Stejeris inspre Turda.











In sfarsit rasare....







Porr a luat pauza de azi pana in 12 ianuarie. O parte sau toti, asta nu stiu.








ccado





Aici urca, inspre supratraversarea DN.














ccado



HRL-ul Kaufland-ului.





O serie de poze plictisitoare. Mai mult au gadilat terenul in zona nodului.















N-am mai rezistat si m-am intors. Era rece.


alecu26

bolovanii sunt pentru paltforma de piloti forati...si ulterior pentru restul lcurarilor la pilele si suprastructura podului.

Intra destul de bine in apa. Asa ca se umple cu acea piatra bruta prin care apa poarte circula...si in sus pun material tot mai mic...ca sa faca platforma de lucru.

Din ce am auzit Porr mai face un val de angajari in Martie, când probabil vor avea mai multe poduri in lucru simultan. Parca sunt vreo 30-40 de structuri importante in total. Momentan s-au apucat de cele mai mari. Daca nu ma insel, cel cu elevatiile culeilor gata si doua pile gata...e cel mai mare.
Drumurile noastre POATE;

alexV

bine ccado, mi-ai luat-o inainte cu pozele :)
Am parcurs lotul 4 in ordinea numerelor, fiecare numar reprezinta intersectia A10 cu un drum public existent.



din locatia 2, cu vedere spre kaufland si DN1 in stanga


peste deal, aproape de locatia 3







alexV

continuam spre locatia 5 - lac Stejeris





alexV


alexV


alexV

locatia 7 - manastirea Dumbrava si fabrica Leier








alexV

aproape de locatia 8, in spatele comunei Unirea





distanta suficienta




coboram spre Decea la locatia 9


platforme pentru Zublin




incheiem cu viitorul nod rutier Decea care face parte din lotul 3 TS.

alexV

si craciun fericit constructorilor si muncitorilor, care sunt in concediu.