Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

6 Members and 13 Guests are viewing this topic.

yetiman

Parerea mea e ca va agitati cam degeaba.
Sa explic: 90% din lotul 4 se vede perfect de pe DN. Si nu, nu se lucreaza in ritmul UMB de pe A3. (am trecut ieri dimineata pe acolo). Se pot face poze linistit de pe DN. (nici macar ZOOM deosebit nu e necesar). Doar sa ai unde sa opresti. Sunt aceleasi puncte de lucru ca si pana acum - lucrarile de arta, in special la dealul de la Kaufland. Drumul tehnologic e practic facut complet. Iar decopertari inca nu prea exista. Joi, pe dealul de la Kaufland inca nu se lucra la ora 10:00.
In schimb in capatul opus nu era nici o masina parcata (seara, dupa program, cred ca erau vreo 30 parcate). probabil erau pe deal, pe singura portiune care nu se vede de pe DN.
Lotul 3 se departeaza bine de DN (e pe partea cealalta a Muresului si nu se vede de pe DN). Aici trebuie sa treaca cineva care cunoaste locul sa ne poata da informatii la zi.
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

alexV

merg eu dimineata ca am drum si timp. cu putin noroc, va fi inghetat pamantul. update pe forum seara.

ciprebbe

Turda Unirea Decea  ceata vizibilitate 50m. Activitate 0 multe masini si utilaje patcate. Sunt mai putine decat la umb
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alexV

n-a fost vreme de reportaj foto. mai incercam saptamana viitoare.



am intrat pe santier langa kaufland. pai fereasca dumnezo de noroaiele alea. am iesit in marsarier.
in rest, contrar la ce sustine ciprebbe, se lucra pe lotul Porr in mai multe puncte, azi la 11. se vedeau farurile utilajelor prin ceata iar la garajul lor de langa Decea erau doar 3 camioane in parcare, restu la lucru.

pe lotul TS, configuratia giratoriul de langa Aiud este marcata cu tarusi.

offtopic, asa se vedea Clujul de pe dealul Feleac.



ciprebbe

Norocosule ai vazut si soarele. Eu am fost in zona inainte de ora 8 si era liniste  :D. E bine daca la 11 lucrau. La fel arata si la mine in poze drumul.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

elion

A trecul o lună de când s-a semnat contractul pentru lotul 1 şi 2. Ştie cineva dacă s-a dat şi ordinul de începere a lucrărilor ?

NGC

Parca a intrebat deja disney la CNADNR, dar poate inca nu a primit raspunsul.

florin74

PORR a ajuns cu decopertarile in spate la Kaufland, sunt la 200 de metri de A3. Se lucra cu 2 excavatoare, 2 buldozere si ceva masini. Se inainta spre A3.


alecu26

apropo de A10 si licitatii: parca Sova se lauda la un moment dat ca de cand e el la minister, nici o licitatie nu a fost intoarsa de contestatii.

A nimerit-o aproape exact. Pe lotul 1 si 2 din Sebes Turda...cred ca castigatorii initiali au fost Impregilo si ""Altii""
Drumurile noastre POATE;

AiudA10

Cam asa arata zona de langa podul peste mures lot3 activitate 0



alecu26

dar macar s-au mobilizat pentru lucrarile de piloti forati. Dar...piloti in zona muresului cu bentonita???? hmm...sper sa fi analizat foarte bine studiul geo.
Drumurile noastre POATE;

ciprebbe

Lot 3, km 41+250 – 53+700

Constructor : Asociere Tirrena Scavi SPA – Societa Italiana Per Condotte d'aqua SPA

Proiectant SF: SC SEARCH CORPORATION SRL

Consultanta : DRDP Cluj – Inginer FIDIC Temporar

Beneficiar: C.N.A.D.N.R. SA

Valoarea Lucrarilor : 420.511.921,44 lei fara TVA

Durata de execuţie: 22 de luni (4 luni proiectare+18 luni execuţie)

Perioada de garanţie: 48 de luni.

Data ordin de incepere : 20.05.2014 .

Stadiul fizic: 7,30 % (02.12.2014)



Lot 4, km 53+700-km 70+000

Constructor: Asociere Porr Construct SRL–Porr BAU GMBH

Proiectant SF: SC SEARCH CORPORATION SRL

Consultanta: DRDP Cluj – Inginer FIDIC Temporar

Beneficiar: C.N.A.D.N.R. SA

Valoarea Lucrarilor: 470.004.894,83 lei fara TVA

Durata de execuţie: 22 de luni (4 luni proiectare+18 luni execuţie)

Perioada de garanţie: 48 de luni

Data ordin de incepere: 20.05.2014 .

Stadiul fizic: 6,29 % (05.12.2014)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alecu26

de ce nu se anunta odata consultanta pe aceste loturi? ofertele parca sunt deschise de cateva luni bune.
Drumurile noastre POATE;

alin_simeriaveche

Vineri seara dupa ora 16 am trecut pe la Turda, Unirea, Decea, pe Dn cu autobuzul. Pe lotul 4 activitate intensa. Se  cara pamant, se foreaza, se toarna beton. Se vad deja o serie de piloni la suprafata. in schimb pe lot 3, din dn nu se vede nimic activitate. Am incercat sa fac poze dar pt ca era seara intra blitul oglindea geamul autocarului