Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 6 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

 :lol: :lol:
As vrea sa vad proiectul aprobat acolo. E full de HCH acolo.
Decontaminarea de acolo va genera costuri enorme.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Archi

Este ceva mai restransa noua varianta si observ ca asa sunt acoperite toate directile, in configuratia anterioara nefiind posibil sa intri pe autostrada inspre Sebes, venind dinspre Sebes pe DN. Stiu ca nu prea multe masini ar fi facut aceasta manevra, dar daca putem avea toate directile acoperite dece sa nu le avem? La cate impletituri vor fi in zona nodului nu stiu sa zic daca va fi mai scump sau mai ieftin, dar ce pot sa zic este ca salvam de la expropiat terenurile din vest de DN.

alexV

bun venit ccado! pentru corectitudine, citynews este sursa pozelor, click cu incredere ca sunt 26 de toate.

ccado

In graba nu am citat sursa. Scuze pentru lipsa de atentie.

rio tinto

Despre noduri rutiere, se pare ca cel de la Sebes si Turda vor fi cele mai complicate din tara.
Totusi imi pare rau sa vad cum proiectele de autostrazi nu au absolut nici o sinergie, nici o conexiune unele cu altele iar nodurile rutiere au de suferit. Se adauga pur si simplu alaturi de altele facute deja, facand un mare talmes balmes. Nici o simetrie, foarte multe iesiri, intrari, sensuri giratorii, linii de decelerare si accelerare scurte, curbe foarte stranse. Vor fi spectaculoase insa cred ca daca vii de pe un DN si vrei sa nimeresti sensul dorit, dara-mi-te autostrada corecta... vom vedea muuulti rataciti mai ales ca suntem la inceput iar semnalizarea lasa de dorit. Ce parere aveti?


Ionut

^^ Un alt element: deschiderea pe 19.03.2016. Ar fi bine, sa vedem.


NGC

#1612
Are cineva poze cu toate plansele prezentate de Tirrena Scavi?

Se pare ca au lasat nodul Aiud acolo unde apare in SF.
Pacat ca nu l-au mutat la Sud ca sa rezolve si trecerea peste CF a DJ 107 E. Cine stie, poate intr-o buna zi vor lega acel DJ in nod, ca sa foloseasca noua trecere peste CF.



http://citynews.ro/eveniment/foto-au-inceput-lucrarile-la-autostrada-sebes-turda-pretul-de-400-de-milioane-de-lei-este

Poate cineva verifica aici daca este vreo poza mai clara cu acele planuri?

Al Hagwalah

Se pare ca lotul 2, cel al lui Aktor va fi construit in mare parte de firma de casa a lor, Euroconstruct.

florin74

Pai nu sunt in asociere? Mai mult ca sigur ca marea majoritate a utilajelor va fi de la EUROCONSTRUCT. Astaldi a facut fix la fel pe lot 4 Orastie-Sibiu

NGC

#1615
@dan_c: Poti sa stergi poza din postul tau anterior. Acele planuri le-am pus deja de anul trecut pe prima pagina a acestui thread si fac parte din documentatia pentru licitatie. Multumesc oricum, dar nu e ceea ce cautam.
Eu vreau sa stiu daca sunt poze de la deschiderea santierului din 29.10.2014, pentru a vedea daca sunt modificari fata de SF, pentru ca Tirrena face proiectarea bazat pe SF, dar pot surveni modificari, "pe ici pe colo, prin partile esentiale".  ;)

Pellady

Cam asa ar trebui, dupa cum am inteles eu, sa fie nodul A10-A3 Turda.


ccado

#1617
Poze inceput lot TS de pe drumul ce leaga Aiudul de Ciumbrud.

Pozele sunt facute cu telefonul, scuzati calitatea.

Primele poze sunt inspre Sebes













ccado

Poza inspre drumul de legatura cu Ciumbrudul (inspre Turda).



In spatele Metalurgica







Portiune neatacata (dar scurta)



Poza inspre Sebes



inspre Turda


ccado

O portiune foarte interesanta in aproprierea zonei unde au cartierul general din Aiud rromii.

Erau printre utilaje, peste 10 si adunau fiecare bucatica de fier care o gaseau in timpul sapaturii.





aici s-a rupt caruta in doua sub ochii mei, cand au lasat acea bucata mare de fier













inspre Turda