Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

ciprebbe

Schimba browser-ul de pe Chrome pe IE  si merge.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

nicolaem

in Firefox merge fara probleme

florin74

Au început sa lucreze si in zona nodului Turda. Descărcări arheologice.

ciprebbe

Si acu 2 sapt erau gropile acolo....doar atat din pacate :(
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

elion

#1534
În partea dreaptă a DJ-107E, sens Aiud-Ciumbrud (zona de unde începe lotol 3-Km 41+250) este săpată o groapă semipiramidală de aproximativ 3m din care scot apa cu o pompă, iar pe fundul acesteia au început să facă cofrajele - bănuiesc pentru podul care va traversa DJ. De asemenea mai sunt două gropi similare până la valea Aiudului, iar în zona unde aceasta se varsă în Mureş au nivelat masiv terenul şi aduc pământul decopertat. În zona din spatele Intreprinderii Metalurgice au improvizat un mini parc auto unde erau 2 excavatoare, 4 şenilate cu lamă, un buldozer şi 4 camioane cu numere de CJ. Au început să-şi pietruiască drumul tehnologic de ambele părţi a DJ. Până în zona văii culoarul decopertat este întrerupt de vreo 2 porţiuni de pe care nu au scos puieţii de pomi, viţă de vie şi trandafiri.

mecatron

Turda Unirea azi, dimineaţă cîteva, foarte puţine, 2-3, utilaje îşi făceau de lucru, se pare că drumul tehnologic se conturează mai bine, mai ales pe platoul de la Kaufland pînă la deal şi după primul deal, îmi pare rău nu ştiu să îl denumesc, mai era ceva mişcare şi către Stejeriş, probabil duminică fiind nu era agitaţie.

alecu26

Porr pare ca va avea probleme la traversarea dintr-o parte in alta a DN-ului. Sa speram ca se va gasi o solutie OK si nu vor fi accidente.
Drumurile noastre POATE;

Daniel_I

#1537
Salutari,
Eu am o nelamurire, si poate cei care aveti acces la informatii, harti imi puteti spune mai multe.
Am inteles ca orasul Alba Iulia o sa aibe 2 noduri rutiere, unu la Nord, altul la Sud care o sa il lege de autostrada A10 Sebes Turda.
In nodul rutier Nord, se face accesul facil pe A10 de pe actualul drum european E81 - DN1.
In nodul rutier Sud, legatura cu autostrada A10 se face in soseaua de centura a orasului in imediata apropiere a pasarelei peste calea ferata, unde e depozitul de fier vechi Aloref Alba.
Intrebarea e, s-a gasit o solutie prin care poti face legatura intre drumul de iesire din oras peste pasarela de cale ferata si centura ocolitoare de unde se urca pe A10 in nodul de Sud al orasului ?
Constructia unui sens giratoriu dupa coborarea de pe pasarela, in momentul de fata pare improbabila, deoarece nu exista spatiu suficient.
In momentul de fata nu poti intra pe centura ocolitoare a orasului de pe pasarela, doar daca faci stanga la coborare, ceea ce cauzeaza coloane de masini, pasarela are o singura banda pe sens.
Sunt curios daca aveti informatii in acest sens, cum s-a gandit municipalitatea sa faca accesul pe A10 in nodul rutier Sud. Pentru mine, in momentul de fata, la actuala configuratie a soselei, va fi imposibil, si va forma coloane imense de masini..
On The Road

rocklee

azi trebuie sa avem verdict la CB pentru lotul1 sebes turda :) ???

Daniel_I

Quote from: rocklee on October 27, 2014, 09:48:21 AM
azi trebuie sa avem verdict la CB pentru lotul1 sebes turda :) ???
Cat de repede se actualizeaa portalul ?
Ora estimata a sedintei e 12:00

http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000319190&id_inst=2
On The Road

mihaionescu

Depinde de cat dureaza sedinta. Daca dureaza toata ziua e posibil a doua zi. 

Daniel_I

Quote from: mihaionescu on October 27, 2014, 10:03:14 AM
Depinde de cat dureaza sedinta. Daca dureaza toata ziua e posibil a doua zi.
E o sedinta in care se pronunta o hotarare definitiva. nu cred ca dureaza foarte mult.
Din Decembrie de cand au fost anuntati castigatorii licitatiei, pana azi 27 Oct 2014 au trecut 11 luni in care au putut dezbate cred si numarul craterelor de pe Lunã :)
Speram sa fie definitiva decizia de azi, si sa se semneze contractul si pe Lot 1 din A10. Ar fi total absurd sa se mai prelungeasca hotararea definitiva..
On The Road

Ionut

^ Daniel, nu stiu daca te ajuta plansele astea pentru a intelege mai bine cum se fac cele doua noduri la Alba Iulia.




florin74

#1543
^^
Daca o sa fie o amanare, cred ca pe la 4-5 dupa amiaza se publica. Daca dau solutia, aproape sigur maine.

florin74

#1544
Gata!
Pizzaroti castigator. Imi pun cenusa in cap in privinta judecatorilor.  :D S-au miscat rapid.
http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000319190&id_inst=2