Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

delacroix

Quote from: CristiM on August 20, 2014, 06:34:25 PM
Da, asa este dar delacroix la randare a folosit un templates cu profil de autostrada, pe cand din planurile nodului de autostrada link-uite de tine (uite d'le am romanizat un alt cuvant englezesc    :lol:  ) sunt profil 1x1 si sunt convins ca asa vor ramane.
Tehnic vorbind e profil de autostrada si apartine proiectului Autostrada A10.


adi

Quote from: north on August 20, 2014, 06:55:38 PM

?......... (pe rampele A2 -> A4 nord de exemplu nu este nicio limita deosebita de cea generala de autostrada).

E limitare la 80km/h pe sensul buc-ct, rampa care trece peste A2 cu intrare in A4

Pe sensul ct-buc este limitare la 120km/h.

Scuze de offtopic.

north

Quote from: delacroix on August 20, 2014, 06:58:58 PM
Tehnic vorbind e profil de autostrada si apartine proiectului Autostrada A10.
Numai că nu e autostradă  :D
Şi, mă rog, pentru exactitate, nici tehnic vorbind nu are profil de autostradă, de vreme ce are benzi de 3,5 m lăţime - în vreme ce autostrada A10 are de 3,75 m lăţime - şi n-are nici banda de staţionare de urgenţă, ci doar două acostamente de câte 1 m de fiecare parte a celor două benzi.

Cf. proiect - bretea:


vs. autostradă:


Quote from: adi on August 20, 2014, 09:21:08 PM
E limitare la 80km/h pe sensul buc-ct, rampa care trece peste A2 cu intrare in A4

Pe sensul ct-buc este limitare la 120km/h.

Mulţumesc de corecţie, adi.
Şi eu aş fi crezut la fel, dar m-am uitat în Google Street View special înainte de a posta şi nu apare niciun indicator (la nivel August 2012). Probabil încă nu era finalizată semnalizarea verticală (deşi se circula bine mersi) când a trecut maşina google pe acolo...
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

nicki4

nu am mai intrat de ceva lui pe forum....se mai stie ceva de contestatiile lotl 1 si 2? De cand doctore si-a anuntat candidatura nu ne regateste o surpriza sa scoata ochii albaiulienilor care sunt cam portocalii?...PS: eu sunt albaiulian nu vreau sa etichetez pe nimeni asa ca nu o luati ca pe offtopic :)
"Government don't want well informed, well educated people capable of critical thinking. That's against their interest. They want obedient workers, people who are just smart enough to run their machines and do the paperwork. And just dumb enough to passively accept it!" George Carlin

NGC

Din pacate nu exista nici o veste oficiala, desi au comunicat rezultatul procedurii pentru lotul 1 in 27.06.2014, dupa cum au declarat singuri.
Rezultatul pentru lotul 2 este mai mult ca sigur si el comunicat (si-au propus pina in 07.07.2014).
Pina ieri nu aparea nimic la CNSC si CAB privind eventuale contestatii.


north

Multumiri Ionut + NGC20.

Ce vedem noi in imaginea 2?
Sa fie... intr-adevar... un drum de legatura la DN 74?!
Daca da, felicitari celor ce l-au gandit si inclus in acest proiect.
Două drumuri paralele nu formează neapărat o autostradă.
Atlanta freeways at night * Vordhosbn * Centură * Autobahn * Happy cycling

shamanu

noob question: de ce la toate curbele e V=120km/h si nu 130km/h

neobluenet

Viteza din planse este viteza de proiectare, nu viteza la care se va circula efectiv. Cam toate autostrazile din Romania sunt proiectate la viteza asta.

NGC

#1239
Quote from: north on August 21, 2014, 03:44:37 PM
Multumiri Ionut + NGC20.

Ce vedem noi in imaginea 2?
Sa fie... intr-adevar... un drum de legatura la DN 74?!
Daca da, felicitari celor ce l-au gandit si inclus in acest proiect.

In anuntul original din SEAP nu apare nici o mentiune la acel drum de legatura. O sa verific mai tirziu documentatia sa vad daca e trecut ceva.

L. E. Singura referinta pe care am gasit-o este aceasta:
"In zona km 16+000 se va realiza legatura autostrada Sebes - Turda cu Alba Iulia Nord printr-un nod rutier care va asigura legatura si cu zona Apuseni prin drumul national DN74 spre Zlatna-Abrud."

In clarificarea 8 a aparut modificarea nodului Alba Iulia Nord si am facut o comparatie intre planul original si cel modificat.



Dupa cum se vede, a disparut acea iesire suplimentara din sensul giratoriu pentru acel presupus drum de legatura cu DN 74.

Asadar, nu cred ca se va realiza acel drum de legatura in cadrul lucrarilor pentru lotul 1.

disney

#1240
Quote from: nicki4 on August 21, 2014, 12:07:27 PM
nu am mai intrat de ceva lui pe forum....se mai stie ceva de contestatiile lotl 1 si 2? De cand doctore si-a anuntat candidatura nu ne regateste o surpriza sa scoata ochii albaiulienilor care sunt cam portocalii?...PS: eu sunt albaiulian nu vreau sa etichetez pe nimeni asa ca nu o luati ca pe offtopic :)

Quote from: NGC20 on August 21, 2014, 12:24:09 PM
Din pacate nu exista nici o veste oficiala, desi au comunicat rezultatul procedurii pentru lotul 1 in 27.06.2014, dupa cum au declarat singuri.
Rezultatul pentru lotul 2 este mai mult ca sigur si el comunicat (si-au propus pina in 07.07.2014).
Pina ieri nu aparea nimic la CNSC si CAB privind eventuale contestatii.

In raspunsul primit azi de la CNADNR (forum.peundemerg.ro/index.php?topic=100.msg51431#msg51431) se precizeaza ca lotul 1 este contestat si se asteapta decizia CNSC, dar la CNSC pe site inca nu apare nimic.
Poate Impregilo a contestat pentru a face presiune sa cistige Suplacu de Barcau - Bors, care nu e din fonduri europene.  ;)

Conform aceluiasi raspuns, la lotul 2 se pare ca nu au comunicat rezultatul atunci cind si-au propus, ci doar in ultimele maxim 10 zile, intrucit acum sintem in perioada de depunere a contestatiilor.

ciprebbe

Si lot 2 e contestat din pacate :(
Vedem ce va iesi de la CNSC.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

nicki4

Multumesc celor care mi-au raspuns! Poate cand mai intru din nou (peste multe saptamani) aflu si eu o veste buna...pacat ca isi permit si ei si le permite si legislatia sa o intinda ca la bungee-jumping
"Government don't want well informed, well educated people capable of critical thinking. That's against their interest. They want obedient workers, people who are just smart enough to run their machines and do the paperwork. And just dumb enough to passively accept it!" George Carlin

trifuhoria

Salutare, inainte de Decea si intre Decea si Unirea se decoperteaza stratul vegetal pe portiunile unde s-a recoltat.pe lot 4 porr are 8 situri arheologice si lucreaza sustinut la primele 3: vfdealului dinspre turda si urmatoarele 2 de langa stejeris. Am povestit cu responsabilul de santier si zicea ca o sa mute dn mai in stanga(vest) chiar in vf dealului, drum care va supratraversa autostrada...asta inseamna ca vor muta practic dealul. Organizarea de santier porr e functionala... Pe 2 niveluri... Multe containere si masini... Poze deseara. Scris fe pe mobil in traficul din turda. Scuzati greselile.

alecu26

Intradevar. Miai furat stirea. Centura Decea e mai mult sau mai putin decopertata complet.
Drumurile noastre POATE;