Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Aiud.dan

Scuze daca te-am deranjat ca am scris cu majuscule,dar asa am crezut eu ca e ok,pote sunt prea potnit pe acea care fac figuri pentru ca o sa fie expropiat, am si eu vecini care sunt afectati de aceste expropieri, au pretenti la despagubiri uriase, ei zic ca in tota viata lor scot foate mula recolta,asa pun ei problema.Si ce e mai dur ,unul dintre ei a zis ca de ce nu a fost chemat la sedinta de guvern din 13 mai cind a fost horatita expropiere si alocate fondutile ,sa se inteleaga cu ei cit sa-i dea pe teren.normal ca nu o sa fie multumiti, daca se pote sa primeasca de la stat cit de  mult , subventii cit de mari,asta e conceptia lor, dar invers sa dea la stat nimica.

alin_simeriaveche

Acum trebuie sa-i intelegem si pe ei. Mi se pare ciudat ca in Bucuresti sa primesti bani cu gramada pe mp (ok, e la periferie si e cotat la pret ridicat pe piata imobiliara) iar in alte zone se da intre 50 de bani si 1,5 lei. La Simeria Veche cand s-au facut expropieri, oamenii pur si simplu s-au imbogatit. Si parintii mei au primit ceva bani pt bucata foarte mica din DN7 pt acea mica abatere de traseu pt sensul giratoriu si am primit 5Eur/mp iar cei care au avut hectare in zona pasunii unde este racordul A1-Dn7 au luat o gramada de bani. Nu stiu ce sa zic erau si alte vremuri

adiarc

daca e atat de grav , isi pot cauta dreptatea in justitie
intre timp , e bine ca autostrada nu se impotmoleste in aceste detalii.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Anonymous Rider

^ Dap. Preturile par ok. E mai nasol pentru cei care au puturi forate pentru irigatie. Nu iau apararea nimanui insa e destul de nasol sa ai asa ceva pe o asemenea proprietate. Pentru 0.5ha ( = 5000 m2 , sau un teren de doar 50m x 100m ) primesti sub 5000 de RON, sau aprox. 1000Euro. Pana aici e ok. Dar daca ai put forat, in functie de lucrare si adancime, poti ajunge la costuri de 8.000-12.000 (adica mai vreo 2000-3000euro). Sper ca cei care au asemenea lucrari sa primeasca bani si pe respectiva investitie, altfel e incorect fata de proprietari.

adigsm

#1174
^
Depinde cat de oficial e acel foraj. Majoritatea nu se sinchisesc sa aiba si acte pe foraje ceea ce duce la faptul normal ca statul sa nu te despagubeasca pentru ceva ce nu poti dovedi cu acte.

alecu26

daca era oficial trebuia sa plateasca ceva si la apele romane si/sau la agentia de resurse minerale.
Dar tot nu e OK sa nu fi despagubit cumva.

Oricum mie mi se pare foarte foarte ciudata ca actuala lege a expropierilor functioneaza.

Constitutia zice CLAR (JUSTA SI PREALABILA). Justa nu inseamna grila notarilor.

Justa fa fi cat va zice justitia...dar atunci nu mai e prealabila. Inca ma tot mir ca nu apar scandaluri mai mari si oameni cu furci si pusti in zona.
Drumurile noastre POATE;

adiarc

vb lu Ionut...... :D
poze in PREMIERA NATIONALA , de pe lotul 3 ( Tirenna Scavi ).....imediat  :banana: :banana2: :cheers:
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Ionut

Deci se lucreaza pe lotul 3, da? :banana2:

adiarc

#1178
multumesc lui Elion pt precizarile detaliate , legate de locatie
am intrat , intradevar in zona intersectiei spre Ormenis , dar nu spre sat ci la dreapta , pe sensul Aiud-Turda
nu am intalnit nici un utilaj , in jurul orei 08-30 , dar s-a amenajat drumul tehnologic , pana la Mures si au aparut cateva delimitari cu tarusi+gropi arheologice







Muresul...la fel e si pe celalalt mal





pt cunoscatori...ce inseamna acest lucru ?



"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

alecu26

expropieri dreapta.

dar asa mic Muresul acolo? si asa linistit?
Drumurile noastre POATE;

adiarc

presupunerea mea , e ca delimiteaza pilele viaductului



si asta ?





pe masura ce ne intoarcem inapoi si ne departam de MS , autostrada se apropie de DN









aici e chiar la iesirea in DN....se vede clar de ce s-au riscat sa construiasca in albia majora a MS ( zona potential inundabila ).....pe cealalta parte sunt niste dealuri , ce seamana mult cu Aciliu

Cam asta ar fii
vesti bune....zic eu...acum asteptam sa vedem efectiv decopertari si concentrari de utilaje

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

florin74

Am discutat sambata cu o ruda din Alba care are ceva utilaje de constructii, cica a inceput discutiile cu Pizzaroti. S-ar putea ca Impregillo sa renunte la contestatie, nici azi nu e nimic pe site-ul CNSC. Da Doamne sa fie asa! :D


Ionut

^ E vorba de lotul 2?

Adi, esti un domn, merci de poze! :cheers:

florin74

^ Nu, lot 1.
La lot 2 se pare ca e AKTOR desemnat. Secretomanie maxima. :)

Ionut

Deci avem sanse mari sa se termine circul in urmatoarea perioada? :D Ar fi fain sa vedem lucrari si pe loturile 1 si 2 pana in iarna.