Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

1 Member and 2 Guests are viewing this topic.

Ionut

@Doru, ai si tu dreptate. Am uitat pentru o secunda ca suntem in an electoral.

bogdymol

Contractul e facut cu 4 luni proiectare + 18 luni constructie. Posibil sa se apuce in astea 4 luni sa-si faca organizarea de santier, sa-si aduca o statie de betoane si eventual ceva decopertari si mai apoi podete. Dar cam atat pentru inceput.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

FRS

#962
mai e deminarea, arheologia... sa nu uitam ca in zona Turda au fost daci si romani (Potaissa). Cine stie ce probleme mai apar pe partea asta, care pot dura suficient de mult incat sa creeze probleme

florin74

Dacii ca dacii, dar sa nu dea de o groapa cu deseuri chimice periculoase ca atunci chiar au pus-o.

NGC

Conform raspunsului CNADNR din 12.05.2014, "Finantarea pentru lucrari (chiar si pentru cele executate si platite pina la 31 Decembrie 2015, cat si pentru cele ramase de executat) nu se va pierde".
Sa vedem daca va fi asa, la cit de repede se misca pentru loturile 1 si 2 cu contestatiile.

ccc

8.    PROIECT DE HOTĂRÂRE privind declanşarea procedurilor de expropriere a imobilelor proprietate privată care constituie coridorul de expropriere al obiectivului de investiţii ''Autostrada Sebeş-Turda''

propunere pe lista din sedinta de guvern de azi ( http://gov.ro/ro/guvernul/sedinte-guvern/informatie-de-presa-privind-actele-normative-care-ar-putea-fi-incluse-pe-agenda-sedintei-guvernului-romaniei-din-13-mai-ora-12-00)

trifuhoria


AFC

Electorale. Nu au cum sa inceapa lucrul, eventual organizari de santier si ceva decopertari. Loturile 3 si in special 4 presupun lucrari complexe si proiectarea va dura ceva.
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

filippasteur

Intrebare retorica: nu era mult mai simplu daca SF-ul "ducea" A10 paralel cu pe traseul caii ferate si nu cu cel al DN1 pe lotul 4 (adica Unirea - Campia Turzii si nu Unirea - Turda) ? Se evita traversarea dealurilor dintre Unirea si Turda, care tare mi-e frica ca sunt alcatuite din acelelasi roci ca cele dintre Sibiu si Sebes.

vladb


alecu26

Quote from: filippasteur on May 14, 2014, 11:17:32 AM
Intrebare retorica: nu era mult mai simplu daca SF-ul "ducea" A10 paralel cu pe traseul caii ferate si nu cu cel al DN1 pe lotul 4 (adica Unirea - Campia Turzii si nu Unirea - Turda) ? Se evita traversarea dealurilor dintre Unirea si Turda, care tare mi-e frica ca sunt alcatuite din acelelasi roci ca cele dintre Sibiu si Sebes.

si in plus se urmarea culoarul Muresului si mai important...se tinea cont de un princpiu de proiectare a autostrazilor...sa nu se suprapuna pe cat posibil peste drumuri majore deja existente.

Pentru cei care ar fi mers pe directia Cluj...nu ar fi fost un ocol prea mare. Plus ca se scapa de acel nod haotic din Campia Turzii.
Drumurile noastre POATE;

teocharis

ar fi insemnat un ocol de mai bine de 50 km pentru clujeni...

neobluenet

@alecu26:
A3 ocoleste bine Clujul, daca nu ai treaba in Floresti, nu are rost sa mergi pe autostrada catre Turda pentru ca iesi tot acolo la timp si probabil vei avea si consum mai mare de combustibil. Daca A10 s-ar fi dus mai aproape de Tg. Mures, tot pe DN ar fi mers marea masa a masinilor, pentru ca ocolul ar fi si mai mare. Din punctul meu de vedere A10 este foarte bine gandita in forma ei actuala si ce ar face si mai bine traficului din zona ar fi o legatura A3 - DN 1 la nord de Turda.

pasadia

Quote from: teocharis on May 14, 2014, 04:35:02 PM
ar fi insemnat un ocol de mai bine de 50 km pentru clujeni...

Aiud - Turda pe traseul DN-ul existent: 36 de kilometri

Aiud - Turda pe DJ106F SI E60: 56 de kilometri

De unde ai scos-o pe asta cu ocolul de 50 de kilometri?

@neobluenet: la semnarea contractelor pentru loturile 3 si 4 din Sebes - Turda Sova a spus ca a fost plimbat cu elicopterul si prin zona si prin zona Tureni si mai la nord pentru a-i fi eplicata necesitatea unei legaturi intre centura Cluj - Apahida si A3. A zis ca e de acord, dar ca trebuie inceput cu un proiect (drum cu 2 benzi/sens a precizat) si apoi identificate solutiile de finantare (probabil buget) si construit. Asa ca nu a dat nici un termen ci doar ca vor incepe sa lucreze la proiectare.

delacroix

#974
Nod A1-A10-Dn1 Sebes












* Merci @dorum