Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

usiabc

Este vorba de lotul 3 si informatia era de pe pagina lor de web!

daniel_avram

#811
Acuma s-a facut update...

LOT 3

Quote07.04.2014
Ora estimata: 09:00
Complet: S8 Completul 5 recurs NCPC
Tip solutie:
Solutia pe scurt:
Document:

31.03.2014
Ora estimata: 09:00
Complet: S8 Completul 5 recurs NCPC
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Amână pronunţarea la data de 07.04.2014. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 31.03.2014.
Document: Încheiere - Amânare iniţială a pronunţării 31.03.2014
http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000312289&id_inst=2


LOT 1

Quote03.04.2014
Ora estimata: 09:00
Complet: S8 Completul 1 recurs NCPC
Tip solutie:
Solutia pe scurt:
Document:

31.03.2014
Ora estimata: 09:00
Complet: S8 Completul 1 recurs NCPC
Tip solutie: Amână pronunţarea
Solutia pe scurt: Amână pronunţarea la 03.04.2014.
Document: Încheiere - Amânare iniţială a pronunţării 31.03.2014
http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000312164&id_inst=2

ciprebbe

#812
Ft scurt termenul pt Lot 1 , posibil maine o decizie.

Mai rau e ca inca nu avem termen desemnat pt lot 2 la procesul asta:

http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000312285&id_inst=2
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

florin74

Quote from: ciprebbe on April 02, 2014, 07:35:16 PM
Ft scurt termenul pt Lot 1 , posibil maine o decizie.

Mai rau e ca inca nu avem termen desemnat pt lot 2 la procesul asta:

http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000312285&id_inst=2

Da, si eu cred ca  maine o sa avem decizie pe lot 1, la cel de pe lot 2 cred ca nu l-au actualizat, ar fi trebuit sa aiba termen, oricum o sa fie conexat cu cel al consortiului.

ciprebbe

Culmea ar fi sa uite de el , sa vina termenul cu conexarile ( 7 sau 10 aprilie nu mai retin exact) si sa primeasca astia termen in dosar ulterior conexarii .
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alin_simeriaveche

Scuzati ca postez aici aceste informatii. M-am inscris pe canalul lui Dan Sova pe facebook sa mai aflu informatii de la minister a postat in seara asta urmatoarele lucruri, ceea ce se incadreaza  in A1, A10, A3:
"Un subiect pe care vreau să-l abordez se referă la modul de punere în operă a programului România 100, așa cum a fost prezentat de către premierul Victor Ponta. Discutăm despre lucrările care se află în curs de realizare, licitate de noi anul trecut și despre ceea ce vom finanța în principal în perioada 2014 - 2020, dar cu începere de anul acesta, și pe baza alocării financiare 2007 - 2013.

Vă informez, pentru că nici n-am făcut până astăzi o informare exactă pe date. Pe data de 25 decembrie 2013 s-a dat ordinul de începere a lucrărilor pentru loturile 2, 3 și 4 de pe tronsonul Lugoj - Deva. Pe data de 10 ianuarie 2014 s-a dat ordinul de începere a lucrărilor pe lotul 2 de pe Timișoara - Lugoj. Pe data de 22 ianuarie 2014 s-a dat ordinul de începere a lucrărilor de pe Nădlac - Arad, lotul 1. Toate sunt licitate de noi în cursul anului 2013. În acest fel încerc să dau și răspunsul celor care au spus că nu am făcut noi licitația. Acum aflați și ce am licitat, că abia s-a dat ordinul de începere.

Pentru Nădlac - Arad lotul 2, acela cu falimentul Alpine, abia la începutul lunii martie a venit raportul evaluatorului pentru ce lucrări s-au făcut și ce rămâne de făcut acolo. În jurul datei de 10 aprilie vom avea în SEAP publicarea anunțului pentru începerea licitației cu termen de depunere a ofertelor sfârșitul lunii mai.

Pentru Sebeș - Turda, pe care știți că am atribuit toate cele 4 loturi în decembrie 2013, s-a intrat în procedură de contestare. Pe lotul 4 am câștigat definitiv la Curtea de Apel București. Curtea de Apel a amânat pronunțarea pe lotul 1 pe 3 aprilie și pe lotul 3 pe 7 aprilie. Deci pe 1 și 3 vom avea un răspuns până săptămâna aceasta, până lunea viitoare. Lotul 2 este singurul pentru care s-a cerut o reevaluare a prețului dat de cel situat pe locul întâi, pe care comisia de licitație l-a exclus pentru neîndeplinirea unor condiții de natură tehnică. Reevaluarea solicitată de CNSC se va face după ce se va pronunța Curtea de Apel tot în primele două săptămâni ale lunii aprilie.

Cu loturile pe care vi le-am prezentat înainte de Sebeș - Turda se va închide până la sfârșitul anului 2015, așa cum am repetat de mai multe ori, Coridorul IV de la Nădlac până la Sibiu. Sebeș - Turda este autostrada care leagă Clujul de Coridorul IV.

De asemenea, așa cum am anunțat anterior, am început lucrul pentru tronsonul Câmpia Turzii - Ogra - Târgu Mureș. La sfârșitul lunii mai vom avea anunțul de participare în SEAP. La sfârșitul lunii mai se declanșează licitația de lucrări atât pe tronsonul Câmpia Turzii - Ogra, cât și pe tronsonul Ogra - Târgu Mureș. Este vorba de 37 km Câmpia Turzii - Ogra și Ogra - Târgu Mureș încă 18 km.

Acestea sunt situațiile cu tronsoanele la care facem lucrări. Vreau să subliniez acest lucru, pentru a înțelege exact situația în care ne-au lăsat autostrăzile predecesorii noștri. Vreau să știți care este situația pe tronsoanele prezentate în România 100 și care fac parte din Coridoarele principale, deci din rețeaua principală TEN-T europeană. Mă refer la Coridorul IX sau Coridorul IV, includ aici și Sibiu - Pitești despre care am discutat cu toții atât de mult, la Coridorul IX care înseamnă Ploiești - Buzău - Focșani - Bacău - Iași - Ungheni și la autostrada Iași - Târgu Mureș, deci spre Ungheni, Iași, Pașcani, Târgu Neamț.

Pe aceste tronsoane, pe care niște oameni, că e domnul Nazare, că e doamna Boagiu sau domnul Traian Băsescu, ne criticau că nu facem lucrări, vă informez oficial că nu au făcut nici măcar studii de fezabilitate. Acesta este motivul pentru care noi, în anul 2014, ne ocupăm să facem studiile de fezabilitate la toate aceste tronsoane.", a arătat Dan Șova în conferința de presă de la Ministerul Transporturilor."

PS:Acum de la 10 pe realitatea este Sova pe post

daniel28

#816
Quote from: florin74 on April 02, 2014, 07:59:16 PM
Da, si eu cred ca  maine o sa avem decizie pe lot 1, la cel de pe lot 2 cred ca nu l-au actualizat, ar fi trebuit sa aiba termen, oricum o sa fie conexat cu cel al consortiului.

Daca atat de repede au pus pronuntarea inseamna ca si pe lot 1 si pe lot 3 contestatarii vor lua flit.

alecu26

o mica corectie pentru domnul Sova: Lugoj Deva lot 2,3,4 nu a fost lansata de dansii licitatia. Eventual ei au prelungit pana la limitele paroxismului decizia comisiei.
Drumurile noastre POATE;

florin74

Cei de la Curtea de Apel se joaca un pic cu rabdarea noastra :D. Sper sa incepem saptamana viitoare mai bine!
http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000312164&id_inst=2

daniel28

#819
O vom incepe mai bine !!!

ciprebbe

E clar, va fi decizie finala aici.
E o practica intalnita la instanta.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alin_simeriaveche

Deci sa inteleg, cu ajutorul lul Dumneze, saptamana viitoare se termina cu balciul si pe lot 1 si 3?Iar in aprilie-mai se pot semna contractele pe 1,3 si 4?

nicolaem

Quote from: florin74 on April 04, 2014, 10:18:27 AM
Cei de la Curtea de Apel se joaca un pic cu rabdarea noastra :D. Sper sa incepem saptamana viitoare mai bine!
http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000312164&id_inst=2

hm sa fac putina teorie a conspiratiei.
cu a noastra se joaca sau cu a celor de la Impregilo? exista si interesul sa ii tina putin in sah si pe ei...
oare misca ceva si in zonele cu probleme de pe A1?  daca nu se mai reziliaza nimic ar trebui...

rocklee

ce termene mai dau si acestia de la cab ...

bond

o curiozitate (putin off-topic):
de ce se judeca contestatiile la CAB? n-ar fi mai natural (si probabil mai rapid) sa se judece in judetele pe care sunt loturile?