Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

florin74


Ionut

Am pus si la stiri. Super veste!
Sa inteleg ca la final de martie/inceput de aprilie avem aceeasi veste buna si pe lotul 1? :D

florin74

Asa ar trebui, nu vad probleme, decizia CNSC a fost destul de clara, nu e chiar slam-dunk, dar e ceva de genul poarta goala si portarul in tribuna :D, mai mult de 2  termene nu cred ca se dau. Deci maxim inainte de Pasti solutia sa fie data.
Daca se misca rapid, cred ca pe 1 iunie avem si lot 3, si ramane lot 2 care s-ar putea sa tina ceva mai mult, pana in iulie-august.

tonică

insa luand in considerare "poama"scoasa azi de sova legata de rezilierea contractului cu impregilio pe lot 3-A1 poate vor aparea si niste penalizari, restrictii in viitoarele licitatii, pizarotti la inaintare pe lotul 1 -A10...etc
zic si eu... ;)

florin74

Am serioase dubii ca judecatorii tin cont de zicerile lui Sova, care oricum frizeaza ridicolul prin incompetenta. Pana nu vad contractul reziliat nu cred absolut nimic din ce a zis Sova azi.

ovicor

De remarcat ca sunt tocmai tronsoanele care se leaga de A1. respectiv A3.
Deasemenea, de remarcat contributia lui Florin74 in sintetizarea si "traducerea" sentintelor si perspectivei pe fiecare tronson. Un mare LIKE !!!!!!!!!

nenea_hartia

Quote from: ovicor on March 24, 2014, 09:53:07 PM
Deasemenea, de remarcat contributia lui Florin74 in sintetizarea si "traducerea" sentintelor si perspectivei pe fiecare tronson. Un mare LIKE !!!!!!!!!
+1

florin74

 :cheers: :cheers:
Incerc sa ajut cum pot, sper sa reusesc si cu niste poze, socrii sunt pozitionati strategic, la Luna, poate chiar de pe 2 loturi, daca dau drumul si la Campia Turzii-Ogra.

sebba

Quote
Lotul A10 Decea-Turda (16,3 km) a fost atribuit catre Porr.

lotul asta include si interconectarea cu A3 la Turda?
tare "imprastiat" imi pare nodul ala dar in acelasi timp pare sa semene mai mult a "intersectie" de autostrazi decat ce e facut pe A1/A6 la Lugoj
parca e mai larg, facut cumva sa te mentina in ritmul de autostrada, sper sa si mentina 2 benzi pe sens
Sailing away! S/Y Haimana

Ionut

Quote from: sebba on March 24, 2014, 11:59:45 PM
lotul asta include si interconectarea cu A3 la Turda?

Da, include nodul, evident...

S-a discutat solutia pentru nodul A10-A3 cat si solutia pentru A10-A1. Chiar daca sunt ambele super complicate, nu prea se poate altfel pentru ca ambele sunt intersectii de doua autostrazi SI un drum national major. La ambele noduri intersectia de autostrazilor este de viteza, ceea ce e super. Ambele noduri pot fi vazute pe Google Maps la zoom mare si pe openstreetmap.org.

sebba

pai cam asta ziceam si eu Ionut, ca design-ul iti permite mentinerea vitezei la schimbarea "macazului", si asta e chiar OK
comparatia mea era cu nodul de la Lugoj, A1/A6, unde "jartierele" alea de bretele aduc mai degraba a nod de A cu DN
Sailing away! S/Y Haimana

alecu26

Quote from: tonică on March 24, 2014, 08:14:19 PM
insa luand in considerare "poama"scoasa azi de sova legata de rezilierea contractului cu impregilio pe lot 3-A1 poate vor aparea si niste penalizari, restrictii in viitoarele licitatii, pizarotti la inaintare pe lotul 1 -A10...etc
zic si eu... ;)

lotul 1 era pentru Comarnic-Bv. In fapt mie i-mi miroase ca si aceasta reziliere...e de fapt un semn ca si pe Comarnic-Bv nu se va intampla nimic asa ca nu mai au nevoie de Impregilo.
Drumurile noastre POATE;

ovicor

Lamuriti-ma, va rog. Editarea pe openstreetmap.org a nodului de la Turda- sud ma face sa cred ca, cei ce vin de pe A 10 si vor sa iasa pe DN, vor trebui sa circule pe A 3 pana aproape de Aries, la acea "intoarcere" , sa revina de pe A 3 pe celalalt sens, spre a gasi breteaua adecvata iesirii pe DN. Poate e o scapare a editorului de pe openstreetmap, dar poate asta este rostul acelei "intoarceri" de pe A 3 .
De nodul A 3 Turda - nord (Tureni) se mai stie ceva, ideal ar fi sa se finalizeze odata cu lot 4 din A 10.

fo-k

Lipseste o bretea pe openstreetmap. Incearca cu zoom mare pe google maps.

pasadia

Pe googlemaps apare un sens giratoriu pe DN1 exact sub A10 (cand aceasta trece la vest de DN1) iar in acel sens giratoriu pare a ajunge si o bretea din A10, dinspre Sebes.