Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Pellady

Inclin sa cred ca cel care a scris articolul s-ar putea sa se fi documentat si de pe forumurile acestea.

rocklee

pun si eu o intrebare ...juritica ...cu privire la lotul 2 ...contestatiile care au fost depuse la csnc siau fost admise mai se mai reia revaluaria ofertelor ....daca sau inaintat procese la cab...sau va desemna justitia un castigator :(

cine va desemna castigatorul CAB ...SAU ...CSNC... ??? :(

ciprebbe

CNADNR reevalueaza va da castigatorul ( inca odata) si se continua procesul.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

florin74

Sunt 2 variante principale

1. Se accepta contestatia consortiului de 12 SRL-uri, si atunci ramane cum a stabilit comisia de evaluare a CNADNR.
2. Se accepta integral/partial contestatiile celorlalte 4 firme, si in functii de aceasta CNADNR reanalizeaza oferta/ofertele mentionate de CAB si stabileste noul castigator (care poate fi iarasi consortiu, nu este exclus). Daca e cineva nemultumit, nu este exclus sa se reia ciclul contestatiilor pana cand CAB stabileste castigatorul. Cred ca pana in toamna o sa avem ce urmari.

bogdymol

Quote from: florin74 on March 07, 2014, 05:08:28 PMCred ca pana in toamna o sa avem ce urmari.

Vreau sa urmarim santiere, nu avizierele de la tribunale :D
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

ciprebbe

Da, dar vezi tu,.. nu se poate una fara alta :D .
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

florin74

#741
O sa urmarim 3 loturi, cred ca pana in iunie o sa avem contractele semnate, si in septembrie  se va lucra pe ele.

Am corectat. Eroarea umana este. :D (traducere libera)

Ionut

Quote from: florin74 on March 07, 2014, 05:36:25 PM
... si in septembrie deja se va lucra pe ele.

Septembrie si deja nu merg impreuna aici. :p
Din pacate si eu preconizez cam la fel. Multumim pentru toate informatiile tale, sunt extrem de valoroase, ofera multa claritate! :cheers:

vancouver

Quote from: florin74 on March 07, 2014, 05:36:25 PM
O sa urmarim 3 loturi, cred ca pana in iunie o sa avem contractele semnate, si in septembrie  se va lucra pe ele.

Am corectat. Eroarea umana este. :D (traducere libera)

Sa nu uitam de perioada de proiectare de 6 luni, in care NU se lucreaza. Asadar, cu lucrarile semnate in iunie, in teren se va intra in cel mai fericit caz in noiembrie-decembrie 2014. O finalizare in 2015 este aproape imposibila. CNADNR ar trebui de acum sa depuna documente pentru obtinerea unei EXCEPTII de la termenul de 31.12.2015 pentru aceste loturi, invocand problemele juridice si complexitatea lucrarilor, ca si faptul ca nu au fost licitate decat DUPA aparitia corectiilor de 20% pe licitatiile din 2011.
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

florin74

Decopertari sigur se pot face, si sa sa inceapa la terasamente, oricum cred ca PORR, TS, si SALINI au inceput neoficial sa se ocupe de proiectare, in mod normal nu vad cum ar putea pierde.  Dar in Romania orice e posibil :)

cutter

Quote from: vancouver on March 07, 2014, 08:09:22 PM
Sa nu uitam de perioada de proiectare de 6 luni, in care NU se lucreaza.

4 luni, nu 6, pentru proiectare la Sebeș-Turda.

Plus 18 luni execuție.

Total: 22 luni.

Dar tot se depășește 31 dec 2015 dacă nu se semnează contractele luna asta. Caz în care CE nu va finanța proiectele (din declarațiile de pînă acum).

Nu știu ce intenționează CNADNR/AMPOST în legătură cu această problemă. Poate ar putea să-i întrebe unul din colegii noștri jurnaliști.

florin74

Actualizare

Lot 4
PA&CO contestatar urmatorul termen 24.03.2014 (la cel din 10.03 s-a dat amanare)
http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000312290&id_inst=2


rocklee

ce termen mare sa dat in acest dosar ... >:(

dorum

azi ar trebui sa avem o decizie pe lotul 1....sa speram ca nu o amanare

http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000312164&id_inst=2

mai sunt ceva termene azi in alte dosare, insa sanse 0 pt decizii definitive...

florin74

#749
Asta si cu cel de pe lot 4 au cele mai mari sanse sa se termine rapid, dupa maxim 3 termene - sfarsit de  mai gata.
Lot 3 fiind cu 2 contesatii, urmatorul va fi de conexare si cu inca 3-4 termene,  - sfarsit de iunie gata
La lot 2 daca se termina in septembrie - octombrie o sa fim norocosi.