Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

florin74

#690
CNSC printre altele, referitoare la aceste aspecte mentioneaza

"Având în vedere modalitatea de prezentare a propunerii tehnice impusă în fişa de date, inclusiv cerinţele caietului de sarcini, Consiliul
admite că pentru cele 3 planuri care au condus la respingerea ofertei prezentate de contestatoare, nu se cunoştea cu claritate dacă trebuiau depuse în cadrul ofertei, respectiv a propunerii tehnice."
Din întregul cuprins al caietului de sarcini (cerinţele beneficiarului) nu rezultă cu certitudine că cele 3 planuri, respectiv Planul de
management de trafic, Planul de management de mediu şi Planul de sănătate şi securitate, trebuiau depuse odată cu oferta, astfel că nu se poate susţine că depunerea lor ulterior acestui moment nu poate fi acceptată.

......

"Prin impunerea de termene pentru prezentarea unora dintre documentele cuprinse printre Documentele Antreprenorului prevăzute
la pct. 1.6.2 (precum pentru Proiectul Tehnic, Detalii de Execuţie etc.), se înţelege că activitatea corespunzătoare acestora se va finaliza ulterior depunerii ofertei, astfel că şi cele 3 planuri care au determinat respingerea acestei oferte, cuprinse tot printre Documentele Antreprenorului, pot fi predate ulterior depunerii ofertei. În aceste condiţii, susţinerea autorităţii contractante cu privire la
faptul că în cadrul Formularului nr. 25 ,,Metodologia de lucru" este stipulat în mod foarte clar că ,,Ofertantul va prezenta descrierea
Metodologiei de lucru propuse conform cerinţelor din Caietul de Sarcini şi realizarea proiectării şi execuţiei lucrărilor", ceea ce, în opinia sa presupunea prezentarea în cadrul ofertei a celor 3 planuri care au făcut obiectul contestaţiei, apare ca nefondată.
Atâta timp cât, în cadrul formularului respectiv, în referire la metodologia de lucru propusă pentru proiectare şi execuţie erau enumerate anumite categorii de lucrări, în condiţiile celor deja reţinute, nu se putea concluziona că operatorii economici aveau obligaţia prezentării celor 3 planuri aflate în discuţie."

Cred ca STRABAG va contesta aceasta chestiune la C.A., precum si chestiunea cu organizarea de santier, care este la oarecum la fel (AKTOR  a mentionat  unde va avea organizarea de santier, planurile, dar documentele le-a depus la clarificari. CNADNR sustine ca acetse documente trebuiau depuse in oferta). Documentatia de atribuire nu este foarte clara referitor la aceasta problema.




UPDATE : Azi e ziua mea norocoasa, am gasit-o! Lectura placuta pentru cei interesati
http://cnsc.ro/images/stories/bo/2014/BO2014_0393.pdf

igorashu

Luand la puricat toate deciziile CNSC, CAB, etc. nu se poate stabili o procedura standard de licitatie astfel incat sa se termine toata daravela in 30 zile?
Adica asa cum s-au stabilit niste standarde de cost, nu se pot stabili si niste proceduri de licitatie? Fiindca vad mereu contestatii admise din cauza unor treburi de procedura.
Presupun ca pot exista mici diferente in procedura in functie de natura proiectului, dar chestia asta devine ridicola.

AndrewD

#692
Evident ca se poate. Dar care ar fi interesul pentru cei de la putere ? Orice reglementare clara si simpla ar reduce mult spatiul de manevra al celor de la putere in goana lor dupa spagi si trafic de influenta...ca doar n-au dat din coate toata viata sa ajunga la putere de dragul tarisoarei asteia...

Nu e nimic ridicol decat vazut prin prisma interesului national...daca avem in vedere interesele de grup ale unora atunci e foarte eficient asa...profit maxim pentru cine trebuie, efort minim...da-l draq de interes national...

Din acest punct de vedere cred ca avem cel mai eficient sistem din Europa (cel putin) si aproape imposibil de implementat in alte tari fiindca ar matura populatia cu ei pe jos...

Ionut

Hai sa nu deviem discutiile de la A10. Pentru lucruri din zonele astea avem thread de fonduri europene, threadul general de autostrazi sau parcarea. :cheers:

ciprebbe

Desi  stirea asta e despre Bechtel , o pun aici pe A10 nu de alta dar lotul 4 va da fix tot in zona incriminata la Turda.
Nu vreau sa aud peste cateva luni de suplimentari de contract pt ca s-a descoperit HCH acolo si nu se stia.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

dorum

#695
incepe telenovela pe lotul 2

ALTII ataca la CAB:

http://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar.aspx?id_dosar=200000000312150&id_inst=2

S.C. RCM CONSTRUZIONI S.R.L.-LIDER AL ASOCIERII FORMATE DIN RCM CONSTRUZIONI S.R.L-IMOB LUX CONSTRUCT - CONSINIT S.R.L.,-SOCIETATEA DE CONSTRUCŢII NAPOCA S.A.,- IMPRESA FERRARA S..N.C. DIN ANGELA&ROSSELLA FERRARA- TDANCOR ROM CONSTRUCT S.R.L - SHELTER CONSTRUCT S.R.L. - ASSOCIAZIONE COOPERATIVA MU Petent

 
ASOCIEREA AKTOR S.A.-EUROCONSTRUCT TRADING G8 S.R.L. Intimat 
ASOCIEREA LENA ENGENHARIA E CONSTUCOES S.A. - S.C. TELOXIM CON S.R.L.- S.C. CONTRANS S.R.L. Intimat  
ASOCIEREA S.C. STRABAG S.R.L. - S.C. STRACO GRUP S.R.L. Intimat 
ASOCIEREA CORSAN CORVIAM CONSTRUCCTION S.A.-SELINA S.R.L.-LOUIS BERGER SA - ROAD CONSULTING&DESIGN SOLUTIONS S.R.L. Intimat 


dosar de urmarit: 1169/2/2014

PS: pe celelalte loturi nu am gasit nimic inca
PPS: sunt tare curios la termenul de judecata...daca se accelereaza procedura sau nu...

Ionut

Sa inteleg ca loturile 1, 3 si 4 pot fi deja atribuite, nu mai sunt cai de atac?

dorum

#697
...eu zic sa mai asteptam cateva zile, apoi sa ne bucuram :)... faptul ca nu am gasit nimic la CAB despre celelalte loturi astazi, nu inseamna 100% ca nu s-au contestat si restul loturilor sau macar o parte din ele...

florin74

#698
Cred ca o sa fie un pic de scandal  pe lotul 2. Pe celelalte loturi  nu par sa aiba sanse foarte mari contestatarii, s-ar putea nici sa nu se mai oboseasca. Cred ca pana pe joi vineri am cam stii ce se poate semna si ce nu se poate semna. Oricum, si CNADNR ar putea sa forteze un pic nota, si sa semneze contractele pe lot 1,3,4  (cum a facut Boagiu) dar nu cred ca Sova are sange in instalatie sa faca asta.



Pellady

Pe 1,3,4 ar trebuie semnate contractele cu castigatorii desemnati? Ca din 07.02.14 când s-a dat decizia CNSC au trecut mai mult de 10 zile.

DECIZIE
Nr. 394/36 C9/5721/5732/5734/3/5/8/9/21/26/27
Data: 07.02.2014[/I].......
Prezenta decizie este obligatorie pentru părţi, în conformitate cu
dispoziţiile art. 280 alin. (1) şi (3) din Ordonanţa de urgenţă a
Guvernului nr. 34/2006. Împotriva prezentei decizii se poate formula
plângere în termen de zece zile de la comunicare.

daniel28

#700
^
Cele 10 zile curg de la data in care decizia CNSC a fost inmanata petentului. Nu de la data emiterii ei de catre CNSC. Deci mai dureaza.

dorum

aici, chiar fara sa fiu extrem de bine informat, tind sa te contrazic...decizia CNSC nu cred ca se face prima data publica iar abia apoi se comunica sau inmaneaza partilor implicate....cred ca e invers....

florin74

#702
OUG 34/2006

(3) Decizia Consiliului, adoptată potrivit alin. (1), va fi motivată şi comunicată în scris părţilor în termen de 3 zile de la pronunţare.
(4) Decizia motivată se publică în termen de 5 zile de la pronunţare pe pagina de internet a Consiliului, în cadrul buletinului oficial, fără referire la datele de identificare a deciziei şi ale părţilor, la datele cu caracter personal, precum şi la acele informaţii pe care operatorul economic le precizează în oferta sa ca fiind confidenţiale, clasificate sau protejate de un drept de proprietate intelectuală.
..........


Art. 281 - (1) Deciziile Consiliului privind soluţionarea contestaţiei pot fi atacate de către autoritatea contractantă şi/sau de către orice persoană vătămată, în sensul art. 255 alin. (2), cu plângere la instanţa judecătorească prevăzută la art. 283 alin. (1), în termen de 10 zile de la comunicare, atât pentru motive de nelegalitate, cât şi de netemeinicie.

z) zile - zilele calendaristice, în afara cazului în care se prevede expres că sunt zile lucrătoare. Termenul exprimat în zile începe să curgă de la începutul primei ore a primei zile a termenului şi se încheie la expirarea ultimei ore a ultimei zile a termenului; ziua în cursul căreia a avut loc un eveniment sau s-a realizat un act al autorităţii contractante nu este luată în calculul termenului. Dacă ultima zi a unui termen exprimat altfel decât în ore este o zi de sărbătoare legală, o duminică sau o sâmbătă, termenul se încheie la expirarea ultimei ore a următoarei zile lucrătoare

In principiu avem 10+3 zile = 13 zile.
07.02.2014 data adoptarii.  10.02.2014 (luni termen limita comunicare)
20.02.2014 data limita. Se pare ca CNSC a transmis cu intarziere, intrucat actiunea consortiului a fost inregistrata in 21.02.2014.   Motivarea CNSC au publicat-o in 17 februarie, deci s-ar putea sa fi intarzit 3-5 zile. De asemenea, pe SEAP CNADNR a publicat tot pe 17 februarie.
Oricum suntem cam la limita cu contestatiile, maxim vineri ar cam trebui sa stim in ce ape navigam. Varianta cea mai proasta ar fi 27 februarie termen limita introducere contestatii, (joi), vineri se publica pe portal.





daniel28

Quote from: dorum on February 23, 2014, 07:51:40 PM
aici, chiar fara sa fiu extrem de bine informat, tind sa te contrazic...decizia CNSC nu cred ca se face prima data publica iar abia apoi se comunica sau inmaneaza partilor implicate....cred ca e invers....

Decizia CNSC se adopa cu majoritate de voturi in sedinta care are loc la o anumita data. Dupa acea sedinta, in termen de 3 zile de la pronuntare, decizia se motiveaza si se comunica in scris partilor. In termen de 5 zile de la pronuntare se publica pe site-ul CNSC. Autoritatea contractanta publica si ea pe SEAP hotararea CNSC in 5 zile de la primirea hotararii motivate in scris.
Deciziile CNSC se pot contesta in 10 zile de la cominicare la Curtile de Apel competente.
Astea sunt articolele 279 si 281 din OUG 34/2006 privind achizitiile publice.
Deci decizia se pronunta si apoi se motiveaza (exact ca la orice proces) si apoi se trimite partilor. Data primirii motivatiei scrise este data de start a celor 10 zile de contestare la Curtile de Apel.

dorum

my bad... :)
multumesc pt explicatiile concrete...eu am privit lucrurile intr-o maniera simplista si am gresit!