Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

dorum

Quote from: Ionut on February 10, 2014, 05:50:41 PM
.... a iesit cea mai buna solutie posibila?

Da...e cea mai buna solutie!!!
Nu cred ca voiai sa injuram 3-4 ani la firmele alea de apartament... :)

bogdymol

Sa fie clar pentru toata lumea:

Autostrada A10 Sebeș - Turda:


  • Lot I - 17 km - Asocierea Impregilo SpA/Salini SpA; Oferta: 539.488.704 lei (oferta castigatoare de pe locul 3) - toate contestatiile respinse
  • Lot II - 24,25km - Asocierea RCM Construzioni SRl/Imob Lux Construct SRL/Consinit SRL/Societatea de Constructii Napoca SA/ Impresa Ferrara S.N.C Di Angela & Rossella Ferrara/SC T Dancor RomConstruct SRL/SC Shelter Construct  SRL/ Associazione Cooperativa Muratori & Affini Ravenna S.C.P.A./ Schiavo & C.SpA/Eurocerad International SRL; Oferta: 460.019.270 lei (Oferta castigatoare de pe locul 1) - se admite in totalitate contestatia formulata de SC Strabag SRL si partial contestatiile formulate de Aktor SA – Euroconstruct Trading 98 SRL şi SC Teloxim Con SRL. Decizia instantei: Obligă autoritatea contractantă la reevaluarea ofertelor depuse pentru lotul 2
  • Lot III - 12,45km - Asocierea Tirrena Scavi S.p.A Societa Italiana per Condotte d'Acqua S.p.A; Oferta: 420.511.921 lei (oferta castigatoare de pe locul 3) - toate contestatiile respinse
  • Lot IV - 16,3 km - SC PORR Construct SRL/PORR Bau GmbH. Oferta: 470.004.894 lei (oferta castigatoare de pe locul 2) - toate contestatiile respinse
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

florin74

#662
Din cate se pare la lotul 2 se pare ca o sa fie STRABAG
Sa-mi bag piciorul, cei de la STRABAG erau siguri la nici 2-3 saptamani de la deschiderea ofertelor ca o sa ia lotul 2, cand o sa fie semnat contractul o sa va spun locul unde o sa aiba organizarea de santier :D, pe care l-am aflat tot atunci.

Paragraful cheie

În temeiul art. 278 alin. (5) din ordonanţă, respinge capătul de cerere referitor la anularea deciziei de desemnare a ofertei SC Strabag
SRL admisibilă şi clasată pe locul al doilea
, din contestaţia SC Teloxim Con SRL

Din cate imi dau seaman, CNADNR a considerat initial oferta consortiului de 12 firme admisibila si dupa aceea a lui STRABAG (de pe locul 7). Celelalte  - locurile 2-6 neadmisibile.

MHN

Sa nu uitam ca exista si un topic Autostrazi in Romania: Sinteza, pe care incerc sa-l mentin cat de cat la zi cu informatiile.

rocklee

nu puteau si ei sa dea o solutie fara so intoarca la relicitare  :)  ...daca dadeau o solutie cistigatoare asa se inainta la CAB si aceia dadeau un verdict si se incheia toata tevatura ...asa pina se reliciteaza ...iara contestati ...iarasi cab ...si timp pierdut si se va face la sfintul asteapta  :o

florin74

#665
Nu se reliciteaza absolut nimic, doar se reevalueaza 4 oferte.

alin_simeriaveche

din ce am inteles eu (poate e bine, poate nu) se reanalizeaza ofertele făra a se mai face o nouă licitație. practic se vor revizui celalalte ramase si cine nu are probleme va fi clasat.

rocklee

Quote from: florin74 on February 10, 2014, 10:20:04 PM
Nu se reliciteaza absolut nimic, doar se reevalueaza 4 oferte.

Daca e asa cum spui e bine ..... r ie groaza de termene si timp care se pierde .....spunea cineva 15 zile lucratoare asta inseamna 3saptamani .....

Tavi

Si asta daca nu se depune o contestatie (parca in 10 zile) de la comunicarea Deciziei.

doryan93

 Pe lotul 2 s-a admis contestația celor de la Strabag, autoritatea contractantă fiind obligată, ca în termen  de 15 zile să reevalueze ofertele depuse și să desemneze un nou câștigător.Altfel spus, câștigătorul inițial pe lotul 2,a fost descalificat.
Decizia nu este definitivă, ea putând fi atacată cu recurs la Curtea de Apel Alba Iulia în termen de 10 zile.
Sursa

dorum


ciprebbe

#671
E CAB, pt ca CNADNR ul e autoritatea contractanta si e din Bucuresti, nu are legatura cu zona administrativa in care se construieste autostrada.
Mai apre si informatia cum ca JV-ul care a castigat si a pierdut la CNSC e descalificat.
Gresit !!!
Nu ar fi primadata cand CNADNR-ul poate desemna aceeasi castigatori (speram sa nu).
Se vor reevalua ofertele insa CNSC-ul ne spune ca, la cele admise, dupa JV(oferta financiara de pe loc1 460.019.270,35) pe locul 2 era Strabag (oferta financiara de pe loc 7 cu 618.950.315,87).
Pacat ca nu avem un clasament final al ofertelor admise. (stim doar primele 2 pozitii  1 JV, 2 Strabag, 3...?)
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Tavi

Si eu zic ca este gresita informatia din articol conform careia Senila2 ar fi descalificata ... nu ca nu mi-ar fi placut ...

ciprebbe

Vor fi 4 oferte la reevaluare dupa decizia CNSC, restul nu au depus contestatie.
Din decizie citire:
QuoteÎn temeiul art. 278 alin. (5) din ordonanţă, respinge capătul de
cerere referitor la anularea deciziei de desemnare a ofertei SC Strabag
SRL admisibilă şi clasată pe locul al doilea, din contestaţia SC Teloxim
Con SRL, şi pe cel privind reevaluarea ofertelor admisibile cu propuneri
inferioare ofertei sale, din contestaţia asocierii Aktor SA – Euroconstruct
Trading 98 SRL, ca nefondate.

Adica cele boldate:

1:ALTII                - 460.019.270,35
2:Corsan Corviam - Selina - Louis Berger - 471.432.845,00
3:Impregilo - Salini          - 499.569.581,40
4:Pa-Co international - Carena       - 525.194.105,73
5:Aktor - Euroconstruct          - 549.332.493,63
6:OHL - Tancrad             - 549.633.496,49
7:Strabag - Straco          - 618.950.315,87
8:Lena - Teloxim          - 640.333.284,13
9:Tirena Scavi - Condotte       - 665.996.518,64
10:Max Boegl - Astaldi          - 719.013.892,29
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

alecu26

chiar mai simplu:

deja Strabag e admisa.

Imi vine greu sa cred totusi, ca, CNADNR o va declara neadmisibila oferta lui ALTII....odata ce a fost declarata admisibila.

Florin 74.....din cate stii tu...vor fi alte comisii? Ce spune legea?
Drumurile noastre POATE;