Autostrada A10 Sebeș-Turda

Started by ciprebbe, April 05, 2013, 03:16:31 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.


rocklee

pote cistiga selina vrio doua loturi si atunci vedem ce e in stare ...

ciprebbe

Deci joi pe 19 decembrie copy-paste se va afla la Sebes si fix pe 19 vor sa anunte castigatorii de pe Sebes-Turda.
Ce "coincidenta pur intamplatoare".
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

Ionut

Mama ce audienta va fi pe 19. Rup televizoarele in doua. Lasa ca vin apoi contestatiile pe Sebes-Turda, abia pe la primavara vedem ceva, sper.

dr4qul4

Asta cu copy-paste e o prostie, aproape in toate lucrarile de diploma lipsesc (multe dintre) notele de subsol.

Acum am impresia ca vrea sa para original ca sa nu-i mai zica lumea asa: nu mai copiaza planul "boc"de autostrazi, asa ca ia drumurile exres din el, le prelucreaza putin, si le face autostrazi.

Sebes-Turda e o idee buna, dar ar fi mai utila daca se face Sibiu-pitesti, ca sa nu mergem in zig-zag pana la Tg Mures.
Acum vad ca se cheama "noua autostrada Transilvania" : Brasov-Sibiu-Sebes-Cluj-Bors.

pana acum avem astfel de "prelucrari" pe: Sebes-Turda, Craiova-Pitesti, Sibiu-Fagaras, Braila-Galati. A mai ramas doar Zalau-Baia Mare-Satu Mare si putem sa-i zicem Copy-Upgrade-Paste

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

florin74

Quote from: ciprebbe on December 17, 2013, 11:00:45 AM
Deci joi pe 19 decembrie copy-paste se va afla la Sebes si fix pe 19 vor sa anunte castigatorii de pe Sebes-Turda.
Ce "coincidenta pur intamplatoare".

Ar fi o minune sa anunte castigatorii pe 19, ar insemna ca in medie au evaluat o oferta de cel putin 1000 de pagini pe zi.

Ori 39 de oferte au fost depuse in bascalie si doar 4 pe bune.

Ori cineva minte.

Ionut

Ei nu vor citi atat de multa documentatie, multe oferte sunt descalificate pentru ca nu au toate actele and stuff. :)

florin74

Quote from: Ionut on December 17, 2013, 12:58:44 PM
Ei nu vor citi atat de multa documentatie, multe oferte sunt descalificate pentru ca nu au toate actele and stuff. :)

Au trecut vremurile cand se castiga cu 1 singura oferta conforma din 10 depuse.

De cand ANRMAP a inceput sa verifice prealabil documentatiile si sa elimine o parte din criteriile restrictive, sunt cel putin 3-5 oferte conforme din 10 depuse, la unele licitatii ajungandu-se pana la 7 din 10.

Si oricum, eliminarea celor neconformi dureaza, se trimit clarificari la documentele de calificare depuse, se asteapta raspuns, se reanalizeaza, se mai cere odata daca e cazul si dupa aceea se elimina. Tot dureaza

Sa luam un procent de 30% si tot raman 12 oferte conforme care trebuie analizate la sange dpdv al ofertei tehnice.

Din propria experienta mi se pare complet nerealist termenul de 19 decembrie. Daca totusi anunta, atunci sunt bun de cinste cu o Cramposie de Dragasini. :cheers:

alecu26

din ce am auzit la Sebes-Turda s-au cerut destul de putine clarificari....

Dar nu stiu cum sa interpretez asta...de bine sau de rau.
Drumurile noastre POATE;

florin74

Quote from: alecu26 on December 17, 2013, 01:27:20 PM
din ce am auzit la Sebes-Turda s-au cerut destul de putine clarificari....

Dar nu stiu cum sa interpretez asta...de bine sau de rau.

S-ar putea sa insemne ca sunt multe oferte care au avut documentele in regula, cel putin in faza de conformitate. Deci multe de evaluat la oferta tehnica.

AI ideea cat dureaza evaluarea unei oferte tehnice?

dr4qul4

sunt multe firme noi si fara experienta care cu siguranta nu au documentatia completa.
Este posibil sa le fi respins fara clarificari. De obicei se cer clarificari atunci cand au putine oferte sau atunci cand sunt cateva documente incomplete.

Probabil unii, fiind la prima licitatie in Romania, pentru un asemenea nivel, nu au stiut cum sa intocmeasca documentatia. Nu este chiar asa de usor, statul are reguli clare atat in ceea ce priveste continutul cat si ordinea in care sunt puse. Depinde si ce avocati au avut, dar o firma fara experienta in licitatiile din Romania, aproape intotdeauna nu reuseste sa intocmeasca din prima o documentatie corecta.

PS. aici intervin si cele mai multe "spagi" date pentru "consultatii". Contrar opiniei publice, spagile nu se dau pentru a alege oferta A in detrimentul alteia identice, ci pentru a se pre-verifica oferta A de catre cei care le vor analiza si bineinteles a primi informatii despre ofertele concurente.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dorum

#461
doamne ce iures de contestatii si procese vor fi...conexari de dosare...posibilitati de atacuri exceptionale, intoarceri de situatii, etc....eu nu cred ca pana la anul in toamna se va putea semna pe vreun tronson...pt ca imi vine foarte greu sa cred ca intr-o luna jumate au putut evalua corect toate ofertele...

Insa totusi imi doresc ca ALTII si Selina sa fie cu oferte neconforme "pe bune"...

teocharis

Quote from: dr4qul4 on December 17, 2013, 02:25:26 PM


PS. aici intervin si cele mai multe "spagi" date pentru "consultatii". Contrar opiniei publice, spagile nu se dau pentru a alege oferta A in detrimentul alteia identice, ci pentru a se pre-verifica oferta A de catre cei care le vor analiza si bineinteles a primi informatii despre ofertele concurente.

nu pot fi aflate ofertele "concurente" ptr simplu motiv ca toate ofertele se depun la aceiasi ora!

sigur, daca te gandeste la spionajul "industrial" inter-firme atunci orice e posibil.

dr4qul4

Nu vorbim aici de ofertele financiare. Ofertele se depun în același timp, dar pe urma se cer clarificări și adăugări de documente la dosare.
De multe ori reprezinta un avantaj important sa afli repede ce alte firme au depus oferte, care nu sunt complete, ce colaboratori au, ce soluții tehnice au adoptat.
O oferta care are nevoie de clarificări se poate transforma intr-una exact cât trebuie pt a fi declarata câștigătoare.


Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

sebba

exista timp destul intre depunere si deschiderea oficiala, daca vor, pot sa deschida pe NeVe-u plicurile si cine are pila corespunzatoare sa schimbe rapid dosarul
ca sa se evite asta ar trebui schimbata procedura, gasita o varianta mai safe, care sa nu depinda doar de beneficiar si sa poata fi controlata/validata si de alte organe si chiar public, de ce nu?

avem implementate atatea sisteme electronice (vai mama lor) inclusiv ptr retete ptr un antinevralgic parapdit si nu putem gasi un alt sistem safe ptr licitatii de milioane/miliarde de euro? hmm....
Sailing away! S/Y Haimana